Bilgisayarınızı Hızlandıracak 5 Öneri

Merhabalar,

Bir çoğumuz bilgisayar karşısında işlem yaparken çok sabırsız olabiliyoruz, en ufak bir aksamada bile sinirlerimiz bozulabiliyor. Bu yüzden bu konuya değinmek istedim.

Bilgisayarı hızlandırmanın bir çok yolu vardır.Hepsini burda yazmak mümkün değil, ama aklıma gelenleri sizlerle paylaşacağım. Bilgisayarı yazılımdan tutun, donanıma kadar yapacağınız bir çok işlemle hızlandırabilirsiniz. Hızlandırma işleminde uygulayabileceğiniz adımları sırasıyla aşağıda yazacağım.Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?


Bu bir reklamdır1.Başlangıçta Açılacak Olan Programları Kontrol Edin, Gereksiz Programların Bilgisayar Açılırken Açılmasını Engelleyin

Başlangıçta açılacak olan başlangıç programlarını belirlemek için başlat menüsünden çalıştır(run)’ a tıkladıktan sonra gelen pencereye “msconfig” yazıp “tamam” a tıklayın, yeni bir pencere açılacak. Açılan penceredeki “başlangıç” sekmesinde, bilgisayarınız açılırken açılmasını istemediğiniz(gereksiz) programların onay kutularını boş hale getirerek bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sisteminizin çekirdek sayısı birden fazlaysa “Boot” sekmesinden gelişmiş ayarlardaki işlemci sayısını seçebilirsiniz.(Başlangıç menüsünde Çalıştır(run)’ı bulamadıysanız arama kısmına Çalıştır(Sisteminiz ingilizceyse run) yazarak bulabilirsiniz).

 2.Disklerinizin En Az ’i Boş OlsunSabit diskinizin doluluk oranı da hız açısından önemlidir. Şöyle ki, İşlem sırasında bilgisayarlara bellekleri yetmeyebilir, bu yüzden ek belleğe ihtiyaç duyabilirler. Eğer diskte boş yer yoksa bu işlemler sırasında sorunlar, aksamalar ortaya çıkabilir. Bu yüzden disklerdeki gereksiz dosyalar sık sık kontrol edilmeli ve silinmelidir.

 3.Disklerinizi Belli Aralıklar BirleştirinSabit diske veri kaydeden mekanizmada aynen eski plak çalarların iğnesine benzer bir iğne vardır. Diskinizde yeterli alan olmadığı durumlarda aynı programa ait dosyalar diskin farklı noktalarına yazılabilir. Bu da programınız çalışırken iğnenin bir uçtan diğer uca koşuşturması demek ki siz de bilgisayarın yavaşladığını hissedeceksiniz. Diski Birleştirmek için ; sabit disklerinizden birinin üzerinde sağ tıklayarak “özellikler” e, ardından “araçlar” sekmesine ve açılan pencerede “Şimdi birleştir butonunu tıklayın, birleştirmek istediğiniz diski seçin ve diski birleştir butonuna tıklayın. İlk disk birleştirme işlemi biraz uzun sürecektir ama belli periyotlarda yapıldığında bu süre azalacaktır.

 


4.Masaüstünüzü Temiz Tutmaya Özen Gösterin

Masaüstündeki dosyalar bilgisayarı yavaşlatan etkenlerden bir tanesidir. Masaüstünde ne kadar çok dosya varsa bilgisayarınızı da o ölçüde yavaşlatacaktır. Bu yüzden masaüstünde gereksiz dosyaları silmelisiniz ve masaüstünü olabildiğince temiz, sade bırakmalısınız.


 

5.Bilgisayar Parçalarının Belli Aralıklarla TemizlenmesiBilgisayar parçaları, elektronik sistemlerden oluştuğu için işlem yaptıkça ısınır. Isınma, parçaların işlev performanslarını olumsuz yönde etkileyen bir etkendir. Bilgisayar içinde biriken tozlar, bilgisayarın normalden fazla ısınmasına sebep olabilir. Bu yüzden bilgisayarın belli periyotlarla temizlenmesi gerekir.Laptop kullanıcıları için tavsiyem ise bilgisayarlarını sert bir zeminde kullanmaları olacaktır. Laptoplar, soğuk havayı dışarıdan çeker, sıcak havayı dışarı verir. Halı vb. yumuşak, tüylü yüzeyler üzerinde kullanıldığı zaman bilgisayara dışarıdan giren bu soğuk hava, tüyleri ve tozları da içerdiğinden bilgisayar parçaları kısa süre içinde tozlanacaktır.

Aklıma gelen bilgisayar performansını artırmaya yönelik 5 maddeyi sizlere anlatmaya çalıştım. Maddeleri uyguladığınızda farkı göreceksiniz..

Hoşçakalın...


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları