Parallax Scrolling ile Hareketli Web Sitesi Akımı


Günümüzde özellikle belirli bir ürün ya da ürün grubunun tanıtan web siteleri için vazgeçilmez bir hal alan Parallax Scrolling, web tasarımcıların “pembe panjurlu ev”i haline gelmiş durumda. Aşırı görsel, aşırı canlı, aşırı etkileyici… Parallax Scrolling teknolojisi ile web sitelerinde artık durağanlıktan çıkılıp “arkalara doğru biraz ilerleyelim” etkisi yakalandı. Gerek Akıllı Telefonların, Tablet Pc’ lerin hayatımıza girişiyle edindiğimiz parmakla aşağı kaydırma hareketi gerekse ekranlara baktığımızda gördüğümüz durağanlaşma ParallaxScrolling’ in gelişimini ve yayılmasını sağladı… Peki ama nedir Parallax Scrolling?

 


Parallax Scrolling’ in Temel Mantığı
Bir çoğumuz Photoshop’ un imajları katmanlara ayırarak, ayırdığımız bu katmanları bağımsız yönetebildiğimizi biliyoruz. Yani katmanı dilediğimiz yere sürükleyip bir başka katmanın üzerine arkasına gelmesini sağlayabiliyoruz…

Parallax Scrolling’ in de temeli buna dayanır. Web sitenize birbirinden bağımsız bir şekilde yerleştirdiğiniz görsellere hareket ve de görsel efektleri vererek sanki web sitenizin hareket etmesini sağlayabilirsiniz.


Örneğin arkaplana bir imaj eklediğinizi düşünün, ardından eklediğiniz imaja Jquery kodlarıyla animasyon kazandırdığınızı düşünün daha sonra bu arka plan imajının üzerine bir takım resimler daha ekleyelim ve bu resimler birbirinden bağımsız bir biçimde animasyona dönüştürülsün Jquery ile ve de stillensin CSS3 ile… İşte biz buna parallaxefekti diyoruz. Peki bu efekti bir web sitesine nasıl yerleştiriyoruz?

 


Bu bir reklamdır


Parallax’ ın Web Sitelerinde Kullanılması
Parallax’ ın web sitelerinde kullanılması bundan yaklaşık 3 yıl önce yükselişe geçmiştir. Özellikle büyük firmalar bu zor ve de zahmetli tasarımı yaptırabiliyorlardı sadece; Şu an dilerseniz siz bile basit bir parallaxefektli site yapabilirsiniz. ParallaxScrolling tümleşik sayfa yani onepage yani tek bir sayfadan oluşan web siteleri için kullanılır ve de belirli bir ürünü tanıtmanız açısından idealdir. 

 


Parallax Scrolling’in olduğu bir web sitesi genel olarak aşağı doğru uzamaktadır ve de farenizle ya da parmağınızla site içinde aşağı indikçe site hareket kazanır, animasyonun dibine vurulur, oradan buradan sizi sandalyenizde kahredecek güzellikte imajlar döne döne gelir anında kapılırsınız. 

 


Uygun arkaplanlar ve de bu arkaplanlar üzerinde gezinen diğer imajlar eşliğinde kusursuz bir web deneyimi yaşatabilirsiniz kullanıcılarınıza. 

 

Birkaç örnekle Parallax deneyimini yaşayın:


1-Flat vsRealism


http://www.flatvsrealism.com/
 

 

2- SoleilnoirBelieveIn


http://www.soleilnoir.net/believein
 

 


3- No Leath


http://www.noleath.com/noleath/

 


 
4- Resign Film


http://www.resignfilm.co.uk/

 


 

5- Inze

http://inze.it/


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları