50 Liralık El İlanı İle Birlikte Yaratıcılığımız da Yerlerde


50 Liralık El İlanı İle Birlikte Yaratıcılığımız da Yerlerde...

 

Bir süredir sosyal medyada dolaşan meşhur 50 TL'nin yere düşmüş algısıyla el ilanına dikkat çeken gerilla reklamı tasarımı ilgi çekiyor. Hatta konu o kadar ilerlede ki bazı arkadaşlarımız ulusal sitelerde kıreatif edvırtısink diye bu çalışmayı paylaşır oldular.

 

Bu yazıda çekememiş biri gibi tasarımcısını ya da bunu kabul eden firmayı eleştirmeyeceğim, çünkü projenin başarısını ilk kez yapılmış olması değil, dikkati çekip çekmediği ölçer ki bu projede de gayet el ilanında geçen firma ilgiyi çekmiş oldu.

 


Bu bir reklamdır

 

İnternette bahsi geçen oto lastik tamircisi firmanın aranmasında ciddi artış olmuştur. Fakat bu el ilanını yerde bulup eline alan hedef kitlesinin kaçının arabası vardı, kaçı lastik değiştirmek istiyordu ve bu el ilanı etkili oldu? El ilanının dağıtım lokasyonu analiz edilmiş miydi vesaire, vesaire... Bu konuları irdelemiyorum. Bu irdeleme reklam sektörü içinde aktif görev alan bizlerin dost muhabbetinde, dost bloglarında, dost facebook paylaşımlarında ya da dost tweetlerinde bahsedilebilecek bir konu. Bunların haricinde yapan tasarımcı ve kabul eden firmayı gönülden tebrik ediyorum. 

 


ASIL irdelenecek nokta da şu, bu el ilanına sektörle uzaktan yakında ilgisi olmayan, ya da sektör içinde olup da ilgisi incir çekirdeğini doldurmayan vatandaşların bu reklama gösterdiği ilgi...


Benim gözüme batan nokta bu. 

 

Öncelikle bu reklamın gördüğü fazla ilgi, bizim reklam sektörünün başarılı projelerinin ne kadar balık hafıza etkisi bıraktığını kanıtlıyor. Bu el ilanından daha başarılı, daha etkili, birçok başarılı proje yerli (ya da çok uluslu ama yerli şubeli) birçok ajans tarafından uygulandı. Küçük bir galerisini aşağıda sunacağım. Bilmeyenler varsa da ordan biraz done toplar.

 

Biz toplum olarak başarılı olan birşeyin geçmişte yapılmış kökenleri ile kıyaslayıp, bu olmadı, bu pişmedi, ilki daha güzeldi demeye bayılırız. İşte şimdi bu reklama başarılı demek bana demekki ülkemizde gerilla reklamcılığının ilk projesini vermişiz dedirtti hayırlı olsun.

 

 

 

 

Ben olsam nasıl yapardım köşesi;

- Firmanın 25 yıllık tecrübesine dayanarak 25TL banknot tasarlardım. 


- 50 TL banknota anlam yüklerdim mesela, bu el ilanı ile gelene 50 TL indirim, biraz sloganla destekleriz bunu


- veya 50 TL'yi yerde bulma ihtimalinin düşüklüğüne vurgu yaparak, yerde 50 TL bulabilecek kadar şanslı olsanız da kar lastikleriniz olmadan trafiğe çıkmayın.


- veya 50 TL'nin yarattığı dikkat çekiciliği, sosyal bir mesaj ekleyerek, firmanın reklamını 2. planda tutardım. Böylelikle firma yaratıcı bir reklam yapıp dikkatleri bir sosyal mesaja dayandırıyor, arkasında kendini gösteriyor vayy be dedirtirdim. Sosyal mesajda da kullanılacak kelimeler, yerde 50 TL bulma şansı, emniyet kemeri ile hayatta kalma şansı vs. gibi bir bağlantı içerecek şekilde olurdu.

 

Herkese iyi eycınsiler...

 

 


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları