Uluslararası Dünya Barış Günü

Dosya Kategorisi :
EPS , Ai , SVG , CDR , PNG ,
İndirilme :
994
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

 

Dünya Barış Günü veya Uluslararası Barış Günü (İngilizce: International Day of Peace), her yıl 21 Eylül tarihinde kutlanan uluslararası bir bayram.21 Eylül Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde yaklaşık 15 yıldır dünyada Uluslararası Barış Günü olarak kutlanıyor, değerlendiriliyor. Ülkemizde ise hem 1 Eylül hem de 21 Eylül Dünya Barış Günü adı altında anılmaktadır.

 

*Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.

 

1981’de BM Genel Kurulu’nun  57. birleşiminde her Eylül’ün üçüncü salı günü “Uluslararası Barış Günü” ilan edildi, bu tarih 2001’de 21 Eylül Barış Günü olarak kesinleştirildi.

 

Her 21 Eylül’de BM Merkezi’nde üzerinde “Çok Yaşa, Barış!” yazan barış çanı çalınır. Savaşlardaki ölenlerin anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretilmiştir.

 

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan 21 Eylül 2005 günü şöyle demişti: “Dünya Barış Günü, tüm dünyada, tüm ülkelerin ve tüm insanların düşmanlıkları ve savaşı 24 saat süreyle durdurdukları, küresel ateşkes ilan edildiği bir gün anlamına geliyor. Ve bu gün tüm dünyada yerel saatle 12’de bir dakikalık saygı duruşu yaptıkları gündür…”

 

Bu nedenle dünyanın her yerinde yerel saatle saat 12.00’de saygı duruşu gerçekleştirilir.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları