Hazreti Ali (RA), Zülfikar

Dosya Kategorisi :
EPS , Ai , SVG , CDR , PNG ,
İndirilme :
7608
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

 

Hazreti Ali (RA), Zülfikar Kılıcı, İslami Doku ve Desenler vektörel görsellerini ücretsiz, üyeliksiz indirebilirsiniz.

 

Hazreti Ali Radiyallahu Anh, (Ali bin Ebu Talib) (Arapça: علي بن أﺑﻲ طالب‎; d. 599, Mekke - ö. 661, Kûfe), İslam Devleti'nin 656-661 yılları arasındaki halifesi. İslam peygamberi Hz. Muhammed'in (SAV) hem damadı hem de amcası Ebu Talib'in oğlu olan Hz. Ali, Hz. Muhammed'in İslam'a davetini kabul eden ilk erkektir. Sünni İslam'a göre Hz. Ali, dört halifenin sonuncusu, Şii İslam'a göre ise imamların ilki ve Hz. Muhammed'in hak vârisidir. Şii ve Sünni İslam arasındaki farklılaşmanın ana nedeni Hz. Muhammed'in gerçek vârisinin kim olduğu konusundaki görüş farklılığından ileri gelmektedir.

 

Ebu Talib ve Fatıma bint Esed'in çocukları olan Hz. Ali, Kabe'de doğan tek insan olup, İslam Peygamberi'nin himayesinde büyümüştür. Hz. Muhammed'e vahiy geldiğinde ise, onun davetini kabul eden ilk erkek olan Hz. Ali, hayatını İslam'a adamıştır. Peygamberin emri üzerine hicret gecesi onun yatağına yatan ve emanetleri sahiplerine ileten Hz. Ali, kısa bir süre içinde peygamberin ardından Medine'ye gitmiş, burada İslam Peygamberi'nin kızı Fatıma ile Allah'ın emri üzerine evlenmiştir. Medine döneminde başlayan ilk küçük çaplı savaşlardan başlayarak neredeyse katılmadığı hiçbir savaş olmaması hasebiyle, savaşçılığı ve cesareti ile bilinen Hz. Ali, üçüncü halife Osman bin Affan'ın öldürülmesinin ardından halk tarafından halifeliğe getirilmiştir.

 

İslam medeniyetinde, Hz. Ali bilhassa ilmi, cesareti, imanı, dürüstlüğü, adanmışlığı, sadıklığı, cömertliği ve şefkati ile bilinip anılmakta olup, Sufi gelenekler için en önemli mistik figürdür. Özellikle, tefsir, fıkıh ve dini düşünce alanındaki üstünlüğü kabul görür.
 

 

Savaşçılığı, Allah'ın Arslanı - (Esedullah)

Hz. Ali, Muhammed'in katıldığı tüm savaşlarda sancaktar olarak bulundu. Sadece Tebük seferi'ne Muhammed'in emri ile Medine'de kaldığı için katılmamıştır.


Hz. Ali, Bedir savaşında karşı ordudan yirmi bir kişiyi öldürdü. Öldürdüğü kişiler arasında Muâviye'nin dedesi Utbe, dayısı Velid ve kardeşi Hanzele de vardı. Uhud savaşında ise Kureyş'in meşhur savaşçılarından dokuz kişiyle çarpıştı ve muvaffak oldu. Ali hakkında efsanevi anlatımlar bulunur. Bu anlatımlardan birisi de Hz. Ali'nin bu savaşta bedeninden yetmiş yara almasına rağmen son ana kadar peygamberin yanında savaştığı ve Cebrail'in, Hz. Ali'nin bu fedakarlığını görünce birkaç defa:


“Zülfikar'dan başka kılıç, Ali'den başka da yiğit yoktur.”

 

Hz. Ali'nin Zülfikar isimli kılıcı Alevîlik ile Şiîlik'te çok önemli bir yere sahiptir.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları