MHP'de Kurumsal Kimlik Muamması

Türkiye'nin en köklü siyasal hareketlerinden biri olan milliyetçi cephenin adeta kalesi konumundaki Milliyetçi Hareket Partisi'nin artık kemikleşmiş olan kurumsal kimlik sorunu bir türlü çözülemiyor.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), kurucusu Alparslan Türkeş olan, 1969 yılında kurulan, Türk-İslam ülküsü ve Türk milliyetçiliğini savunan aşırı sağ siyasî partidir. Partinin günümüzdeki genel başkanı Devlet Bahçeli olmakla birlikte amblemi kırmızı zemin üzerine üç beyaz hilalden oluşmaktadır.

 


Bu bir reklamdır

 

Milliyetçi Hareket Partisi geçtiğimiz seçim dönemlerinde AK Parti ve CHP'den esinlenerek bir kurumsallaşma hareketi başlatmıştı. Kurumsal bir iletişim ve tasarım ajansıyla oldukça başarılı çalışmalara imza atılmaya başlanılmıştı.

 

Partinin ambleminden logosuna, yazı karakterlerine kadar sihirli dokunuşlar yapan firma kurumsallaşma adına MHP'ye adeta çağ atlatmıştı.

 

İl yönetimlerine kurumsal kimliğin dışına çıkılmaması, tüm çalışmaların kurumsal bir bütünlük çerçevesinde olması gibi talimatların ilk olarak o dönemlerde gelmeye başladığı bilinen bir gerçek...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) vektörel logosunu indirmek için tıklayınız.

 

Ayrıca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gideceği illerdeki salon süslemelerinden miting alanlarına kadar profesyonel ekip olarak başarılı çalışmalarda ilk ve tek olarak bu firma döneminde gerçekleşti.

 

Ancak MHP'nin çalkantılı bir süreçten geçtiği, birçok istifanın yaşandığı son seçim döneminde bu ajansla yürütülen çalışmalar durduruldu. Yaşanan çalkantılı süreçte bu ajansta parti içerisinden kişilerin ortaklığı olduğu iddiaları gündeme gelmişti.

 

Bugün ise Milliyetçi Hareket Partisi tamamen geçmişine dönmüş bir şekilde bir seçim kampanya sürecini kör topal sürdürmeye çalışıyor.

 

Partinin amblemine yapılan estetik rötuşlar kaybolmuş, web sitesinde kırmızıyı tonlaya tonlaya bir hal olunmuş, slider üzerindeki tasarımlarsa görsellik ve profesyonellikten oldukça uzak...

 

MHP Kurumsal Kimlik...

MHP'nin web sitesinde yer alan kurumsal kimlik linki ise tam bir muammadan ibaret. Linke tıklandığında karşımıza çıkan bomboşluk Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurumsal kimliğini en güzel özetler nitelikte diyebiliriz.

Özet olarak MHP seçim dönemi için bir propaganda sürecini yürütüyor fakat bir kurumsal kimliğe dahi sahip değil. İl ve ilçelerdeki adayların seçim çalışmaları afiş, broşür, katalog ve sosyal medya tasarımları neredeyse karşılarına çıkan tasarımcının insafına terk edilmiş durumda...

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli vektörel silüetini indirmek için tıklayınız.

 

Çünkü MHP'nin seçim görsellerine erişebilmek için kullanıcı adı, şifre, telefon numarası gibi bilgilerin talep edildiği bir siteme üye olmak gerekiyor.

 

İşin özü MHP'nin afiş, broşür, katalog, araç giydirme gibi seçim görselleri oldukça özel ve gizli...

 

 


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları