Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılı Logosuna Çalıntı İddiası

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan İstiklal Mücadelemizin 100. yılına özel hazırlanan kurumsal kimlik çalışmaları tamamlandı.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yıla özel logosunun Azerbaycan'ın 100. yıl logosundan alıntı olduğu iddia edildi.


Bu bir reklamdır

19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 100'üncü yıla özel logo hazırlandı. 100'üncü yıl logosu başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Valiliği olmak üzere tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca 2019 yılı boyunca tüm resmi yazışmalarda kullanılacak.


 

LOGO ÖZGÜN DEĞİL İDDİASI!

Sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından Milli Mücadelenin 100. yılına özel tasarlanan logonun Azerbaycan'ın 100. yıl logosundan alıntı olduğu iddiaları dile getirildi. 2018 yılında 100. yılını kutlayan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin logosunun neredeyse birebir aynı logo tasarımının kullandığı belirtildi.


 

Yapılan araştırmalar sonucunda açıklanan logonun Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarının Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutlamak için 2018 yılında sıklıkla sosyal medyada paylaştığı "100" grafik tasarımıyla büyük benzerlikler taşıdığı ve oradan esinlenmiş olabileceği dile getirildi ancak Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarının kullandığı bu tasarım Azerbaycan Halk Cumhuriyeti tarafından kullanılan resmi 100. yıl logosu değil. Resmi logo olmamasına rağmen bu durum özellikle sosyal medya kullanıcılarına 2018 yılında paylaşılan bir grafiğe çok benzer bir grafiğin yeni gibi sunulduğu izlenimi oluşurken Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılı logosunun özgün olmadığına dair bir algı oluşturdu.
 

Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin Resmi 100. Yıl Logosu


ALINTI OLMAMASI DA MÜMKÜN

Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılı logosu sonsuzluk işareti ile oluşturulan bir grafik olduğu için alıntı ya da esinlenme olmama ihtimali de bulunurken özellikle kuruluş yıl dönümleri vb.rakamlar ve sonsuzluk işareti gibi simgelerle oluşturulan tasarımların birbirine benzerliği göz önünde bulundurulduğunda tasarımı yapan tasarımcının bir kusurunun olmama ihtimali de mümkündür.

Sonsuzluk işareti ile oluşturulan tasarımlara dair birkaç örnek:

 

 

 


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları