Etiketlerde Yerli Üretim Logosu Zorunlu Oldu

Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde yerli üretim logosu kullanma zorunluluğu 3 Ekim Çarşamba itibarıyla başlıyor...

 

Üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan tüm ürünlerde yerli üretim logosunun kullanımı 15 günlük geçiş sürecinin tamamlanmasının ardından 3 Ekim Çarşamba günü itibarıyla zorunlu hale geliyor.
 

Ticaret Bakanlığı'nın Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yaptığı düzenleme kapsamında etiket ve listelerde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih yanında artık üretim yeri Türkiye olan mallar için yerli üretim logosu da yer alacak.


Bu bir reklamdır

 Türkiye Yerli Üretim Logosu indir 

Yerli üretim logosunun, Türkiye'de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunlu olacak.

Fiyat güncellemelerinde, yalnızca malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih etikette zorunlu olarak belirtilecek, eski fiyatın etikette yer alması gerekmeyecek.

  Yerli Üretim Logosu Vektörel İndir 

Yerli üretim logosunun haksız ve yersiz olarak mevzuata aykırı şekilde kullanımının tespiti halinde, ilgililer hakkında fiyat etiketine ilişkin aykırılıklar için etiket başına 274 lira idari para cezası uygulanabilecek. Ayrıca Reklam Kurulu tarafından reklamın yayımlandığı mecraya göre 6 bin 900 lira ile 276 bin 345 lira aralığında idari para cezası uygulanabilecek.

Yerli üretim logosu uygulaması, Türkiye sınırları içerisinde perakende olarak satışa sunulan mallar için geçerli olduğundan ihraç edilen mallar ya da perakende olarak satışa sunulmayan mallar kapsam dışı tutuluyor.

Yabancı firmalar tarafından Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan her tür mal için de yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu bulunuyor.

 

Yeni Yorum Gönder

Abdülmecid Kazak
HİÇ KUSURA BAKMAYIN AMA COCA COLA'YA VE İTHAL MUZ ÜZERİNDE BİLE BU ETİKETLERİ KOYUYORLAR. YERLİ MALI KULLANIMINDA HİÇ SAMİMİ DEĞİLLER. SİZ DE RASTLASANIZ AYNI TEPKİYİ VERMEZ MİSİNİZ? NEDEN DIŞARIDAN GELEN ÜRÜNLERE DE YERLİ ETİKETİ KULLANIYORUZ?

Köşe Yazarları