Windows 8’de Kaybettiklerimiz!

Herkese merhabalar...

Sizlere bu yazımda Windows 8’de özleyeceğimiz Windows’tan çıkarılan bazı özelliklerden söz edeceğim.

Şu anda beta seyisinde olan işletim sistemi yenilikçi yüzü ve getirdiği birçok özellik ile şimdiden oldukça fazla merak uyandırdı.Hayatımızı kolaylaştıracak birçok yeniliği beraberinde getiren Windows 8, önceki sürümlerinde bulunan bazı özellikleri içermiyor.

Yani bu demek oluyor ki, Windows 8 ile beraber birçok yenilikle tanışırken önceki sürümlerde bulunan bazı özellikleri de özleyeceğiz.

Dilerseniz sırayla kaybedeceğimiz özelliklerden bahsedelim:

1. Başlat Menüsü ve Başlat Butonu Windows’un başarısındaki temel etkenlerden birisi elbette Windows 95’den beri bir gelenek haline gelmiş olan Başlat butonuydu.

Windows 8 ile birlikte başlat menüsü karşımıza çıkmayacak ve önceki versiyonlarda başlat tuşunun yer aldığı kısma faremizi sürüklediğimizde karşımıza metro arayüzüne açılan bir kutucuk çıkacak.

Ayrıca bilgisayarınıza giriş yaptığınızda masaüstü ile karşılaşmak yerine metro arayüzü ile karşılaşacaksınız.

Dilerseniz hemen masaüstüne geçmek için buraya bir kısayol atabilirsiniz ancak yine de en az bir defa metro arayüzünü görmek zorundasınız.

2. Windows Aero’ya Elveda Windows Aero ve beraberinde getirdiği şeffaf cam efekti ve diğer tüm görsel özellikler Windows 8’de artık kaybolacak.

Şimdiye dek yayınlanan önizleme sürümlerinde Aero yer alıyordu ancak piyasaya sürülecek olan Windows 8’de Aero’dan eser kalmayacağı Microsoft tarafından açıklandı.

Böylece canlı ve cam efektli güzel arayüz yerine daha mat ve katı görünen bir arayüz Windows 8’de bizlerle olacak.

3. DVD Oynatma ve Windows Media Center Netflix, YouTube ve diğer video servislerinin yaygınlaşması nedeniyle Microsoft Windows 8 içerisinde hazır DVD oynatma özelliklerini dahil etmeyecek.

Elbette DVD sürücünüz varsa sürücünün yanında gelen veya başka satın aldığınız DVD oynatma yazılımlarını yine kullanma şansına sahip olacaksınız.

Windows Media Center da Pro versiyon dahil olmak üzere Windows 8 içerisinde yer almayacak.Bunun sebebinin düşük olan kullanıcı adetleri olduğu açıklandı.Haliyle Windows DVD Maker da bu sürümde yer almayacak.

4. Önceki Sürümler ve Windows Sistem Yedekleme Windows 7’de varsayılan olacak açık gelen dosyanın önceki sürümleri özelliği Windows 8’de kaldırılacak.

Bunun yanında Windows’un kendi yedekleme ve yeniden yükleme sistemi de tamamen ortadan kalkıyor.

5. Windows Update Masaüstü Bildirimleri Windows bundan sonra herhangi bir güncellemeyi indirmek istediğinde eskiden olduğu gibi size soracak ancak bu bildirim masaüstünde gözükmeyecek.

Sadece giriş ve kullanıcı ekranlarında görüntülenecek. Bu güncelleme bildirimlerini eğer bilgisayara otomatik giriş seçeneğini açarsanız hiç görmemeniz bile mümkün.

Eminim ki bu özelliklerden bir veya birkaç tanesini hepimiz özleyecek ve eksikliğini hissedeceğiz. İlerleyen günlerde Windows 8’in getirdikleri götürdüklerini karşılayacak mı beraber göreceğiz..

Sevgilerimle, hoşçakalın...

Yeni Yorum Gönder

sinem
bende windows 8 kullanıyorum,şık bir tasarım aslında ama alışmam zor oldu. ben en çokta messengerı özlüyorm. Skype şuan yaygın olmadığından iş yerinde zorlanıyorum dosya alışverisinde ve anlık görüşmelerde,facebooka çok yükleniyorum bu yüzden :)
Tayfun
Yaklaşık 3 haftadır Windows 8 kullanıyorum.Yazınızda anlattığınız gibi gerçekten Windows 7 nin özlenecek şeyleri çok.Ama obunun yanında bazı uygulamaları gerçekten yenilik kokuyor :) Bir diğer güzel yanı da bilgisayarım 7 de yaklaşık 25 saniyede açılırken şimdi 8 saniye de açılıyor.Kapanışta aynı hızda :) Ne yapsam bilmiyorum :)
Sibel
Haklısınız,windows 8in en ayıcalıklı özelliklerinin başında dokunmatik ekran oluşu gelmektedir fakat normal bir kullanıcı için yenilik basit olmalıdır diye bir genelleme yapılması doğru değildir çünkü normal bir kullanıcı en son çıkan işletim sistemini gerek dokunmatik oluşu gerekse arayüz farklılığı olarak bile tercih edebilir, tabi bu tür kullanıcıların dışında yine farklı şekilde kendi kriterleri ölçüsünde seçim yapanlarda mevcuttur.Sizinle tam fikir olduğum nokta iste göreceli bir kavram olup kişiden kişiye göre değişir demenizdir.
Sibel
Her zaman yeni çıkanların daha yenilikçi ve üstün özelliklere sahip olduğu söylenebilir fakat böyle bir genelleme yapmak da çoğu zaman için doğru değildir çünkü yeni bir işletim sistemi bir çok yönden dört dörtlük gözüksede biz kullanıcılar için gerekli olanı belkide tam anlamıyla sağlamayabilir yada farklı uygulamalar için win8 daha uygun olabilir.Bu kişiden kişiye farklılık gösteren bi durumdur o yüzden öncelikle kişi kendi istekleri ve yapacakları doğrultusunda karar verip win8 kullanıp kullanmayacağını belirlemelidir..
Halit
Bilgilendirici bi yazı olmuş..Teşekkürler :)
amorous34
Oturması biraz zaman alıcak önce kendinizi alıştırmanız için sanal olarak veya ikinci sistem olarak kullanmanızı tavsiye ederim bu arada alt+F4 kısalundan sonra en kısa sekli budur: http://www.youtube.com/watch?v=OsWEAib4dDE&fe...
emre
kullandım ama daha hazır değil. ki insanlar uyum sağlayamayacaklar gibi görünüyor. çünkü tamamiyle dokunmakik cepler ya da tablet için yapılmı. bir metro ayayüzü var . pc yi kapatabilmek için bile 3 - 4yere tıklayıp kapatıyorsun.
Sibel
Dokunmatik cepler ve tabletler için kesinlikle çok uygun ama normal pc ve laptoplar için de biz kullanıcılar zamanla alışabiliriz diye düşünüyorum..
Aşkın Suak
Neden windows 8'e geçmeli mi diye bir soru sorarsınız anlamadım :) her zaman yeni çıkan şeyin daha yenilikçi ve üstün özelliklere sahip olduğunu biliyoruz sanırım.
amorous34
Sizce normal bir kullanıcı olarak Windows 8 e geçmeli miyiz yoksa Windows 7 yi kullanmaya devam etmeli miyiz?
Sibel
Teşekkür ederim sagolun :)
amorous34
Teşekkürler; yazılarınızın devamını bekliyorum... Şimdiden başarılar.
Sibel
Ben teşekkür ediyorum sağolun..
Orkun Çaylar
ben kullanıyorum gayet başarılı kaldırabilen bir bilgisayara sahipseniz eğer betadan bile kullanmaya başlayın derim...
amorous34
Bence sizin yorumunuz çok göreceli bir yorum.Bu kişiden kişiye değişir.Windows 8 'in önceliği dokunmatik ekranlar içindir.Daha cok tabletler için daha iyi olabilir.Normal bir kullanıcı için yenilik basit olmalıdır.Windows 8 de windows işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların sürekli kullandığı bazı şeylerden yoksun olunca bunun oturması biraz zaman alır.Zaten Microsoft'un yayınladığı rakamlar, Windows 7'nin yine de pazarda halen büyük paya sahip olduğunu kanıtlamaktadır
Sibel
Yapılan araştırma ve testlere göre windows 8'in bazı özellikler yönünden windows7 ye göre daha hızlı ve yüksek olduğu test edilmiştir.Bu özellikler ise bilgisayarın açılışı,kapanış,video rendiring, geekbench 2.3 64-bit, geekbench 2.3 32-bit, PCMark7 Sunspider,Google V8 (v.7),psychedelic Browsing. Sonuçlardan görüldüğü üzere Windows 8 nerdeyse tüm alanlarda Windows 7’yi geçmeyi başarıyor.Özellikle açılış süresi etkileyici ! Tüm bu sağladığı avantajlardan dolayı windows 8 denemeye değer...

Köşe Yazarları