Türk Sanatında Desen Tasarımı


Merhaba,

Geçmişten, birçok sanat dalında bulunan çiçek ve hayvan desenleri günümüze kadar gelmiştir.

Lale, karanfil, sümbül, stilize edilmiş bulutlar, yapraklar, penç, hatai, münhani, rumi, goncagül, çintamani adı verilen birçok çiçek desenleri ve hayvansal kaynaklı olan adı efsanelere karışan zümrüd-i anka ve ejder motifleri türk sanatımıza büyük katkıda bulunmuş ve birçok alanda kullanılmıştır.

Selçuklu dönemi ve Osmanlı döneminden günümüze birçok alanda desenler gelmesine rağmen biz bunları pek kullanmaktan yana değilizdir daha çok modern ve daha soyut desenleri tekstil ürünlerine yansıtmaktayız, halbuki geçmiş sanatımızda kullanılan desenler ve motiflerde bizim tasarlayacağımız desenlere ayna tutmakta ve bizim tasarımlarımıza çokça yardımcı olacak hayal gücümüze birçok şey katacaktır.

Lale motifinin stilize edilerek Photoshop'ta çizilmiş olan halı tasarımına örnek:


Tekstil fabrikalarında farklı programlar kullanılmaktadır. Bu programlar fabrikalara göre değişmektedir ama Photoshop birçok alanda olduğu gibi desinatörlük alanında bilinmesi gereken bir programdır. Tabi ilk olarak tasarımın kağıt üzerinde oluşturulması gerekir ki programda çiziminin daha kolay olabilmesi için. Buyüzden desinatörlerin kağıt üzerinde de çizim yapabilmesi gerekmektedir.

Gelelim desinatörlük hakkında bilği veren eğitim kurumlarına tabi bu yüksek okul ve fakültelere göre değişiyor çünkü meslek yüksek okulları tamamen sektöre eleman yetiştirmekte fakat fakülteler bunun tam tersi daha çok sanat hakkında bilği verip proğramlardan uzak elde çizime önem veren ve öğrencileri bu şekilde yetiştirerek topluma sanatçılar kazandırmak istemektedirler. Buyüzden sektör ve eğitim kurumları birbirinden çok uzaktırlar.

İlerleyen yazılarımızda Türk sanatında kullanılan en başta da belirtiğimiz çiçek ve hayvansal desenlere de yer vereceğiz.

Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın...

Yeni Yorum Gönder

@rsmaksz
gayet güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık.Tebrik ederim.
serra
yazılarınız cok guzel devamını beklioruz=) size basarılar dilerm =)

Köşe Yazarları