Grafik Tasarımda Renk Ayrımının Önemi


Herkese merhabalar…

Sizinle bu yazımda bir önceki yazımla bağlantılı olduğunu düşündüğüm renk ayrımından bahsetmek istiyorum.

Renklerin yeri tasarımda çok önemlidir. Çünkü renkler ışıkla birlikte var olur ve insanlarda farklı duygular uyandırır. Bu yüzden markalar kendilerini en doğru renkle anlatmalılardır.

Sıcak renkler uyarıcı, soğuk renkler ise dinlendiricidir. Günümüzde birçok tasarımda renkten yararlanılmaktadır.

Doğru kullanılan renk dikkat çekiciliği, ürünün satışını ve vermek istediği mesajı daha çabuk ulaştırır.

Yani tasarımda anlatılmak istenen mesaj renk ile pekişir ve ortaya sorunsuz bir tasarım çıkar. Bu durumda grafik tasarımcıyı mutlu eder. Çünkü renk grafik tasarımcının en önemli silahıdır.

Günümüzde birçok basılı üründe renkten yararlanılır. Grafik tasarımın ürüne dönüştürülmesi, basılarak çoğaltılması aşamasında tasarımcı birçok tasarım kuralının yanı sıra, ürünün basılacağı baskı tekniğini ve baskı öncesi hazırlığını da bilmek zorundadır.

Baskı öncesi hazırlık dediğimiz çalışmaların sonuncusu olan renk ayrımıdır. Renk ayrımından sonra yapılan çalışma baskıya gider.

Bu noktada grafik tasarımcının yapacağı pek fazla bir şey yoktur. Baskı ustası eline gelen film renk ayrımına göre kalıbını hazırlar ve baskı işlemine geçer.

Tabi ki bu konumda baskı ustasının hassaslıkla çalışma gerekiyor. Grafik tasarımcı hazırlayacağı tasarımlarda renk ayrımına çok dikkat etmek zorundadır. Hangi yüzeye, hangi malzemeye ve hangi baskı tekniğine göre baskı yapılacağını bilmek zorundadır ve renk ayrımına dikkat etmelidir.

Tasarımda spot renkler kullanılacak ise; ekstra film ve kalıp kullanılmalıdır. Ve bunu grafik tasarımcının bilmesi gerekir. Yapılan orijinal çalışmayla matbaadaki renk farklığını göz önünde bulundurmalıdır.

Hazırlanan tasarımların, sonuç olarak istenilen renklerde ürüne dönüştürülmesi aşamasında film renk ayrımının grafik tasarımda en son baskı öncesi hazırlık olduğundan önemli bir yeri vardır.

Yapılan tasarımın bilgisayar ortamıyla baskı sonrası renk kaybı muhtemeldir ama bu çok küçük değerlerde olmasına hem grafiker hem baskı ustası büyük özen göstermelidir.

Sevgilerimle, hoşçakalın…

Yeni Yorum Gönder

goksl
Herşey yerinde zamanında güzel bugun tek renk yada 2 ve 3 renk işler ( fatura, tahsilat makbuzu, dipkoçan vs.) hala film çıkışıyla basılır heralde baya bi sürede öle basılacak piyasada hala eski tip maşalı vb makine varken. CTP günümüz matbaa makinelerinin vazgeçilmezi halada yeni model ctp makineleri üretiliyor yıkama kurutma olayı kalktı direk pozlıyan makineler çıktı ( az merdane yıkamadım iyi oldu. yıkamadan yavaş geçer kalıp uçar hızlı geçer kalıp açmaz bi ton dert. ) ama ctp de bi gün biticek bunu bitirecekte dijital matbaa makineleri. Piyasara giren kesinlikle gerekli ve kaçınılmaz olan teknoloji. Daha neler görücez bakalım.
Ümit Uzun
Teşekkürler faydalı bir makale olmuş, emeğinize sağlık. Renk ayrımı gerçekten bahsedildiği kadar önemli, önemini buradan birkaç parağrafta anlatmak oldukça zor ama bir grafik tasarımcının dikkat etmesi gereken hususlar belirtilmiş. Aşağıdaki yorumlardan; CTP kullandıkları için bu konunun gereksiz olduğunu düşünnen arkadaşlara birşeyler yazmak isterim. Sizin CTPci dediğiniz yerler aslında birer renk ayrımcıdır ve o renk ayrımcıdan ister hazır pozlanmış kalıp alın ister film, yapılan iki işlemin adı da renk ayrımıdır. yani bilgisayarda yaptığınız bir şeyin baskı makinesi tarafından basılabilecek bir meteryale dönüştürme işlemine renk ayrımı denir. Çok eskiden klişe vardı sonra film popüler oldu şimdi CTP popüler, ama yapılar işlem hep renk ayrımıydı. Eskiden klişeciler (renk ayrımcılar) klişeleri karanlık odalarda pozlarlardı, şimdi karanlık odanın yerini makineler aldı klişenin yerini de film/kalıp aldı. Ali Bey çalışmalarınızda kullanacağınız fosforlu renkler matbaacılıkta Floresan
vedfux
Bende Film Kullanımından yanayım, İcabın da Grafikte siline bilecek Bir hata olabilir, Film de Usta kolayca yok edebiliyor, ctp de ise kalıp'ı baştan çıkartmak gerekiyor haliyle size zarar...:)
Ali
Çalışmam da fosforlu renkler kullanmak istiyorum biraz araştırdım ama tatmin edici bir bilgi bulamadım bu konu hakkında bir bilginiz varsa paylaşır mısınız?
recep
film vedat beyin dediği gibi sürekli işlerde önemli yer tutuyor biz artık 4 renk işlerde ctp kullanıyoruz ve profesyonel işler için en iyisi CTP herkese kolay gelsin
nazlı
doğru diyorsunuz Vedat bey
nazlı
doğru diyorsunuz ama hala film alınıyor ve devamda edecek bu sistem.
vedat gürler
devamlılığı olan işlerde film şart
suna
ille de film mi almak lazım hangi çağda yaşıyoruz CTP denen birşey var

Köşe Yazarları