Acil İş Yoktur, Dandik Müşteri Vardır...


Grafik tasarımı ya da daha genel bir kavramla endüstriyel sanat süreçlerinden herhangi birinde yer almak hiç şüphesiz bir yaşam biçimi tercihidir. Yani bir iş kolu olarak grafik tasarlamakla bitmeyen bir olgudan bahsediyorum. Nedir bu yaşam biçimi derseniz tam anlamıyla hayatınızın her aşamasında sizinle birlikte bir gölge misali bir arada olan, mesainin hiçbir zaman bitmediği hatta kısa sürelerden ibaret o uykularımızın rüyalarında dahi bitmek tükenmek bilmeyen bir üretici süreç...

 

Bu süreç içerisinde yolda yürürken çevredeki tabelaları, birşeyler içerken ya da yemek yerken menü, ambalaj tasarımını, araba ya da vb. bir araç kullanırken araç içinde yer alan yerleşimin görselliği, hizası, orantısı gibi (hız göstergesinden tutunda en küçük düğmeye kadar) bir çok şeyi devamlı aktif olan bir zihinle sürekli daha iyiyi daha şık ve estetiği arayarak görsel hafızamızda canlandırıyor, şekilden şekile sokuyoruz. Ofis dışındaki bu ücretsiz mesaimiz ne kadar yorucu ve yoğun gözükse de aslında mesleki anlamda deşarj olduğumuz, gün boyu ofis içerisinde yaşadığımız her türlü mobbingi vücudumuzdan attığımız hiç de yorucu olmayan bir yaratıcı süreç. Aslında bizi yoran ne bu bitmek bilmeyen 24 saat her an bizimle olan yaratıcı süreç, ne iş yükü ve yoğunluğu, ne de müşterinin aymazlığı...


Bu bir reklamdır

Peki nedir grafik tasarımcıları bu derece yoran, zamanla hayatını alt üst eden, kimi zaman meslek bıraktıran karın ağrısı ona değinelim biraz...

 

 

Acil İş Yoktur, Dandik Müşteri Vardır...

Grafik tasarımcıların hatta sektörün en büyük karın ağrısı gerçek manada aciliyeti olmayan ancak bir firma ya da kurumun liyakattan uzak, plan program gibi kavramlardan bi'haber, işini layıkıyla yerine getiremeyen personeli, yetkilisi ya da firma sahibinin ısrarla acil olduğunu iddia ettiği iştir yani acil tasarımdır.

 

İşin aciliyetini öyle bir hışımla anlatırki müşteri sanırsınız devamlı planlı ve programlı bir şekilde kampanya, reklam, tanıtım, pr gibi süreçleri kullanıyorlar, tasarımı fazlasıyla önemsiyorlar ancak bu seferlik yaşadıkları büyük aksiliklerden dolayı aciliyeti olan bir durumda kapınızı çaldı bu firma. Halbuki alakası yok! Sektörde karşımıza çıkan çok çok büyük bir yüzde içerisinde yer alan adı bence cuk oturmuş dandik müşteri karşımızdaki...

 

Ara sıra sektördeki nasır tutmuş yaralara sert bir üslupla parmak basmamdan dolayı benden daha da sert bir üslup kullanan kişi ve kurumların eleştirilerine maruz kalıyorum fakat sonuç olarak doğru söyleyen hiçbir zaman pek sevilmez ister tatlı dil güleryüzle ister sert bir üslupla olsun. Önceki yazılarımda amatör, liseli tasarımcının gözbebeği CorelDRAW hakkında getirdiğim eleştiriler ile ilgili hakaretlere maruz kaldım ama bana hakaret eden çoğu Corelci kullandığı amatör yazılımın yardımcı programı olarak hiç utanmadan öve öve bitiremediğim Adobe'un Photoshop'unu hiç utanmadan kullanmaya devam ediyor. Güzel Sanatlar Fakültesi ismi ile ilgili yaptığım eleştirilerden dolayı mesleki geçmişimden geleceğime kadar yaftalandım ama Güzel Sanatlar Fakültesi isimleri değişmeye başlıyor bir bir haberiniz olsun düşünmeye üşenen, kendisine sunulanla yetinen yaftacılar... İşin özü biraz vurdum duymazım dilediğiniz gibi yaftalayın.

 

 

Dönelim asıl konumuz acil tasarım, dandik müşteri tezine...

 

Basit bir tanımlamayla grafik tasarım; bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir.

 

 

Grafik tasarımında ve grafik sanatlarda, görsel sanatların temel ilkeleri olan hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm ve birlik geçerlidir.

 

 

 

Basit tanımlası bile bu kadar çok ilke ve olgudan oluşan bir sürecin aciliyet denen kavrama sıkıştırılmaya çalışması oldum olası mantıken kavrayamadığım bir kördüğümdür. Örnek olarak bir broşür tasarımına ihtiyacınız varsa kampanya süreciniz için bu broşür tasarımınızın hem kampanyanıza katkı sağlaması hemde prestijinize katkı sağlaması gereklidir. Yani gerçek manada "tasarım" denilen yaratıcı sürece muhtaçsınız fayda beklentisindeyseniz.

 

 

Peki "acil tasarım lazım" şeklinde giriş yaptığınız bir kampanya sürecinden ne medet umabilirsiniz? Çalıştığınız ajans size ne kadar inanabilir ki hedef kitlenizi ikna edecek çalışmalara imza atabilsin?

 

 

"Acil" kelimesiyle hayal gücünün kepenklerini indirdiğiniz tasarımcı size nasıl bir farklılık üretsin hatta abartıdan da ötede bir yerde acil diyerek kene gibi yapıştığınız ofis içerisindeki yaratıcı ekip "acil" zaman kavramı içerisinde kendi içerisinde size olan öfkesini mi kussun yaptığınız saçmalığı acıyarak gözlemleyip markanızın kurumsal kimliğini nasıl peşkeş çektiğinize mi yansın? (Markalar tasarımcılar için her zaman tatlı, narin bir bebektir.)

 

 

Acil işe esir olan yaratıcı ekip mesai üstüne mesai yaparak iyi kötü bir tasarım ortaya çıkarır bu seferde bitmek tükenmek bilmeyen revizyon süreçleri başlar ve müşterinin ilk ajansın kapısını çaldığında dile getirdiği "acil" kavramının koca bir yalandan ibaret olduğu tescillenir.

 

 

Mesele Vizyon Sorunu...

Vizyon sorunu dediğim kavram sadece müşterinin ya da firmanın vizyonsuzluğundan ibaret değildir. Vizyonsuz müşterileri reddeden ilkeli ve yaratıcı süreçlerini son kale gibi savunan ajanslar ya da tasarımcılar da yok değil tabiki fakat onlara rağmen iyi kötü, güzel çirkin, acil vb. iş ayrımı yapmadan ticari kar mantığıyla her işe salça olan yaratıcı süreçleri ayaklar altına seren vizyonsuz ajanslar ve yaratıcı ekipler de bu "acil tasarım" saçmalığına su taşıyor. Bu noktada da sektöre en büyük takoz vizyonsuz ajans sahipleri / başkanları, yaratıcı ekipler, tasarımcılar...

 

 

Acil İş Günü Kurtarırken Geleceği Kaybetmektir!

Firmalar ajanslardan ya da tasarımcılardan talep ettikleri acil tasarımlarla, ajanslarda firmalardan gelen acil işlerde uyguladıkları yüksek fiyat tarifeleriyle günü kurtardıklarını sanan at gözlüklülerdir aslında. Çünkü günü kurtarırken geleceği kaybettiklerinin, geleceklerinden vazgeçtiklerinin farkında olamayacak kadar tek yöne bakar, at gözlüklerini öylesine sık sıkı takmışlar ki beyinleri, zihinleri düşünemez olmuş...

 

Ey firma sahibi uyan acil iş talep ederek edindiğin o esinlenme, çalıntı ya da kaliteden uzak tasarım firmanın imajını yerle bir etti...

 

 

Ey ajans başkanı uyan ticari kar hevesiyle giriştiğin acil tasarım serüveni elinde patladı, sektör artık seni yaratıcılıktan uzak, aç gözlü ve sıradan olarak tanıyor...

 

 

Acil Tasarım Zorlaması Bir Mobbing Türüdür!

Tasarımcıların iş hayatındaki düzen ve performansından çalan acil tasarım kültürünün tasarımcıların özel hayatlarına da bir çok olumsuz etkisi vardır. (Olumlu etkisi hiç yok.) Tasarımcıları zihinlerinde bir android gibi makine gibi gören zihniyet aslında iş hukuku açısından da suç işlemektedir. Sürekli "acil" kodlu brieflere boğulan tasarımcı beden ve ruh sağlığını adım adım yitirmekte hatta çok sevdiği, hayatını adadığı, adeta bir yaşam biçimi olarak benimsediği mesleğinden vazgeçme noktasına gelmektedir.

 

 

Sürekli "acil" kodlu bireflerle karşılaşan tasarımcılar hakkını aramalı, öncelikli olarak ekip ve ajans başkanı ile kronik sorunu yok etmeye çalışmalı ve müşteriye tasarım kültürünü kazandırmaya çabalamalıdır. İşin özeti umarsız ve şımarıkça yayılan acil tasarım kültürüne karşı koyulmalı, gerektiğinde son çare olarak yasal yollara başvurulmalıdır.

 

 

 


Yeni Yorum Gönder

erman er
Yaratıcılık zamanla alakası olmayan bir kavramdır.Buradakiler daha emekleme dönemindeyken. Corel Draw 2.0 7.9MB sene 1990 Sence Övdüğün Program ne yapıyordu o zaman bir bilsen! Tüm Matbaalar corel le çalışırdı. Neyse sağa sola sataşmak yerine işinizi iyi yapın. Sağlıcakla güzel broşür yapın.İşinizi önemseyin.
Günhan YANBAY
Sn. Yusuf Tercan Ben Sizin sektörünüz dışında sayılabilecek , bir sektördeyim . Son 10 yıldır , yönetici olarak çalışıyorum . ACİL sözünü , belki yüzlerce , belki binlerce duymuş ve okumuşumdur. Genel , plansızlığın sonucu olarak , ortaya çıkmış bir sözcüktür. Bu ülkede herkes birbirini öldürecek gibi araba sürer , Ancak % 90 ı , randevusuna vaktinde gelmez , konuştuğunu yapmaz , sözünü tutmaz . Genel bir Ahlaksızlık havası hakimdir . Artık buna o kadar alışılmıştır ki , bu tür sözcük ve davranışlarla bu giderilmeye çalışılır . Yalnız Dandik Müşteri değil , Dandik müşterininin Dandik yöneticisi , Dandik müşterinin dandik müşterisi ...... sıralayabilirsiniz . Ağzınıza sağlık .
devrim
Türkiyenin en büyük firması+dünyanın kendi sektöründe ilk 3'e giren firmalarından biri olmak üzere hep acil düzeyinde hizmet verdiğim müşterilerim var ve şu an dandik olduklarını öğrenip yıkıldım :)) abartmayalım lütfen, aciliyet mesleğimizin doğasında var.
B. Ustabaşı
Selamlar, Çok acil! işlerim olmasına rağmen makalenizi okudum. Üstelik bir de yorum yazıyorum. İnanın yıllardır dillendiremediğim şeyleri siz bir çırpıda anlattınız. İnanın şu an öyle rahatladım ki anlatamam. Meğer benim gibi düşünen insanlar da varmış. Benden acil istenen bir broşür için fikir üretemediğimden dolayı sitenizde çalacak bir fikir arıyordum. Yazınızla karşılaştım. İlaç gibi geldi valla. Görsellerinizle tanışma imkanı olmadı henüz. Aslına bakarsanız yazıyı kimin yazdığına dahi bakmadım. Ama düşüncelerini bu kadar güzel yazıya dökebilen bir insanın eminim ki tasarımları çok güzeldir ve anlamlıdır. Neyse ben daha fazla vakit kaybetmeden internetten çalınacak fikir aramaya devam edeyim. Saygılarımla.
Ne yalan söyleyeyim... zaten bugün hutbede konu yalan idi... Basligi okuyunca, hakli katiliyorum diye düsündüm, sonra yaziyi cok okumadan yorumlara gectim konu bambaska bir yerde oldugunu gördüm...ayni Microsoft - Apple lakirtisi gibi... hani bazilar cikar der ya "Ya Bill Gates ne anlar software den, word nasil bir sey ie microsoft ne ürettiyse kötü..." Sonra birde Yusuf abinin tabelaci yorumunu okuyunca bayildim... hani iki kisi kavga eder sonra ayiran kisiyi döverler ya.... Baslikta dandik müsteriyi döverken asagida reklamciyi, tabelaciyi, ajansi dövmeye basladi ve hatta dövdü emi... :-) Saygilar hayirli cumalar
Büşra
Çok saçma cidden corel draw ile yapıp muhteşem projeler çıkartmış insanlar varken böyle demeniz hiç hoş değil bu kendini beğenmişliktir. Saygılar.
Emrullah YIGIN
Bu nasıl bir düşünce anlamış değilim. Hayatımda Corel Draw'ı çok nadir açmışımdır. İllustrator u hemen hemen hergün kullanırım haftasonları dahil. Ancak "Corel bir tabelacı programıdır" kelimesi çok saçma bir kelime tasarımcının amacı ortaya bir tasarım çıkartmak değil mi? Verilmesi gereken mesajı yada görseli karşıya en iyi şekilde ulaştırmak değilmi amaç hedefine ulaşıyorsa corel, illustrator yada paint kullanmanın ne önemi var? ben Corelle yapılmış çok iyi işler gördüm. İllustrator çok kapsamlı olabilir evet ancak burada iş programda değil programın başındaki beyinde bitiyor. Pc nin başında birisi olmadığı sürece hiçbir programın bir önemi yok.
Mehmet ÖZDEMİR
Fanboy Düşmanı, size katılıyorum. Şöyle bir düşünelim; bir şehirde sadece doğan şahin gibi otomobiler kullanılıyor. Dışarıdan biri de honda yada mercedes ile geliyor. Şimdi burada doğan şahin kullananlar mı honda mercedes'i küçük görmeli yada tam tersimi olmalı. Bir insanı kullandığı programlar ile eleştirmek yerine yaptığı tasarımlar ile eleştirmek daha doğru olur. Bir insan ingilizce konuşabilir. Ama konuşamayıp sözlük yada çevirileri kullanarak bir şeyler öğrenmeye yada yapmaya çalışan insanlar var ve oldukça başarılı işler çıkarmıştır. Bende tasarımlarımda CorelDRAW kullanıyorum. Bana biri çıkıpta diyemez CorelDRAW ilkel bir program yada tabelacı programıdır diye. İnsanlara tepeden bakmak bana göre hiç etik değil aksine tam bir kendini beğenmişliktir.
Cem
Tespit güzel fakat yorumlara anlam veremedim. Corel firmasının Draw programı ile ilgili olanlara özellikle. İster Adobe serisini kullanın, ister Corel. İsterseniz Paintte çalışın ne fark eder ki. Önemli olan fikrin son hali değil mi ? Programlar arası savaşa dönmeyelim. Bunlar 15 sene öncesinde kaldı. Bu işe yeni başlamadıysanız bu konulara girmezsiniz bile. Yusuf Tercan işin ticari boyutuna kanayan yaraya pansuman yapmış. Çok da iyi yapmış. Her ticarethanenin maliyeti birbirinden farklıdır. Biz "göreceli meslek" grubu üyeleri olarak kime göre kaliteli işler yaptığımızla ilgilenelim derim. Ertesi gün Almanya'daki fuara yetişecek bir kataloğun en az 1 hafta önce paketlenmiş olması gerektiğini müşteri kitlesi bilmiyorsa zaten o müşteriyle çalışmayın. Eğer ajansta çalışıyorsanız ve ajans sahibi bunu bildiği halde baskıcı rejimine devam ediyorsa istifa edin. En azından ben öyle yaptım. Rejimi devam ettirecek bir başkasını bulabildi mi derseniz : Hayır. Bizlere ilkokuldan beri aşılanan
Fanboy Düşmanı
Bir çok yazınızı okudum. Hemen hemen tüm yazılarda Coreldraw'ı kötülemek gibi kutsal saydığınız bi amacınız var. Yaptığınız fanboyluktan başka birşey değil.
Yusuf Tercan
Bende onu diyorum zaten Merve Hanım CorelDRAW tabelacı programıdır. Kurumsal kimlik, insert, katalog, web tasarım programı değildir. Tabelacı kimdir? Yeni kurulan belediyeye tabela yaparken promosyon olarak logo hediye eden çemberin içine inek koyup belediyenin adını yazan kurumdur. Ülkemizde bu durum çok acı fakat gerçek...
Merve Coşkun
Corel Drawı eleştiriyorsunuz fakat biz açıkhava reklamclığında bu programı kullanamya mecburuz folyo kesım yaparken yada tabela tasarımı yaparken ve dsah birçok işte bizlerde photoshop biliyoruz ya da diğer adobe programlarını ama corel bu işin gerektirisi
yasin mehmet doğan
bu sözü tablo yaptırıp assak acep ayıp olurmu müşterilere :)
Cihan Manap
Yazdığınız Bu Yazıyı Tüm Ajansların Benimseyip İş yerlerinde müşterilerinin ve dışarıdan gelen ajans sahiplerinin göreceği ve net bir şekilde okuyabileceği şekilde sergilemelidir.

Köşe Yazarları