Reklamda Müziğin (Jingle) Gücü


Reklamın metni kadar muziği de önemlidir. Örneğin; duygu yüklü bir reklama müzikle hareket katamazsın ya da hareketli ve coşku dolu reklam metninin arkasını ritimsiz ve duygusal bir müzikle süsleyemezsin.

Reklam kampanyasına ritmi, sözleri birbirini tutan, reklamın metnine yaraşır, bir de ürünle bir araya geldiğinde sırıtmayan harika bir müzik (jingle) koyarsanız reklam filmi işte o zaman tadından yenmez...

Reklamla bütünleşen muzik hafızalarda yerini alır ve hafızalardan uzun süre silinmez. Çünkü müzik yarattığı ruh haliyle tüketiciyle marka arasında güçlü bir bağ kurar.

Örneğin; mintax'ın 'Mintax'la canım Mintax'la', Toyota'nın 'Çıkarım senle her yola Toyota' gibi markayla bütünleşmiş müziklere bir dizi örnek verebiliriz.

Peki ya çoğu reklam filminin tek bir karesini bile hatırlayamazken muziklerini ezbere bilmeniz sizce de ilginç değil mi?

Kimisini dinlediğinizde çocukluğunuzda yolculuk yaparsınız, kimisinde de yerinizde duramazsınız. Eğer marka isterse muziğiyle tüketicinin beyninde yıllarca yer alabilir. Çünkü reklam filmleri unutulsa da müzikleri asla unutulmaz...

Toyota'nın 'Çıkarım senle her yola Toyota' sloganını zihinlerimize işlediği reklam filmi

Yeni Yorum Gönder

grafideli
%100 sonuna kadar katılıyorum

Köşe Yazarları