DİKKAT! Facebook'ta Bu Oyuna Gelip Kandırılmayın

Facebook’ta dolaşan "Resmileşti dikkat", "Yarın teslim tarihi" gönderileri ortalığı karıştırdı. Yakın geçmişte de benzer yalan bilgiler profilden profile yayılmış önüne geçilmesi epey zaman almıştı.

 

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinden son birkaç gün içinde kullanıcıların kopyalayıp durum güncellemesi bölümüne yapıştırdığı ve “Yarın teslim tarihi” ile başlayan dezenformatif mesaj yoğun bir şekilde yayılmaya başladı. Bu ve buna benzer içeriklerin sürekli Facebook üzerinden paylaşılması ve bilgi kirliliği oluşturması kullanıcıları büyük sorunlarla da karşı karşıya bırakıyor. Bu tarz mesajların geçerliliği ve güvenilirliği tabiki yok...
 


Bu bir reklamdır

HOAX’LAR TÜRKİYE’DE TROLLER TARAFINDAN YAYILIYOR

Aslında kopyala yapıştır yapmaya çok alışığız değil mi? İnternet denizinde önümüze ne kadar güzel, ilginç, önemli, bilgiler düşüyor. Bulduklarımızı, bildiklerimizi, bilmediklerimizi paylaşıyor ve insanlığa, çevremize, sevmediğimiz ya da sevdiğimiz birilerine mesajlar veriyoruz. Sosyal medyayı da seviyoruz. Ama bazen başımız belaya girecek diye de korkuyoruz.
 

Sosyal medyayı kullan KORKMA ama seni kullanmasına İZİN VERME.
 

“Hoax” nedir biliyor musun? Bilmiyorum deme sakın. Çok yakından tanıyorsun. Elden ele dolaştırdığımız şu mesajlar var ya gerçekle ilgisi olmayan sadece yayılmayı, endişelendirmeyi, eğlenmeyi, bir virüsün dağılmasını sağlayan YARIN TESLİM TARİHİ, RESMİLEŞTİ DİKKAT, işte bunlar hep Hoax… Ve bizi kullanılıyorlar.
 

Ben nereden bileyim gerçek olup olmadığı diyorsan bir bilene sor. Kimseyi bulamıyorsan gel bize sor. Ama bilirsin düşünürsen, iyice okursan anlarsın.
 

Sürüye kapılıp gitme “Özgün ol, kendin ol ve rahat ol.” Dijital yalanlara alet olma. Bu yazıyı nasıl istersen öyle paylaş.

 

FACEBOOK AÇIKLAMA YAPTI

Özellikle sosyal medya trollerinin ortaya atmış olduğu bu mesajlar ne yazık ki günümüzdeki konjonktür nedeniyle kullanıcıları olumsuz yönde etkiliyor. Zaten Facebook’a üye olurken kullanıcı sözleşmesini de otomatik olarak kabul etmiş oluyoruz. Dolayısıyla internet ortamında dolaşan ve kaynağı belli olmayan bu tarz mesajlara itibar edilmemesi son derece önemlidir. Paylaşılan metinde Kanal 13 ifadesi yer almaktadır. Bilindiği gibi Türkiye’de böyle bir kanal mevcut değildir. Yine kullanıcıların bu tarz mesajlardan sürekli etkilenmesi üzerine Facebook; “Kontrol Sende” başlıklı bir açıklama yayınlamış ve bu açıklamada; “Facebook’ta paylaştığın şeylerin kontrolünü elinde bulundurmak için bir bildirimi kopyalayıp yapıştırman gerektiğini söyleyen bir gönderi görmüş olabilirsin. Buna inanma. Koşullarımızda çok net bir şekilde belirtiliyor: Facebook’ta paylaştığın bilgilerin ve içeriklerin tamamı senin mülkiyetindedir ve bu bilgilerin nasıl paylaşıldığını gizlilik ve uygulama ayarların aracılığıyla kontrol edebilirsin. Bu uzun süredir böyle ve değişmedi.” ifadelerine yer vermişti.

 

TÜRKİYE ROMA STATÜSÜ’NE TARAF DEĞİLDİR!

Facebook üzerindeki dezenformatif mesajlarda sürekli olarak Roma Hukuku ve Roma Statüsü gibi ibarelerin yer aldığı metinle ilgili Roma Statüsü'nün Birleşmiş Milletler Konferansı’nın 1998 senesine mutabakata vardığı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Kuruluş Statüsü olduğunu hatırlatmamız gerekmektedir. Bununla birlikte Roma Statüsü’ne taraf olan 124 ülke yer almakta olup bu 124 ülke Uluslararası Ceza Divanı (UCD)’nIn yetkisini tanımaktadır. Fakat Türkiye bu statüye bazı nedenlerden dolayı taraf değildir. Dolayısıyla bu durum bile asparagas olan bu metnin çürütülmesi için yeterlidir.

 

SOSYAL MEDYA TERÖRÜ BU MESAJLARIN YAYILMASINA NEDEN OLUYOR

Günümüzde çağımızın en temel sorunlarından biri sosyal medya terörü. Troller sosyal medya gündemini hızlı bir şekilde değiştirebiliyor ve kullanıcıları etkileyebiliyor. Bugün profillerimizden yapılan her türlü paylaşımın kayıtları Facebook tarafından tutuluyor. IP adreslerinden bu paylaşımların kim ya da kimler tarafından yapıldığının tespiti mümkündür. VPN kullanılmış olsa bile sorun teşkil etmemektedir. Bu nedenle kullanıcıların bu tarz mesajları paylaşmasının herhangi bir anlamı ya da geçerliliği aslında yok...


Dijital Karga


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları