İnternetin Çalışma Şekli Tamamen Değişiyor!

Web'in kurucusu olarak tanınan Tim Berners-Lee, internetin çalışma şeklini değiştirerek kullanıcı bilgilerini tamamen güvenli yapmayı hedefliyor...

 

World Wide Web'in kurucusu olan Tim Berners-Lee, Google ve Facebook tarafından ele geçirilen internetin çalışma şeklini yeniden düzenlemeyi hedefliyor. Bunu yapabilmek adına MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ile birlikte Solid, yani social linked data isimli yeni bir sistem üzerinde çalışan Tim Berners-Lee, Solid sayesinde tüm internetin kullanıcılar tarafından yönetilmesini sağlayacak. Solid, kullanıcı bilgilerinin ortak olarak toplandığı ve sadece kullanıcıların seçtiği bölgelerde depolanan, kişisel bir bilgi depolama sistemi.


Bu bir reklamdır

Sistemi kullanan kullanıcılar, Solid'de bulunan bilgilerini hangi sitelere verebileceğini, hangi bilgilerini verebileceklerini kendileri seçebilecekler. Solid'i güvenli kılan asıl unsur, kullanıcıların bilgilerini depoladığı alanları kendileri seçmesi. Pods, yani personal online data stores isimli bu depolama alanları, son derece güvenli olan ve tamamen kullanıcısının kontrolünde olan sistemler. Solid'in kimlerle paylaşılacağını ayarlamamıza olanak sunan Pods, LID'in (linked data) aktifleşmesini sağlıyor. Berners-Lee'nin geliştirdiği bir diğer sistem olan LID, kişisel bilgilere erişen internet sitelerinin tüm bilgileri güvenli bir şekilde toplamasında kilit rol oynuyor.

 

Tim Berners-Lee, tüm bu sistemleri kullanıma sunarak interneti daha güvenli, daha kullanışlı yapmak istiyor. Umarız bunu en kısa sürede başarır.

 

Tim Berners-Lee kimdir?

8 Haziran 1955 tarihinde İngiltere'nin başkenti Londra'da doğan Sör Tim Berners-Lee İngiliz bilgisayar profesörüdür.

 

1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur.

 

Web'in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.

 

Oxford Universitesine gitti ve Fizik dalında diplomasını aldı. HTML kodunu daha cok tanıtabilmek için John Pool's Image kampanyasında işe girdi. 2004 yılında Southampton Üniversitesinden kendine sunulan araştırma pozisyonunu kabul etti. 

 

İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir.

 

Berners-Lee, şu anda World Wide Web Consortium'un (W3C) başkanı, MIT'de kıdemli araştırmacı ve Southampton Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörüdür.

 

Ünlü Sözü; "İnternetteki gezintiniz Dünyayı etkiliyor"


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları