Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi

Dosya Kategorisi :
Logo ,
İndirilme :
2251
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan, dondurma, biber ve tarhanasıyla meşhur olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vektörel logosunu ücretsiz, üyeliksiz indirebillirsiniz.

 

 

Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgalcilere karşı verdiği yerel mücadeleden dolayı TBMM tarafından istiklal madalyası verilmiştir. Yine bu kararla Maraş olan eski adı, Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. Şairlerimizden Gülten Akın Maraş halkı için "Adamın su gibi akanıdır Maraşlı" demiştir. Ünlü Osmanlı seyyahı Evliya Çelebi, ise Seyahatnamesinde Maraş halkı için, "Kelimatları lisan-ı Türkidir ve ekseriya halkı Türkmendir" der. Maraş ve çevresi başta Oğuzların Avşar, Bayat ve Beydili boyları çoğunlukta olmakla birlikte hemen hemen 24 Oğuz boyunun tamamı mevcuttur.

 

Kahramanmaraş, 420 Bin'i aşan merkez nüfusuyla Türkiye'nin 16. büyük kentidir. Aynı zamanda Kahramanmaraş, Türkiye'de toplam nüfusu 1 milyonun üzerinde olan 19 ilden biridir. Son çıkarılan 6360 sayılı Büyükşehirler kanunu ile Kahramanmaraş artık hukuken Büyükşehir statüsüne alınmış ve ildeki bütün köy, belde ve ilçeler tek bir Büyükşehir belediyesi olarak birleştirilmiştir. Böylece devlet tarafından ile gönderilen ödenekler önemli ölçüde artacak ve kentsel gelişme tüm il sathında dengeli olarak sağlanabilecektir.

 

Aynı zamanda Kahramanmaraş Türkiye'nin elektrik ihtiyacının 'ünü karşılamaktadır.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları