Fotoğraf Manipülasyon Sanatı


Manipülasyon nedir? Manipülasyon, terim anlamı olarak kompozisyonu oluşturan terimlerin yerlerini değiştirerek yeni modeller oluşturmak olarak ifade edilebilir. Tasarımcıların çok sevdiği, boş zamanlarını değerlendirmek için kullandıkları bir tasarım yöntemi, foto manipülasyon nedir peki?

Foto manipülasyon nedir? Fotoğraf işleme programlarıyla fotoğraflar üzerinde değişiklik yapma işlemine foto manipülasyon diyebiliriz. Manipülasyon birden fazla resim ile yapılabileceği gibi tek resim ile de yapılabilir. Herhangi bir fotoğraf üzerinde yapacağınız sahte görünümler oluşturmaktır aslında. Düzenleme yapılan fotoğrafın son hali ile ilk hali arasında büyük farklar olur. Manipülasyon, fotoğrafın ışık, renk, gölge ayarları ile oynamak değildir, bunlar sadece dijital düzenlemedir.

Manipülasyon tamamen sizin hayal gücünüze kalmış, sınır tanımayan bir tekniktir. Dikkat edilmesi gereken ufak tüyolar var elbet ama, bir kaç denemeden sonra, zevk alacağınız bir uygulama olacaktır. Manipülasyon yaparken eğer birden fazla fotoğrafı birleştireceksiniz, fotoğrafların açısına, perspektifine dikkat ederseniz daha güzel sonuçlar alırsınız.


Doku taşıma ile de manipülasyon yapabilirsiniz, aynı şekilde kullanacağınız fotoğraf ile dokuların uyumuna özen göstermelisiniz.


Manipülasyonu genellikle reklam tasarımları için daha şık,farklı, özgün görüntüler oluşturmak isteyen tasarımcılar tercih etmektedir. Doğal efektin ya da farklı görüntülerin oluşturulamayacağı stüdyo çekimlerinde bu yöntem sıkça tercih edilmektedir.

Bilgisayarlardan önce, foto manipülasyon, karanlık odada mürekkep, boya ile zor şartlarda elde edilmeye çalışılırdı. Şimdilerde özellikle Adobe Photoshop olmak üzere fotoğraf işleme programları ile çok şık görüntüler elde edebilirsiniz.

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları