Facebook Sayfasına Nasıl Kullanıcı Kazandırılır?


Merhaba, daha önceki yazımda sizlere Twitter üzerinden pazarlamanın nasıl gelişebileceğinden bahsetmiştim, bu yazımda da Facebook sayfalarını ele almak istiyorum.

Öncelikle yüksek hedefleri olan bir markaysanız, sosyal paylaşım alanlarını kullanmama gibi bir şansınız olamaz, hangisini daha etkin kullanacağınız konusunda soru işaretleriniz olabilir.

Marka tanıtımında, dünyada ve ülkemizde lider olan Facebook'u kullanmamak en büyük hata olacaktır. Bu nedenle Facebook sayfanızı açtınız, içeriğinizi oluşturdunuz, peki Facebook üzerinden kimlere ulaşabilirsiniz?

Facebook sayfanıza kullanıcı kazanırken, hedef kitleniz olmasına özen gösterin. Evet, hedefiniz çok kişiye ulaşmak ama unutmayın ki hedef kitlenizin dışındaki insanların soru ve mesajlarıyla uğraşmak kimi zaman sıkıcı ve yorucu olabilir. Hedef kitlenizi Facebook sayfanıza çekmek için birkaç öneri:

-- Web sitenize ve bloğunuza facebook beğen butonu ekleyin. Sitenizi ya da bloğunuzu ziyaret etmiş kişiler sizi Facebook üzerinden takip edip yeniliklerden haberdar olmak isteyeceklerdir.

-- Paylaşılabilir içerikler üretmeye çalışın. Ürünleriniz, firmanız hakkında vereceğiniz bilgilerin yanısıra sektörünüzle ilgili bilgileri, ilgi çekici özgün içerikleri paylaşmaya özen gösterin.

-- Müşteri kitlenizi Facebook sayfanız hakkında bilgilendirin. Bunun en kısa ve etkili yolu e-mail göndermek olacaktır. Müşteri listenize e-mail göndererek Facebook sayfanızı takip etmelerini önerin. Mailde sayfanızı takip ederek neler kazanacaklarından bahsedin. Yeni haberlerden, özel fırsatlardan ilk onların haberdar olacağını açıkça vurgulayın.

-- İletişimi kuvvetlendirmek için soru sorun. Direk mesaj vermek yerine kimi zaman soru sorarak iletişimi daha çok kuvvetlendirdiğinizi göreceksiniz.

-- Yarışma düzenleyin. Video, resim yarışmaları gibi takipçilerinizin etkileşimini arttıracak yarışmalar düzenleyin. Yarışmalarda oylama şeklini beğenme usulüne göre uyguladığınızda viral yayılma çok hızlı olacaktır.

-- Takipçilerinizin beklentilerinden fazlasını onlara verin. Sadece Facebook kullanıcılarına özel kampanyalar düzenleyin. Olumsuz yorumları silmeyin, çözüm üretip karşınızdakini mutlu etme yollarını deneyin,olumsuz durumları olumluya çevirin.

Yeni Yorum Gönder

zühal özel
Merhaba Muhammet Bey, iki buçuk yıldır Matraş Deri'nin sosyal medya yönetimini yapmaktayım, markanın facebook sayfasını incelerseniz anlatılanların uygulanışını görebilirsiniz, rakip firmaların sayfalarını da incelediğiniz de karşılaştırma fırsatı da edinebilirsiniz. İyi günler dilerim.
Muhammet Saç
Siz hiç bu anlattıklarınızı deneyip başarıya ulaştınız mı? Nedir bu türk insanındaki bu bıdıdıbıdıdı özelliği yahu? herşeyi bilir ama icraat yok.Sana nasıl güvenmemizi bekliyorsun? Somut örneklerin varmı? Android üzerine kitap yazar türkler,android'te angry bird'ükendi yapmış gibi edasıyla. Ah ah bırakalım bu işleri :)
seçkin
bu yazdıklarınız adeta sosyal medya iletişiminin anahtarı gerçekten

Köşe Yazarları