Photoshop'ta Create Droplet Kullanımı


Photoshop'un çok az kişi tarafından kullanılan ama çok önemli bir menüsü daha, Create Droplet...

Ne işe yarar Create Droplet? Örneğin elinizde bir klasör var ve içinde onlaraca görseliniz mevcut. Ve hepsine aynı işlemi yapmanız gerek. Mesela hepsini siyah beyaz yapacaksınız. Veya hepsini aynı oranda küçülteceksiniz. Bu işlem manuel yapıldığında oldukça zaman alacaktır. Ama actions menüsünü kullanarak yapmak istediğiniz işlemleri sadece bir kez yaparak adım adım kaydeder ve sonra klasörünüzdeki tüm görsellere bir seferde uygulayabilirsiniz.

Create Droplet ile ise bu işlemi ayrı bir döküman olarak Photoshop dışına alabilir ve gerektiğinde kullanmak için dosyalayabilirsiniz. Başka bilgisayarda bile…Öncelikle bir action oluşturacağız. Oluşturduğumuz Actions seçtiğimiz klasördeki görselleri %50 boyutunda küçültmemizi sonra da ortasına sitemizin linkini eklememizi sağlayacak. Bunu bir kere yapacağız ve actions olarak kaydedeceğiz. Sonrasında yüzlerce resime bir seferde uygulayabileceğiz. Bunun için Window>Actions seçeneğini seçerek Actions panelini aktif etmemiz gerekiyor.


Bu bir reklamdır
Actions panelimiz açıldı.Create new action ikonuna tıklıyoruz ve görsele uygulayacağımız adımları kayıt altına almaya başlıyoruz.Dilerseniz actions ismini değiştirebilirsiniz. (Hangi işlemleri yaptığınızı hatırlatacak bir isim iyi olabilir.)Actions panelimiz kayıt sırasında bu şekilde.Şimdi sırasıyla yapacağımız işlemleri uygulayalım. Image>Image Size adımları ile görselin boyutunu değiştireceğimiz pencereye ulaşalım.%50 oranında küçültelim mesela..

Document size kısmında percent 50 yaptığımızda %50 oranında küçültmüş olacağız.Olmasını istediğimiz yere yazımızı yazdık.Ve actions uygulamasını durdurmadan önce kaydedelim ki diğer görsellere uyguladığımızda tek tek kaydetmek zorunda kalmayalım.Stop playing/recording ikonuna tıklayarak actions uygulamasını sonlandıralım.File > Automate > Create DropletKarşımıza bu ekran gelecek. Choose butonuna tıklayarak oluşturulacak exe dosyasının nerede oluşturulacağını belirleyelim. Action kısmından en son oluşturduğumuz actions uygulamasını seçelim. Diğer ayarlar da ekrandaki gibi olsun.Gördüğünüz gibi masaüstümde bir exe dosyası oluşturuldu. Bu dosyayı istediğim bilgisayarda kullanabilirim artık.Mutlu Kadınlar adında bir klasörüm var ve içindeki tüm görselleri tek seferde %50 ebatında küçültüp ortalarına sitemin adını ekleyeceğim. Dosyayı sürükleyip oluşturduğum exenin üzerine bırakıyorum. Sonuç.. Çok zahmetsiz ve hızlı..


Yeni Yorum Gönder

Semra Arslan Şhn
yıllardır hayatımı kurtarıyor :)
Fatih Dora
Evet gerçekten çok işe yarıyor :)
Grapiksel
evet bunu bende fotoları küçültüp CMYK yapmak için kullanıyorum atıyorum 1000 adet fotoya tek tek yapmaktansa birine yapıp diğerlerine uygulamak. teşekkürler kolay gelsin..
ahmet
dosyayı sürükleyip bırakıyorum olmuyor
Enes Fehim Ocaklı
Vektorel Cizimi takdir ediyorum. İşte paylaşımcılık işte başarılı olmanın sırrı. Teşekkurler.
@iillustra
@Grafikadir; Kullanılacak görsellerin aynı boyutta olmasına gerek yok. Ama evet yakın boyutlarda ve çözünürlükte olmaları gerekli. Örneğin bir görsel 1000*1000 iken bir diğeri 1000*800 ise çok sorun değil ama Bir görsel 1000*1000 diğeri 500*100 ise dediğiniz gibi sorun olabilir. Bu tarz bir uygulama için işlem yapılacak görsellerin aynı ortamda kullanılacağını farzederek aralarında önemli boyut farklarının da olmaması gerektiğini öngörerek bu noktayı yazma gereği duymamıştım. Tşk.
Güray Ergün
Yazı oldukça iyi bir noktaya değinmiş ancak ağırlıklı olarak MAC kullanıcısının olduğu grafik sektöründe onlar için exe dosyasının bir anlamı olmayacaktır. Yazınızda bu eksiği de giderip MAC kullanıcılarının da ne yapması gerektiğini yazarsanız tam anlamıyla açıklayıcı olacaktır.
grafb
yine müthiş bir yazı emeğinize sağlık merakla takipteyim çok yararlı ve pek fazla bilinmeyen yönleri ele alıyorsunz
GRAFİKADİR
ÇOK GÜZEL BİR BİLGİ YALNIZ ŞÖLE BİR NOKTAYI UNUTTUNUZ SANIRIM ACTİON HAZIRLADIGINIZ ZAMAN BELLİ BİR ÖLÇÜ ÜZERİNDE YAPIYORSUNUZ DİYELİM Kİ 500 ADET RESİM VAR KLASÖRÜNÜZDE HEPSİNİN BOYUTU AYNIYSA SIKINTI YOK ACTİON SORUNSUZ CALISACAKTIR.AMA ÖLCÜLER AYNI DEĞİLSE YAZILAR DISARI TASAR HATTA RESMİN ÜZERİNE DAHİ GELMEZ RESİMLER SAĞDAN SOLDAN ALTTAN ÜSTTEN SÜNER YADA BASIK BİR HAL ALIR BUNLARIDA BELİRTMEKTE YARAR VAR BENCE

Köşe Yazarları