Erişim Yasaklarını Aşmak Artık Daha Zor

Erişim Yasaklarını Aşmak Artık Daha Zor: BTK, VPN Servislerini Engelleme Kararı Aldı! Erişim yasaklarını aşmak için en çok tercih edilen yöntemlerden olan VPN servisleri engelleniyor.

 

 


Bu bir reklamdır

 

 

Dün akşam saatlerinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere bir talimat gönderildi.

Füsun Nebil'in haberine göre bu talimat ile 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1. fıkrasının ç bendi çerçevesinde VPN servislerinin kapatılması istendi.

 

Kapatılacak bazı VPN servisleri şöyle:

Zenmate VPN,
Tor Project,
VPN Master,
Hotspot Shield VPN,
Psiphon,
TunnelBear,
Zero VPN,
VyprVPN,
Private Internet Access VPN,
Espress VPN,
IPVanish VPN.

 

VPN hizmetlerinin kapatılma gerekçesi ise sosyal medya servislerine uygulanan erişim daraltmalarının aşılmasını önlemek.


Bilindiği üzere bu tip durumlarda sosyal medya kullanıcıları direkt olarak bu hizmetlere yöneliyorlardı.

 

 

Engellenen VPN hizmetleri arasında en yaygın servislerden Zenmate'in de bulunması, birçok kullanıcıyı sıkıntıya düşürecek gibi duruyor.

 

Ancak bu durumun bir yan etkisi de var, nitekim VPN servisleri sadece bireyler tarafından ve sadece engellemeleri aşmak için kullanılmıyor. Pek çok banka ve şirket de güvenlik sağlamak amacıyla VPN servisleri kullanıyor.

 

Bu bakımdan VPN servislerini engellemek, uzmanlara göre, ülkede erişim yasağı dışında ekonomiyi de engellemek anlamına gelebilir.


 

Peki bu durum neticesinde neler olacak?

Aslında pek bir şey değişmeyecek. Nitekim kullanıcılar diğer VPN servislerine yönelebilirler. Bunun dışında yasaklanan VPN servisleri port veya protokol de değiştirerek hizmetlerine devam etmenin bir yolunu bulabilirler. Keza dün gece, pek çok VPN servisi kullanıcılarına konuyla ilgili bildirimler ulaştırdı.

Özetle karar uzmanlara göre şimdilik kullanıcılar açısından bir sıkıntı oluşturacak gibi dursa da, uzun vadede pek etkili olamayacağa benziyor.

Yine de gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

 

Kaynak: onedio.com


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları