Afiş Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?


Merhaba, bu yazımda size afiş tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmek istiyorum.

Afiş nedir? Bilindiği gibi afiş, bir ürün ya da hizmetin tanıtımı için caddelerde, açık mekanlarda yer alan en önemli dış mekan reklam araçlarından birisidir. Afişin amacı, bir konuyu/ürünü insanlara tanıtmak, duyurusunu yapmaktır. Yani afiş tasarımında ki kilit kelime "duyuru yapmak"tır.

Konuları itibarı ile afişler reklam, kültür ya da sosyal amaçla hazırlanmaktadır. Ama ne amaçla olursa olsun, dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır.

-İlk bakışta algılanabilir olmalıdır. Özellikle dış mekan afişlerinde , insanların afişleri ya yürürken ya da araba içinde hareket halinde göreceklerini düşünürsek mesajı algılama süreleri 2,5-3 sn olacaktır.

-Sözcükler kısa, anlaşılabilir ve okunaklı olmalıdır.Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir.

-Görsel düzenlemesi çarpıcı, basit ve yalın olmalıdır. Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır. Bu sebeple tasarımın temeli olan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon veya tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; esprili, dramatik ya da düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir. Böylelikle etki artırılmış olur.

- Kullanılan imge tek olmalı, birden çok imge kullanılmamalıdır. Dikkat tek bir yere verilmeli, konu dağıtılmamalıdır.

- Etkili bir slogan kullanılmalıdır.Tasarımın bir parçası olacak şekilde düzenlenen ve tipografik karakterlerden oluşan metinler, okumak için değil fark edilmek için tasarlanmalıdır.

-Renkler geniş yüzeyler halinde kullanılmalı,parlak ve canlı renkler tercih edilmeli ve renkler arasında güçlü kontraslar oluşturulmalıdır.

Yeni Yorum Gönder

ZEYNEL KARAHAN
Emeğine sağlık kısa yalın ve özüne uygun bir anlatım olmuş. Basıları bu emeğin değerini anlayama. Kolay gelsin kardeşim
hümeyra
bu ne ya? vasatın altında bir yazı
kezban
kötüü
Nakkaş
Faydali bir makale, elinize sağlik...

Köşe Yazarları