Marka İmajının Önemi


Reklamcıların beyin mekanizması farklı olanı yakalamak ister. Bunun içinse bazen günlerce, bazen haftalarca, bazense 2 dakika yeterlidir.

Yani haftalarca düşünülen slogan arkadaşlarla sohbet ederken bile akla gelebilir.

Peki, slogan bulurken nasıl bir yörünge izlemek gerekir?

Uzun cümleler kurmak ya da kelimelerle savaşıp en zor olanı bulmak mı?

Hayıır kelimesini sizlerden duyar gibiyim.

Sizin için gerekli olan tek şey basitlik bunu asla unutmayın. Yani bir reklam yazarının beyni ‘farklı düşün, sıradan ol.’ komutuyla çalışmalıdır. Kelimeleri rahat bırakın, onlara savaş açmayın, çünkü onlar sizin en büyük yardımcınız.

Peki, sadece bununla mı yetinir bir reklam yazarı? Tamam, sıradan olduk, farklı düşündük ama bir de markanın imajı var. Yani demek istediğim yaptığınız reklam filmi markanın imajını düşürmemelidir.

Nedir bu marka imajı? Markanın fiziksel ve fonksiyonel farklılıklarından çok psikolojik farklılıklarını ortaya çıkaran bir süreçtir. İmaj, markanın, ürünün, tüketiciler tarafından algılanma biçimidir.

Marka ile tüketici arasında kurulan bağlar, yani psikolojik bağlantılar, tüketicinin ürünü, markayı, hizmeti, işletmeyi benimsemesi, kendi yaşamının bir parçası haline getirmesini sağlamakta ve böylece marka bağımlılığı yaratılmaktadır.

Peki, bu bahsettiğimiz marka imajında kullanılan, insana dair psikolojik bağlantılar dediğimiz unsurlar nelerdir? Markalar ne gibi çağrışımlarda bulunurlar tüketicilerine?

Bunlara verilecek en kısa cevap; coşku, heyecan, mutluluk, güven, kalite, erotizm, aşk vb. olmaktadır. Bunların markalarla ilişkilendirilme biçiminde ise, ürünün veya hizmetin, markanın satın alınması halinde, bu tip duygu durumlarını yaşayabilecekleri mesajları verilmektedir.

Reklam yapılırken bunları göz ardı etmemek gerekir. Çünkü markanızı göklere çıkarmak isterken yerin dibine bile sokabilirsiniz.

Kısacası reklam yapmak önemli değildir, önemli olan doğru reklam yapabilmektir.

Yeni Yorum Gönder

sevil
Gözde Hanım gerçekten çok haklısınız kötü bir reklam markanın imajını bile düşürür ve siz de bunu çok iyi ifade ettmişsiniz kaleminize sağlık.

Köşe Yazarları