Pinterest Nedir?


Herkese merhaba...

Şimdiye kadar mesleğim ile ilgili yazmamanın getirdiği heyecan ile başlıyorum ilk yazıma. Eğlenceli ve keyifli olacağını düşünüyorum, umarım yazılarımı okuduktan sonra aynı fikri paylaşıyor oluruz.

Ben, mutfak ürünleri satan bir e-ticaret sitesinde görsel içerik yöneticisi olarak çalışıyorum. Buna paralel olarak sizlerle grafik tasarım, sosyal medya ve fotoğrafçılık konusunda deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Bu yazımda bahsetmek istediğim konu, sosyal medyanın yeni yüzü: Pinterest...

Aslında Pinterest dünyada 10 milyon kullanıcıya ulaşmasına rağmen, Türkiye’de yeni popülerlik kazanmaya başlayan bir sosyal iletişim sitesi. Sitenin, İngilizce Pin (iğne) ve İnterest (ilgi alanı) kelimelerinden türemiş bir ismi var. İsminden de anlaşılacağı gibi “ilgi alanlarınızı” panolara pinliyor yani “iğne”liyorsunuz.

Site tamamen görsel içeriğe dayanıyor, kısa sürede bu kadar ilgi görmesinin nedenin de bu olduğunu düşünüyorum.

Sistem basit: Siteye üye olduktan sonra (şu anda deneme aşamasında olduğu için davetiye sistemi ile çalışıyor, ya da mail adresinizi siteye bırakıp size geri dönmelerini beklemelisiniz) “Pin It” adı veilen uygulamayı browserınıza yüklüyorsunuz ve sayfanızda ilgi alanlarınıza göre panolar oluşturuyorsunuz. Daha sonra internette gezerken hoşunuza giden, hayalini kurduğunuz, unutmak istemediğiniz görseli panonuza “pin”liyorsunuz.İsterseniz bilgisayarınızdan da fotoğraf yükleyebilirsiniz. İşte bu kadar basit!


Pinterest’te diğer kullanıcıların ister tüm panolarını ister ilgilendiğiniz panosunu takip edebiliyor olmanız da bu siteye artı bir puan kazandırıyor. Ayrıca takip etmediğiniz ama ilgi alanınızla ilgili panolara yapıştırılan fotoğrafları da görebiliyorsunuz. Diğer kullanıcıların pinlediği fotoğrafları beğenebiliyor, kendi panonuza pinleyebiliyor ya da yorum yazabiliyorsunuz.

Facebook ve Twitter varken bir de Pinterest’i neden kullanayım ki diyorsanız size birkaç sebep: Görsele dayalı bir site olduğu için aradığınız şeye ulaşmanız daha az zamanınızı alacaktır. Hayalinizdeki ev dekorasyonu, gelinlik, görmek istediğiniz şehir hakkında fotoğraflar, mutlaka panolardan birinde asılı sizi bekliyor. Ayrıca bilgisayarınızdan fotoğraf yükleyebildiğiniz için portfolyonuzu hazırlayabileceğiniz güzel bir araç.İşin özü sosyal medyada keşfedilmeyi bekleyen capcanlı bir site sizi bekliyor. Geç kalmayın ;)
www.pinterest.com

Yeni Yorum Gönder

sevcan
harika bişi bu yaa...
F. Nur Şen
Ben de Pinterest'i yeni keşfedenlerdenim. Çok eğlenceli... Güzel anlatımın için teşekkürler Zuhal'cim.
mustafaduzenli
Çok teşekkür ederim.

Köşe Yazarları