CD, Albüm Tasarımı Nasıl Yapılır?


Merhaba…

Uzun bir aradan sonra sizler için eğitici bir konuyu ele almak istedim. CD, albüm kapağı gibi müzik piyasasını yakından ilgilendiriyor gibi görünse de tüm alanları içine alan bir grafik tasarım, tanıtım ürünü CD - Albüm tasarımını en basit ve pratik şekilde beraber öğreneceğiz...

Öncelikle Adobe Illustrator programını açalım.

1. Sırasıyla File – New From Template seçelim.

2. Çıkan panelden ise görüldüğü gibi Blank Templates klasörünü açalım.

1 copy
3. Açılan klasör içinden CD Print İtems ai uzantılı dosyayı seçim onaylayalım. Ve sayfanızda çizelgeler gelmiş olacaktır.(resimde görüldüğü gibi) 2 copy
4. Önümüzde oluşan dört sayfa sırasıyla
1. sayfa : Genellikle Plastik kapaklı albümlerde kullanılan arayüz tasarımları için kullanılan bölüm. Dilerseniz el ilanı (broşür) tasarımı için de kullanabilirsiniz.
2. sayfa : Bu sayfada gördüğünüz CD kutusunun maket halidir. Kenar kesim payları ve alt kısımda krokisi bulunduğu üzere manuel albüm kapağı tasarımının bulunduğu bölüm.

(Ayrıntılı anlatımın olduğu kısmı resimde görebilirsiniz).

3 copy
3.sayfa : Normal boyutlarda olan bir CD’nin içine sığacak ölçülere sahip CD tasarım alanının bulunduğu bölüm.
4.sayfa : Yine aynı şekilde el ilanı (broşür) ya da benzeri tanıtımlar için kullanılabılır bir bölüm.
5. Şimdi sıra tasarım gücünüze kalıyor.
Dilediğiniz şekilde tasarımlar yapıp görülen sayfalara yerleştirebilirsiniz. Tasarımlarınız da vektorelcizim.net vektörellerinden barkod ekleyebilir ve tasarımınızı orijinal hale etirebilirsiniz. Dijital baskı ortamlarından aldığınız baskılar ile çok pratik ve kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Haydi bakalım albümünü sen tasarla!..

cd_album_tasarimi_1
cd_album_tasarimi_2
cd_album_tasarimi_3
Not : CD tasarımının bulunacağı 3.Sayfa sticker baskı alabilirsiniz.Aynı şekilde 4.sayfada bulunan tasarımı sticker alabilir bir kese kağıdı veya karton çanta üzerine yapıştırıp kendi tasarımınızın tanıtımını yapabilirsiniz.

Örnek tasarım için http://www.behance.net/gallery/CD-music-album-design/8085537 adresini ziyaret edebilir soru ve öneriler için mail atabilirsiniz.

Teşekkür ederim...

Yeni Yorum Gönder

yahya özkan
güzel bir anlatım faydalı bir çalışma olmuş teşekkürler..
Veysel
Teşekkürler :)

Köşe Yazarları