Profesyonel Grafik Programları


Grafik tasarım programları kullanım alanlarına ve kullanıcı çeşitliliğine göre farklılıklar göstermektedir.

Profesyonel kullanıcıların tercih ettiği iş dünyasının vazgeçilmez programlarının yanı sıra amatör kullanıcılar için geliştirilen ücretsiz programlar da bulunmaktadır.

Profesyonel grafik tasarım programları ve kullanım alanlarını kısaca sıralayalım.


Bu bir reklamdırAdobe Illustrator (AI)
Adobe Illustrator (AI), Adobe firmasının geliştirdiği vektörel çizim yazılımıdır. Dosya uzantıları (format) ai, eps, pdf ve svg'dir. Gelişmiş vektörel çizge (grafik) çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılım olan Illustrator, QuarkXPress'in de olduğu gibi endüstri standardıdır. Özellikle baskı grafiğinde çok önemli bir yere sahiptir. Macromedia'nın 2005 yılında Adobe tarafından satın alınmasıyla ve Adobe'nin Freehand'i geliştirmemesi sonucu, profesyoneller Illustrator ve InDesign'a yönelmeye başlamıştır. Adobe Illustrator (AI), hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmakta olup, Adobe Creative Suite paketiyle sunulmaktadır. Paket içinde bulunan Photoshop, InDesign ve Acrobat Professional ile mükemmel bir uyum içindedir. Eğer profesyonel bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız Adobe Illustrator (AI), bir ihtiyaç değil mutlak zorunluluktur.

Adobe, kendi sitesinde Illustrator'ü şöyle tanımlıyor: Adobe® Illustrator® yazılımı, her tür proje için ayırt edici vektör resmi oluşturmanıza yardımcı olur. Hassasiyetten, gösterişli çizim araçlarının, daha doğal fırçaların ve zaman kazandıran özelliklerin gücünden faydalanın.

 


Adobe InDesign (ID)
Adobe InDesign (ID), Adobe firmasının geliştirdiği vektör tabanlı bir sayfa düzeni ve tasarım aracıdır. Baskı grafiğinde vazgeçilmesi mümkün olmayan kolaylıklar sunan InDesign, özellikle çok sayfalı işlerde mükemmel işlevselliğini ön plana çıkarmaktadır. Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator ile kusursuz biçimde çalışır ve yaratıcı sürecinizi kesmeyen tek bir bütünleşik tasarım ortamı sağlar. InDesign, QuarkXpress ve Adobe PageMaker dosyalarını da açabilir, böylece yeni bir tasarım olanakları dünyasına girerken işlerinizi de yanınıza alabilirsiniz. InDesign metin ve grafikleri ölçeklendirmek ve kaydırmak, eğimli doldurma ve çizgileri kullanmak için yaratıcı özgürlük sağlar. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmaktadır.

Türkiye'de Zaman Gazetesi, Auto Info, Byte; yurtdışında New York Times gibi yayınlar Adobe InDesign ile hazırlanmaktadır.

Adobe, kendi sitesinde InDesign'ı şöyle tanımlıyor: Adobe® InDesign® yazılımı, yerleşik yaratıcı araçlar ve tipografi üzerinde hassas kontrol ile baskı ve dijital dağıtım için çekici sayfa mizanpajları tasarlamanızı sağlar. e-Kitapları ve diğer dijital yayınları geliştirmek için etkileşimli olarak video ve ses ekleyin.

 


Adobe Photoshop (Ps)
Adobe Photoshop, piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede bir tek biçim olan, Adobe Systems'in sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Adobe Photoshop'un pazar lideri olmasını sağlayan özelliği bit resim işleme işlevini de taşıyan Photoshop; kuşkusuz bilgisayar dünyasının en kuvvetli yazılımlarındandır. Adobe'un tüm serisiyle kombinasyonlu şekilde çalışmaktadır. Özellikle Illustrator ve InDesign kullanıcıları için vazgeçilmez bir araçtır. Baskı grafiğinin yanı sıra web grafiğinde de çok önemli bir yere sahiptir. Hem Mac OS, hem de Windows sürümleri bulunmaktadır.

Adobe, kendi sitesinde Photoshop'u şöyle tanımlıyor: Adobe® Photoshop® ailesi ürünleri dijital görüntülerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve bunları hayal edebileceğiniz her şeye dönüştürmek için en iyi oyun alanıdır.

 


Adobe Fireworks (FW)
Adobe Fireworks (FW) Adobe firması tarafından grafik işleme üzerine hazırlanmış resim düzenleme programıdır. Web grafiği denilince ilk akla gelen programların başını çekmektedir Adobe Photoshop ile birlikte. Ancak Fireworks, Photoshop gibi gelişmiş özellikler içermez, onun gibi müstakil ve karmaşık resimler hazırlamakta güçlük çekebilirsiniz; ama web tasarımı konusunda birçok seçenek sunar. Açılır pop-up menüler, animasyonlar, güçlü efektler (bu efektleri daha sonradan yükleyebileceğiniz değişik destek programlarıyla çoğaltabilirsiniz) ve bunun gibi bir çok imkânlarla estetik web sayfaları hazırlayabilirsiniz. Fireworks programının artı bir özelliği de Macromedya'nın tüm programlarıyla uyum içinde çalışmasıdır. Ayrıca, Photoshop dosyalarını desteklediği gibi Adobe'nin Illustrator, After Effect gibi grafik programlarının dosyalarını da ithal etmeye izin verir. Dreamweaver ve Flash ile uyumludur.

Adobe, kendi sitesinde Fireworks'u şöyle tanımlıyor: Adobe® Fireworks® yazılımı, web veya akıllı telefonlardan gömülü ekranlara kadar neredeyse tüm aygıtlar için etkileyici ve yüksek oranda iyileştirilmiş grafikler oluşturmanız için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlar.

 


Adobe (Macromedia) FreeHand (FH)
Freehand, Aldus firması tarafından yaratılan, daha sonra Macromedia firması tarafından alınıp geliştirilen, en son olarak da Macromedia'nın Adobe tarafından satın alınmasıyla Adobe tarafından kaldırılan, vektör tabanlı illustrasyon ve çok sayfalı grafik tasarım programıdır. Bitmap ve vektör grafikleri tasarlamaya yarar ve genelde matbu baskılar ve grafikler için tasarlanmıştır. Dreamweaver ve Flash ile uyumludur.

FreeHand, Illustrator ve InDesign'a göre çok daha kısıtlı imkanlar sunmasına rağmen eski kullanıcıların gözünde adeta efsane konumundadır. Adobe'un Macromedia'yı satın alarak FreeHand'i bitirmesi onun efsaneleşmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. FreeHand'in yeni sürümlerinin yayınlanmayacak olması kullanıcıları Illustrator ve InDesign'a yöneltmiştir. Özellikle FreeHand kullanıcıları açısından Illustrator ve InDesign'a geçiş oldukça kolaydır.

 


CorelDRAW
Corel Corporation tarafından üretilen CorelDRAW vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. CorelDRAW, CorelDRAW Graphic Suite adını taşıyan grafik yazılımı paketinin bir parçasıdır. Genel olarak baskı grafiğinde kullanılmaktadır. CorelDRAW'ın kullanım alanları ağırlıklı olarak masaüstü yayıncılığı, dijital baskıcılar, matbaalar, tekstil firmaları, tabelacılar, açık hava reklamcıları ve reklam tanıtım firmalarıdır. Yapı ve işlevsellik açısından Adobe'un programlarına oranla bir nebze geride olduğu söylenebilir. Illustrator ve InDesign'a göre daha basit alanlar için tercih edilebilecek bir program olarak değerlendirilebilir. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı'nın da desteğiyle oldukça yüksek bir kullanım alanına sahiptir, bu nedenle yeni başlayan kullanıcıların ilk tercih ettiği programlar arasında başı çekmektedir.


Yeni Yorum Gönder

Onur Tığ
Yusuf Tercan isimli yazıyı yazan, ama amatörce yazan arkadaşımız. Corel'i hiç kullanmadığın çok belli :) Corel sektörün bel kemiğiyse, illustrator ayak tarak kemiğidir.
Ahmet Gümüştekin
CorelDraw'a amatör diyebilecek ne yaşa ne de tecrübeye sahipsin! Adobe'un Photoshop harici geri kalan bütün programlarına 5 kuruş para verip almam. Yıllarca bilgisayar eğitimi vermiş, yıllardır da yazılım ve grafik çalışmaları yapan (1995'ten bugüne), baskı merkezi işleten şirket sahibi olarak Corel kadar kullanıcı dostu ve dışarıdan gelen her dosyayı rahatlıkla importlayabilen bir başka vektörel çizim programı daha yok. Illustratör kullanıcıları benim gözümde işin sadece havasını yapıp nadir kişiler dışında bir halttan çakmayan sadece senin gibi gevezelik yapanlar! Aynı IPhone kullanıp Android'e çamur atan fakat elindeki telefonu sadece alo demekten öteye götüremeyen geri zekalılar gibi! Illustratörle dosya hazırlayıp gönderen müşterilerin - ajansların gönderdiği görsellerin %90'ı tasarım ve baskı hazırlığı hatalarıyla dolu, işi gücü bırakıp bir de o çok bilmişlerin hatalarını düzeltmeye uğraşıyoruz baskı öncesi! Çünkü senin gibi çok bildikleri için hiçbir zaman hatalarını kab
Samed Şahiner
Baştan söylüyeyim matbaacı değil grafikerim. Elle logo-amblemler çizip pc ye aktarırım. Aynı zamanda grafik ressamıyım. Storyboard çizimleri yapmaktayım. Pc ortamında minyatür çizerim. İlk öğrendiğim program macromedia freehand. Sonra macromedia yı adobe olunca freehand İllustratöre dahil oldu. Daha kullanışlı hale gelirken bir yandan menü karmaşıklığı eklendi. Coreli 2 sene sonra öğrendim. ilk öğrendiğim 11 serisiydi. Tüm adobe ve corel programlarını aktif olarak kullanan biri olarak en çok corel ile çalışmaktayım. Coreli amatör sınıfına sokmayı çok saçma buluyorum. illustratorde ne yapıyorsam aynısını corelde yaparım. böyle sınıflandırma yapmak yorumcuyu küçük düşürmekten başka fayda vermez.
Evrim Eroğlu
Corel için amatör / yeni başlayan kullanıcıların ilk tercih ettiği programlar arasında başı çekmektedir demişsin. Kafan mı güzel kardeşim senin? Sen ne zamandan beri bu işin içindesi? Bana sadece corel'i ver senin adobe programları ile yaptığın her şeyi senden daha kısa sürede ve daha kaliteli yapayım. İllustrator ortalarda yokken corel vardı bu piyasada. Bence size zor geldiği için böyle atıp tutuyorsunuz.
Hasan Kösemen
Corel konusundaki yorumunuz çok insafsız olmuş. Corel'de İllustrator'de oldukça iyi iki programdır. aralarında iddia ettiğiniz seviye farklar yok.
vektörleri indirmek istiyorum fakat indirdikten sonra parola istiyor
bnb
İsmail Çavuşoğlu

corel draw ofset baskı için üretilmiştir. ve kullanımı kolaydır. ingilizce olsa bile alıştıktan sonra kullanımı rahat ve kullanımlıdır. pdf gelen işin corele atmadan bile baskıya girmiyor. sizce hangisi daha fazla zaman tasarruffudur. tabikide COREL DRAW.. ayrıca bellek olarak ta corel drawın çalışmalarıyla Illustrator ın çalışmalarının bellek açısından yer alanına bakarsanız farkı görürsünüz...

Mesut
corel ve illustrator her ikisinide kullanıyorum, corel daha hızlı ve daha pratik bir program.. kullananlar bilir. illustrator güzel fakat hantal
saykodelikzade
işsizmsiniz yıllardır bitiremediniz bu kavgayı ya illustratormu corelmi ne boşsunuz ya ben ikisinide kullanıyorum rahatım
Mustafa Nart Pektaş
Adobe tabiki işin ehli. Creative Suite ailesinin her bir parçası da birbiriyle uyumlu ve geçişler çok kolay. İllustrator dosyasını sürükleyerek photoshopa atabilmek gibi mesela. Ama maalesef ki halen corel diye tutturan matbaa ve baskı merkezleriyle çalışıyoruz. Adobe kullanan sağ kulağını sağ eliyle tutar. Corel kullanan ise sol kulağını sağ eliyle.
Ömer
Bende günler öncesinde corel başkada altarnatif yok diyordum taki illustratoru kullandıktan sonra adobe serisini bilen bir tasarımcı asıl tasarımcıdır ve ayrıntıları anlayan tasarımcıdır GRAFİKERsen bilmem ama iyi bir tasarımcı olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem corelden uzak dursunlar %10 luk bir renk berbatlığı ile geçen yıllarımı heba etmiş bunun farkına daha ayrıntılı bir adobe serisiyle keşf edebilirsiniz faydalı gayet açıklayıcı ve net olan bu yazıdan dolayı vektorelcizim.net ailesine sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum kolay gelsin diyorum arkadaşlar
Alparslan
Corel Adobe grubundan çok çok hızlıdır. Hızlı çalışmak Corel ile mümkündür. Adobe grubu çok hantaldır. Freehand Corel'e rakipti ama Freehandi Adobe alarak Corel'e rakip bırakmadılar. Corel ile Çalışmak zevktir. Çalışmayanlar bilemez...
Celal
Faydalı bir makale. Emeğinize sağlık.
erman
illustrator vektörel programların en iyisidir kullananlar farkını bilir sadece
onevittoria
İllustrator çok başka bir program ya..Kullanan ve programı iyi bilen herkes katılacaktır.
muzaffer öcalan
illustrator vektörel olarak en sağlam programdır doğru corel ne kadar yetişmeye çalışsada bu konuda hep geri kalmıştır bunun yanında adobe kendi programı içerisinde çok uyumlu çalıştığından kullanım kolaylığı daha yüksekdir ve ben bunu 4 yıllık corel kullanıcısı olarak söylüyorum ama şuda var corel sadece tabelacı programı değildir kullanmayı bildikden sonra sınırlarınız olmaz sadece adobenin programlarına oranla daha çok uğraşmış olursunuz
Kahraman
Corel Draw adobeden geride olduğunu idda ettiğiniz bu yazı sadece copy + paste bir yazıdır. Siz bu yazıyı buraya koyarken hiç okudunuz mu acaba ?
Yusuf Tercan
CorelDRAW, Adobe'dan geri değil. Adobe ile kıyaslanamaz bile... Umarım, en kısa zamanda Adobe ürünleriyle tanışır ve profesyonel çalışmanın hazzına sizde ulaşırsınız.
Yusuf Tercan
Celalettin Bey, durumu çok net özetlediniz, teşekkürler...
Yusuf Tercan
Alparslan Bey, ben yazılarımda durumu programın üstün olan özelliklerini belirterek açıklıyorum, sizde Corel'in Adobe programlarından üstün olduğunu düşündüğünüz özellikleri yazın ve bana iletin köşem de onu da yayınlayayım. Not: Meslek hayatımın başında yaklaşık 1 yıl kadar Corel kullandım, bu nedenle bu kadar rahat eleştirebiliyorum. Teşekkürler
Celalettin
Corel in illustratorden daha ileride oldunuğunu söyleyenlerin, illustratorü kullandıklarını düşünmüyorum. Bunun Türkiyede böyle kabul olmuş olması, yenilikleri hep zahmet olarak görmemizdir. Avrupa'da ve uzak Doğu'da corel daha geniş calışma alanı sunduğu için sadece açık hava reklamcılığında kullanıyor.. Yani corel tabelacı programıdır.
mehmet usta
Corel Draw Adobe'nin programlarından geride değil bilhassa ileridedir. Kullanımı kolay ve esnekliği çok daha yüksektir...

Köşe Yazarları