Ahmet Hakan Yerli Üretim Logosunu Eleştirdi

Hürriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı, CNN Türk ve Kanal D'de televizyonculuk yapan Ahmet Hakan Coşkun Hürriyet'te yer alan köşe yazısında Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Yerli Üretim logosunu eleştirdi.


Ahmet Hakan Yerli Üretim logosunda Türk Bayrağı kullanılmamasını eleştirerek açıklanan Yerli Üretim logo tasarımını adeta yerden yere vurdu.


Bu bir reklamdır


Ahmet Hakan'ın hurriyet.com.tr adresinde yer alan köşe yazısındaki ilgili bölüm...

BU LOGO OLMAMIŞ

“DÜNYANIN en zarif, en güzel, en estetik, en ölçülü bayrağı hangisidir” yarışması yapılsa...

Türk Bayrağı kesin birinci çıkar.

*

Böyle bir bayrağın var.

Ve alışverişlerde yerli ürünlerin tercih edilmesi için başlattığın kampanyanın logosuna güzelim bayrağını koymuyorsun.

Onun yerine...

Ruhsuz, renksiz, şekilsiz, cansız, heyecansız, enerjisiz bir logoyu tercih ediyorsun.

*

Bayrağın dünyanın en güzeli olmasa hadi neyse...

Ama bayrağın dünyanın en güzeli be kardeşim!

  Yerli Üretim Logosu Vektörel İndir 

PEKİ HAKLI MI AHMET HAKAN?

Yerli Üretim logosu tasarlanarak ürünlerin üzerinde yer alması konuşulurken bir çok tasarımcı kendi yorumlarıyla farklı alternatifleri kamuoyuyla paylaşacak kadar zaman buldu. Özellikle kalp ve Türk Bayrağı içeren tasarımlar vatandaşlar tarafından sosyal medyada hızla yayılarak kabul gördü. Bu ön kabulün ardından Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan logonun içerisinde Türk Bayrağı'nın, Ay Yıldız'ın yer almaması ile birlikte logonun köşeli ve sert bir formda tasarlanması eleştirilmesine sebep oldu.

Yerli Üretim logosu açıklanana kadar geçen zama diliminde tasarımcıların yayınladığı örnek çalışmalar ise Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Yerli Üretim logosunun hedef tahtasına oturtulmasında adeta ön ayak oldu.

Yerli Üretim logosu için Türk Bayrağı önerilmiş, ancak Yerli Üretim logosunun ambalajların üzerinde yer alacağı düşünülürse ve bu amlabajlı ürünlerin depolama, sevkiyat vb. süreçlerde yerlerde sürükleneceği, oradan oraya atılacağı, ürünler kullanıldıktan sonra ambalajların çöpe atılacağı göz önünde bulundurularak Yerli Üretim logosunda Türk Bayrağı logo tasarımının içerisine dahil edilmemiştir. Ayrıca yasalarımıza göre Türk Bayrağı ticari faaliyetlerde kullanılamaz.


Peki YERLİ ÜRETİM logosu için tasarımcılar nasıl öneriler sunmuştu?

İşte sosyal medyada paylaşılan bazı öneriler...

 

Bazı ülkelerin Yerli Üretim logoları...

Litvanya

Avustralyaİrlanda

 Türkiye Yerli Üretim Logosu indir 


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları