Twitter Hesabınız Kontrolden mi Çıktı?

Yeniden merhaba,

Twitter hesabınız kontrolden çıktı ve sizden habersiz birilerini mi takip etmeye başladı?

DİKKAT! Twitter Sizi Satıyor… Yazısını Görüntülemek İçin Tıklayınız

Bu yazım da, özellikle Twitter'ın Türkçeleşmesinin ardından yaygınlaşan şikayetlerin sebebi ve kurtuluş yolunu anlatacağım.

Öncelikle takip ettiğiniz kişilerden gene, 'Twit puanını merak ediyor musun?', 'Tıkla profilinin değerini öğren', 'seni kimler unfollow etti öğren', 'Sosyal değerini öğren' gibi linklere tıklarken dikkatli olun.

Bu tür bağlantılara tıkladığınızda yönlendirildiğiniz Twitter uygulamalar (API), 'giriş yap' butonunu tıkladığınızda neler yapıp neler yapamayacağını listeler.

Twitter tarafından listelenmesi zorunlu olan bu fonksiyonlar, bu API'lerin sizin hesabınıza ne kadar müdahale edebileceğini gösterir.

Hiç Düşündünüz mü Twitter’da Neden 140 Karakter Sınırı Var? Yazısını Görüntülemek İçin Tıklayınız

Örneğin aşağıdaki örnek API'yi tıklarsanız, kontrolü tam anlamı ile kaybettiğiniz anlamına gelir.

1- Bu uygulama, sizin bilginiz dışında yeni kişiler takip etmeye başlayabilir.

2- Profilinizi GÜNCELLEYEBİLİR, bu biyografinize ve profil resminize kadar her şeye müdahale edebilir anlamını taşıyor.

3- Sizin adınıza tweet atabilir. Reklam

Buna benzer uygulamalara izin verdiğinizde, '1.000 takipçi 100 lira' ilanlarındaki mağdur ve masum takipçilerden biri siz olabilir ve Reklam tweetleri atan bir şirketin gönüllü reklam panosu olabilirsiniz.

NASIL KURTULACAĞIZ? Yanlışlıkla bir uygulamaya izin verdik baştan beri anlattığımız sorunlarla boğuşup duruyoruz. Bundan nasıl kurtulacağız.

twitter_api
Aslında bu son derece basit. Hemen ayarlar menüsüne girip 'UYGULAMALAR' sekmesini tıklayacağız. Burada, bu güne kadar profilinizde kullanmak için izin verdiğiniz tüm API'ler listeleniyor.

Size tavsiyemiz, burada listelenen ve işe yaramadığını düşündüğünüz tüm API'leri 'Erişimi kaldır' butonuna basarak devre dışı bırakmanız.

HANGi API'LER KALMALI? Profilinize aynı zamanda ipad, iphone ve android gibi mobil cihazlardan bağlanıyorsanız bu bağlantıları sağlayan API'ler ile fotoğraf yüklemenize yardımcı olan twitpic gibi API'ler kalmalıdır.

Görüşmek dileğiyle..

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları