İlgi Çekici Blog Nasıl Açılır?


Blog nedir? Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web siteleridir. Genellikle her blog yazısında yazarın adı ve gönderi zamanı yer alır. Blog yazarının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültüründe önemli bir yer tutar; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim hızlı bir şekilde sağlanmış olur.

Günümüzde blogların hızla çoğaldığını görüyoruz. Blog, herhangi bir teknik bilgiye sahip olmamız gerekmeden günlük olaylar ya da kişisel konular hakkında fikirlerimizi paylaşabildiğimiz bir nevi modern çağın günlükleridir. Peki bloglar bu kadar çoğalmış, bilgi alışverişi bu kadar kolaylaşmışken okuyucularımızı bloğumuza nasıl çekeceğiz ve nasıl sayfada tutacağız?

Bu elbetteki birçok şeye bağlı ama ben size bu yazımda blog tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz, bundan bahsetmek istiyorum.

Sitemize kullanıcı çekmek için dikkat edeceğimiz ilk şey tema seçimi olmalıdır. Unutmayalım ki sitemize gelen insanlar bir bilgi arayışı içindedirler ve bilgiye en kısa yoldan ulaşmak isterler. Karışık, çok renkli temalar gözü yoracağı için bilgiye ulaşmayı da geciktirir ve kullanıcı kaybetmemize yol açar. Bu nedenle mümkün olduğu kadar net ve göz yormayan tema seçmeliyiz.

Okuyucuları sitemize çektik peki sitemizde uzun süre durmalarını nasıl sağlayacağız? Bunun için öncelikle kaliteli ve orjinal içerik üretmeliyiz. Sitenin açılma hızının yeterli düzeyde olduğundan emin olmalıyız, uzun sürede açılan sayfalar okuyucuyu sıkacaktır. Reklam alanları iyi ayarlanmalı, okuyucuları rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırılmalıdır.

Daha önce de dediğim gibi sitenizi ziyaret edecek okuyucuların bir çoğu bilgiye ulaşmak için sitenize girecektir. Bilgiye hızlı ulaşmalarına yardımcı olmak için, siteye mutlaka arama çubuğu eklenmelidir. Ayrıca sizi diğer sosyal paylaşım sitelerinden de takip edebilmeleri için hesap butonlarını sitenize eklemeyi unutmayın.

Ne demişler bilgi paylaştıkça çoğalır, sizde deneyimlerinizi fikirlerinizi bloğunuzda yazın, paylaşmanın tadına varın.

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları