Nasıl Profesyonel Olunur?


Çoğu tasarımcı doğuştan yetenekli olduğunu düşünür. Tasarımcı olmak için yeterli değildir ama doğuştan gelen bu yetenek...

İyi bir tasarımcı olabilmek için ne doğuştan gelen yetenek, ne çok çalışmak yeter. Öncelikli hedef profesyonellik olmalı her zaman.

Peki nasıl profesyonel grafik tasarımcı olunur? • Kısa vadeli, küçük hedefler koyun kendinize ve adım adım ilerleyin. Büyük hedefler ve koşar adımlardan olabildiğince uzak durun.

• Herkesin fikrini alın, fikirlere ve yapılan yorumlara değer verin, saygı duymayı, saygı duyulmaktan çok önemseyin, ama asla emin olduğunuz doğrulardan vazgeçmeyin.

• Herşeye bir anda hakim olamazsınız, kendinize zaman tanıyın. Bir anda grafik tasarımının her alanında iyi tasarımlar çıkaramazsınız. Önceliğinizi ölçüp tartıp, doğru belirleyin. Baskı grafiğini ve web grafiğini aynı anda öğrenemezsiniz.

Benim tavsiyem öncelikli olarak baskı grafiği üzerine yönelmeniz, peki neden baskı? Baskı grafiği sizi dikkatli, özenli ve titiz çalışmaya mecbur eder, çünkü yapacağınız tasarımdaki en küçük bir hatanın bile geri dönüşü yoktur. Basılı bir materyal üzerinde değişiklik yapamayacağınıza göre tasarımınızı yaparken baskıdan sonra 'keşke' dememek için herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek zorundasınız.

• Web grafiğinde ise genelde rahat çalışır tasarımcılar, çünkü web grafiğinde doğabilecek sorunlar en azından daha telafisi kolay durumlardır. Ayrıca web tasarımının belli standartları vardır ve bunların çok fazla dışına çıkma lüksüne sahip değilsiniz ya da çıkarsanız tasarımınız bir web sitesine dönüşmeden sadece tasarım olarak elinizde kalır.

Gelelim profesyonelliğin olmazsa olmazlarına... Gerçek bir profesyonel olmaya karar verdiysek artık aşağıdaki adımları takip etmek bizim için ekstra değil adeta kaçınılmaz.

• Başlangıç olarak hemen kendinize bir Macintosh sipariş edin. (Eğer hala bir Macintosh'unuz yoksa tabi)

• Yapacağınız tasarımı en etkili oluşturabileceğiniz programı seçin. Kesinlikle tüm çalışmalarınızı tek bir program üzerinde yapmayın. Her programın belirli bir alanda özgünlüğü ve başarısı vardır.

• Profesyoneller, profesyonel programlarla çalışır. Adobe ürünlerinden asla şaşmayın. İster baskı grafiği üzerine çalışın, ister web grafiği başarılı çalışmalara imza atmak için program seçimi oldukça önemlidir.

• Çok sayfalı dergi, kitap, katalog vb. işleriniz için Adobe InDesign'ı kullanın. Özellikle master sayfa özelliği ile InDesign çok sayfalı işlerinizde adeta can simidiniz oluyor ve gayet seri ve hızlı bir şekilde tasarım yapmanın keyfini yaşıyorsunuz.

• Daha az sayfalı özellikle vektörel illüstrasyonların ağırlıklı kullanılacağı işleriniz için Adobe Illustrator sizin için muhteşem bir tasarım aracı.

• Adobe InDesign ve Adobe Illustrator kullanırken yardımcı bir programa ihtiyaç duyacaksınız ve o yardımcınız hiç şüphesizki Adobe Photoshop...

Vektörel tabanlı Adobe InDesign ve Adobe Illustrator'de tasarımlarınıza hayat verirken pixel tabanlı Adobe Photoshop sizlere çalışmalarınıza kullanacağınız resimleri düzenleme, görselleştirme imkanını geniş bir vizyonda sunuyor.

• Adobe Photoshop aynı zamanda web grafiğinde de çok yaygın kullanılan oldukça başarılı bir programdır. Photoshop aracılığıyla etkileyici web grafikleri tasarlamak işten bile değil.

• Web grafiği demişken, Adobe Fireworks aracılığıyla da görsel gücü yüksek grafikler hazırlanmaktadır. Adobe Fireworks web grafiğinde en çok tercih edilen programlardan biridir.

Kısacası profesyonel çalışmalar için Adobe'un her alanda kalitesini ispatlamış programları mevcuttur. Adobe ürünlerini özellikle Macintosh ortamında kullanmanızı altını çizerek tekrar vurguluyorum. Bu maddeleri uygulamaya karar verdiyseniz, siz kabuğunuzu kırdınız ve rakiplerinizden 1-0 öndesiniz bile! Artık tek yapmanız gereken emin adımlarla ilerlemek, yolunuz açık olsun...

Gelelim Corel'e... Bazı CorelDRAW kullanıcıları 'Profesyonel Grafik Programları' isimli yazımda 'Yapı ve işlevsellik açısından Adobe’un programlarına oranla oldukça geridedir. Illustrator ve InDesign’a göre daha basit alanlar için tercih edilebilecek bir programdır.' cümlelerim nedeniyle fazlasıyla tepki gösterdi.

Bazı kullanıcılarımız 'Corel'in Adobe ürünlerinden çok daha ileride olduğunu kullanımı kolay ve esnekliğinin çok daha yüksek olduğunu' belirterek hatta 'Profesyonel Grafik Programları' başlıklı yazımın 'copy + paste' bir yazı olduğunu yayınlanmadan okumadığımı dahi ima ettiler ki bazı bölümlerin Adobe'un kendi sitesindeki tanımlamaları olduğunu özellikle yazımda kalın puntolarla belirtmişken...

Yapılan yorum ve görüşlere saygı duyuyorum ancak özellikle yorum yapan kullanıcılarımızın Adobe ürünlerinden hangisi ya da hangilerini tanıdığını, kullanma deneyimi yaşadığını merak etmekten kendimi alamıyorum. Şunu açıkça belirtmeliyim ki tasarımlarımda kesinlikle tercih etmemekle beraber, bir grafik tasarımcı olarak CorelDraw'ı da çoğu Corel kullanıcısından daha iyi bildiğimi açıkça belirtmek istiyorum.

Adobe ürünleri Corel'den daha ileride derken Corel kullanıcılarının kötü tasarımlar yaptığını iddia etmedim. Tabiki herhangi bir düşmanlığımda yok CorelDRAW'a ve tabiki CorelDRAW'da da çok başarılı tasarımlar yapılabilir ama CorelDRAW hantal yapısı nedeniyle tasarımcıyı ve kullandığınız bilgisayarı fazlasıyla yoran bir program. Biz kullanıcılarımızla bu görüşlerimizi paylaşırken amacımız doğruyu paylaşmak ve tüm tasarımcıların daha rahat, esnek, kullanışlı programlarda çalışması. Burası benim köşem ve burada paylaştığım görüşlerimin tamamen bana ait olduğunu, VektorelCizim.net'in kurumsal görüşünü yansıtmadığını özellikle belirtmek istiyorum.

Son olarak CorelDRAW kullanıcılarına tek bir soru; • InDesign'da 150 - 200 sayfa aralığında bir çalışmayı tek bir çalışma dosyası içerisinde, master sayfa özelliği sayesinde pratik bir şekilde, sayfalar arasında seri bir şekilde geçişler yaparak, en ufak sorun dahi yaşamadan tasarlayarak baskıya gönderiyoruz, ya siz?


Yeni Yorum Gönder

şahin yetiş
programlar işletme yatırımıdır ayrı ayrı lisansla uğraşmak istemeyenler paket halinde alır. indesign >> Quarkxpress ilustrator >> coreldraw gibi programlar vardır ve hepside çok güçlü prgramlardır adobe'yi överken diğer firmaları batırmanız acemiliğinize veriyorum olsa olsa reklam kokuyor denebilir anlaşılır. 150 değil 500 sayfa yapabilir misiniz ilustratörle bir kitap çalışması onlarca farklı master sayfa hemde yada gazete dergi şart mıdır ilustratör acemi derler zira onun için uygun program değildir. corelde aynı şekilde pratik değil vektör tabanlı bir program kitap yapmaya uygun değil karşılaştırmanız bir kere hata . gelelim in designe evet o yapabilir mi yapabilir. ama ben 20 yıldır quarkxpresle yapıyorum. yani özcesi siz hangi programı daha iyi kullanabilirseniz onu kullanırsınız gerisi laf....
Mustafa
çok saçma olmuş bu yazı profesyonellik programla olmaz tasarımla olur abuk subuk yorumlarla insanların beynini karıştırma istersen profesyonellik dersen bir vektörel program birde pixel program yeterli önemli olan amaca ulaşmak bu CorelDraw ile de olabilir Illustratör lede olabilir gereksiz germe milleti Corel kullanıcıları için soruna cevap veriyorum çok alakasız bi soru sormuşsunuz Corel bi dizgi programı değil teknik ve tasarım programı ama senin dediğini corel de yapmak mümkün bilmiyorsan öğrende gel ukala ukala olma germe boş yere milleti profesyonelmiş ajans müsvettesi
ilkay
arkadaşlar burda kolaylık ve görsel esnekliği anlatmış kimsenin birşeye düşman olduğu yok ve sonda da şaka ile karışık bir soruda bulunmuş gayet güzel bir yazı 4 senedir bu işin içindeyim adobe gerçekten ayrı bir dünya
Emrullah
teşekkürler
mustadream
Bence ilk adım olarak mac almayın, pc alın. Zira olur da bu arkadaşın adımlarını izleyip sonunda profesyonel bir tasarımcı olamazsanız, oyun falan oynarsınız.
ismail
hayatımda bu yazı kadar saçma bir yazı daha okumadım. bu iki programı nasıl kıyaslarsın. farklı sektörler üzerine kurulmuş farklı iki program. senin bu dediğin gemi ile uçağı yarıştırmak gibi bir şey oluyor...
GİRGİN REKLAM
KISA VE ÖZ;''BİR APTALIN HATASINI DÜZELTMEYE KALKMAYIN SİZDEN NEFRET EDECEKTİR BİR BİLGENİN HATASINI DÜZELTİN, SİZE MİNNETTAR KALACAKTIR''
Ahmet METE
Elmadan bir ev yaparlarsa, sanırım ilk siz alırsınız. Bırakın bu Amerikan hayranlığını.
kursla grafikci olmuş tasarımcı
konunun başlangıcı güzel fakat sona doğru tamamen adobe fanatikliğine dönüşüyor corelin muhatabı illustrator peki bu programda kolay yapılabiliyormu 100-200 sayfalık çalışma :D
ProByS40
Öncelikle Profesyonel olmak, sadece Mac alıp adobe programlarını kurmakla olmuyor. Daha güzel bir açıklama beklerdim. Sevgili profesyonel arkadaş! Coreldraw ile ilgili bir kıyaslama yapmaya çalışmıssın. 150 200 sayfalık bir kitap çalışmasını yapabilir mi demişsin. Indesign'ın temel amacı; zaten çok sayfalı kitap çalışması yapabilmesidir. Corel, gayet yetenekli bir vektörel tasarım programı.Dikkat et dizgi programı değil tasarım programı :). Sen iki farklı programın amacının farklı olduğunu anlayacak kadar bildiğini söylüyorsun fakat sorun o kadar saçma ki; Corelin, amacının dışına çıkarak kitap çalışması yapmasını bekliyorsun.
Akif
profesyonellik bence 4 kuruşluk bir ürüne ismini kullanarak 20 kuruşa satmaktır ... bana sadece marka ismini verin gerisine karışmayın demektir. bana bırak demektir veya . söylemlerine bakıyorumda yaptıgım tasarımları görmek istiyorum . programlara gelince ben corelde 1000 adet farklı çizimi ölçeklendirip hizalama yapayım sen 100 tane sence hiç şansın olacakmı? önceden insanlar masa başında yanına geldiğinde yaptıgın şeylere woooow demeye başlardı şimdi çeşitli sitelerden kopyalamalar olduğundan herkez tasarımcı . piyasada olmayıpta senin bulduğun bir tasarım varmı ? veyahutta tasarladığın bir font farklı bir çalışma 97 yılından beri tasarım yapıyorum kendimi bir programı yargılayacak kadar usta görmüyorum çünkü biliyorum her program % 3 lük bir yer kaplar % 97 kullanıcıdır ve kullanıcının hayal gücüdür. sonuç : profesyonellik uzun uzadıya süslü kelimeler ile anlaşılmaz . müşterinin sen ayarlarsın ben sana güveniyorum diyipte parayı konuşmamasından anlaşılır. ismini
Akif Yıldız
corelin kastıgını ama adobenin kasmadığını söyleyen arkadaşlara sesleniyorum 150 sayfalık bir yazıyı beraber alalım beraber başlayalım yazıya ben 150. sayfadayken 3 haneli sayıya ulaşamassınız corel ne kadar kassada yanlışlıkla kapattıgında bile tasarımına devam edebiliyorsun ve dipnot yaptıgın her sayfada her harfin her tasarımın her gölgenin ölçülerini kenar parlarını ve efektlerini tek seferde belirleyip tek seferde değiştirebilirim. senin corel sorununun en büyük sebebi mac kullanman bence :) ve unutulmaması gereken en büyük şey bence programlar tüm içerikleri ve tüm kısayolları araçları ile % 3 'lük Bir alan kaplar tasarımda geriye kalan senin hayal gücündür buda %97 demektir. yani hangi program degil hangi hayalin var ve hangi hayalle çalışıyorsun ... profesyonelliğe gelince gerçek profesyonellik benim gözümde hayalinin bedelini aldığın iştir. yaptıgın hangi işte piyasanın katını alabiliyorsun. diyebiliyormusun bu malzeme veya tasarım normalda 5 kuruş ama ben yaptıgım için 50 ye
ALD
CorelDraw Severim ilk işe başladığım zamanlarda filmi ve Kalıp atölyesinde başladım. yaklaşık 12 yıldır matbaa piyasındayım CorelDraw kullan bir grafikerin Adobe ürünlerine geçişi hiç de sancılı olmuyor. Kendimden örnek vermek gerekirse. işe ve duruma göre program seçerim. dergi katalog vs cok sayfalı işler Indesing tercih ediyorum. Indesin bu konuda Süper ama şunu unutmayalım ki Insdesing progrmamın iyi yada süper oluşu CorelDraw programını kötülemeyi gerektirmez Corel eksikleri var ama kullanıcı bu eksikleri bilir ve ona göre dikkatli ve titiz çalıştığında sorun olmaz. Bu durum Corel kullanıcısını Adobe kullanıcısına göre daha dikkatli ve titiz olması yönünde zorlamaktadır. Bundan dolayı mıdır bilinmez Coreli bilen de bilmeyende bu programı kötülemekten kaçınmaz. Indesin Corel kıyaslamak doğru değildir. Her işin doğru program seçmekle alakalıdır... diye düşünüyorum. Adobe urünlerini her yıl lisans kiralama olayının yüzünden CorelDraw tutuyorum.:) ne öyle milleti haraca bağlamak s
elif
Corelı kötüleyen, ben çok profesyonelim diye geçinen bir grafiker. Kendine başka iş alanları seçmelisin koç
mustafa
o kadar amatörsün ki :) corelın ağır bastığı alan vardır InDesignın ağır bastığı.. milletin kafasını karıştırmaktan başşka bişeye yaramaz yazın
ahmet
Arkadaşlar merhaba Ben grafik tasarım önlisans mezunuyum. Hepinizin haklı olduğu yanlar var. Corel konusunda CorelDraw programı bazı işlerde ağırlaştı taktirde hata vererek kapanmaktaydı. bende bir zamanlar Corel kullanıyordum. Hemde neredeyse programda yapamadığım şey yoktu. Adobe serisinde geçtiğimde tasarımlar daha seri olarak yapılmakta olduğunu gördüm. Neredeyse hiç kasmıyor diyebilirim size.
Yusuf Tercan
Değerli Devrim tezinize göre araba kullanmak için ehliyet almaya gerek yoktur. Profesyonel işler yapan mesleği grafik tasarımcı değil, mesleği profesyonellik olan ya da olacak kitleye hitap ediyorum aman oyun oynayalım, film izleyelim değil mevzu, bahsettiğim mevzu çağın gerekliliklerine uygun grafik tasarım programları Adobe'un yazılımlarıdır bunlarda en iyi performansı Macintosh'ta vermektedir. Not: İş bilgisayarında oyun oynanmaz. Profesyonel olursanız iş bilgisayarınızla oyun bilgisayarınızı ayıracak kadar fazla geliriniz olur ve sapla samanı karıştırmak zorunda kalmazsınız.
Devrim Aras
Bir çok yorumcunun dediği gibi, arabayı ehliyet değil şoför sürer. windows 98'li Paint'le harika eserler yapanda var, mac'li photoshop'ta çöp adam çizemeyen de. Bana göre corel iyidir, hızlıdır; çünkü ben ona alışmışımdır. Sana göre illustrator. Kullanılan program sadece bir aracı, bir kalem. Ben karakalemle çizerim sen pastelle. ikimiz de harika şeyler ortaya çıkarabiliriz. önemli olan o kalemi tutandır. Bu arada mac grafik tasarımcı için vazgeçilmezdir, bir oyuncu için ise çöp. Oyun oynayan bir grafik tasarımcı olarak diyorum ki, pc iyidir ya :)
Hulya Esercan
Yahu Corel Draw'i niye Indesign ile yarıştırmak gibi bir anlamsızlık içindesin? Corel'in rakibi illustrator'dur. İkiside iyidir hoştur. Dergi-Kitap işi ile uğraşacaksan Indesign'in rakibi Quark'tır. Bir zamanlar Corel'in geliştirdiği Ventura vardı ama oda pek tutmadı. Turkiyede ve dunyada başarılı grafik tasarımcılar içinde küçük olmayan bir yüzde PC kullanıyor. Olay işletim sisteminde değil. Öncelikle tasarımcıda ardından bir miktarda programın başarısında. Photoshop'u ister Windowsta ister MacOsX'de kullan. Programa yeni ozellikmi geliyor? Bu Mac ve Adobe takıntısı fanboyluktan öte bir şey değil. Evet tasarım işlerimin önemli bir kısmını Adobe programları ile yapıyorum. Ama tasarımı ben yapıyorum program değil. Ben programı kullanıyorum, program beni değil. Corel'in hantal yapısı yorumuda subjektif. 3-4 milyara alinan Mac'lerle yapılan işlerin benzerlerini piyasada pek çok küçük işletme en ucuzundan alınmış PC'lerde Corel ile yapıyor. Evet 1.000 TL'ye maledilmiş PC ve Core
Nur

Merhaba, Ben grafik tasarım okuyorum ve yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum heleki Corel konusunda..Lise son sınıf öğrencisiyim ve bölümümü çok seviyorum bu sene staj yeri araştırmak için topkapıya gittim bütün matbaalar corel kullanıyor bide reklam ajanslarına baktım hepsi adobe kullanıyor burdan direk çıkardığım sonuç büyük firmaların adobe kullandığı..Zaten okuldada bize adobe öğretiliyor corel değil..!

Müge
:) herkesin profesyonellige bakış açıcı farklıdır. Birlkte çalıştıgım 7 grafiker arkadaşım var. Fakat 10 yıldır profesyonel olarak çaltıgını idda eden arkadaşım gerçekten mouse ile pedlemekten aciz.. ee hangi profesyonellik? profesyonellik nedir? hangi amaçlarda kullanılır ? ben adobe nin artık yeni sisteminde her yıl yenilenen programlarını güncellerken deliriyorum :) ve adobe ye ait 6 program ve sevimli Corelimizi kullanıyorum. Ben kimim?? neye inanmışım :)
kero
Teşekkür ederim, benimsize bir sorum olacak. Xara designer hakkındaki görüşlerinizi de öğrenmek istiyoruz. Progrram hakkında diğer programlara nazaran daha akıcı olduğunu düşünüyorum, ya siz?
grafikadir
Ben annemin karnında web tasarım yapıyordum. Demekki doğuştan gelen bir yetenek doğduğumda elimde bir sürü referans iş vardı : ) cw 'im hazır geldim
Imkansiz
profesyonellik detayda gizlidir. Tasariminiza bir kil bile düsmüsse sebebi varsa sebepsiz bir sey yoksa ve her detaya önem veriyorsaniz profesyonelsiniz.. Ve profesyonel grafiker hic bir zaman ben profesyonelim demez...
Burak
3 yıldır grafik tasarımla uğraşıyorum.Esasen 10 yıldır Video tasarım yapıyorum.Bu kadar zamandır bir dünya program kullandım...Yok o daha pratikmiş bu daha ağarmış bu laflar döner durur.Ancak şunu belirtmeden edemeyeceğim En iyi program en iyi kullandığın,en pratik olduğun programdır.Bu çok öznel bir durumdur.
myufka
eleştirilerinizi biraz sığ buldum çünkü bir program kullanıcısı kadar işe yarar evet belki çok uç noktalarda daha esnek yapıya sahip olabilir adobe ürünleri ama sonuçta mona lisa yı paint le çizenler var bildiğiniz gibi. ayrıca hantallık konusunda tamamen yanıldığınızı söyleyebilirim basit bir template ' e herhangi bir filter uygulamak illustrator da açılış süresiyle birlikte 30 sn yi bulurken corelDRAW bu konuda inanılmaz hızlı deneyin ve kendiniz keşfedin. Saygılar Hanımefendi.
VektorelCizim.net
Sayın kullanıcımız ilgili yazıyı dikkatli incelediğiniz takdirde 'emeğin ucuz algılanması' vb. bir durumun söz konusu olmadığının ve kurumsallaşmaya teşvik amacıyla düzenlendiğinin farkına varacağınızdan hiç şüphemiz yok.
Fatih
yazdıklarınıza katılıyorum, bana öğretmenlerim tasarım için photoshoptan ziyade corel'i tavsiye etmişlerdi ama onların çok geride kaldıklarına inanıyorum. gelin görünki inancımda yanılmadım ve tanıştığım grafik tasarımcıların hiçbiri corel kullanmıyordu. photosop ve illustator kullanıyorlardı. ayrıca Mac gerçektende bir grafik tasarımcının vazgeçilmezidir..
@ilknurpapuscu
evet yaşayarak bu deneyimleri aynen kendimde edindim... Hatta şöyle bir yorumda ben ekleyebilirim corel drawda tasarım yapamıyorum ben çok düz kalıyor her şey. Yapamıyorum derken görsellik açısından zorlanıyorum. ve ayrıca diğer programlarla uyumsuz çalıştığı için o kısmı da yoruyor.Ama kendi içinde onunda sevdiğim yanları var.vektörel çizimleri daha çok onda becerebiliyorum bana göre çok esnek o açıdan. Çok tercih etmesem de çalıştığım ajans ve matbaalar coreli daha çok tercih ediyor ben herne kadar istemesem de .. Birde matbaa kısmında inanılmaz hatalar verebiliyor... Çalışırken gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca evet çok hantal .Ben sevmiyorum fakat kullanmak durumundayım. Yinede Adobe Ürünlerini kullanmamaktan geri kalmıyorum Geçen evde yaptığım bir katalog çalışmasını indizaynda yaptım çok beğendim bu pr
Güray Ergün
Vektörel Çizim.net'e bir soru : Madem nasıl profesyonel olunurun formülünü yayınlıyorsunuz, neden 99 TL'den başlayan kurumsal kimlik kampanyası yapıyorsunuz. Sizce bu bir profesyonele yakışıyor mu? Kendi mesleğinizi, yaratıcılığınızı ve de emeğinizi ucuzlatmış olmuyor musunuz? Ve burası madem burası bir bilgi ve materyal paylaşımı esas alan bir web sitesi neden ticari eğilimler içindesiniz? Site güzel eyvallah ama tarafsız bir platform değil görüntüsü veriyor bu haliyle hele ki 99 TL'den başlayan fiyatlarla kampanya yapıyor olması sektöre hizmet değil resmen köstektir.
Aykut
Sayenizde bende profesyonelim artık.. :)

Köşe Yazarları