Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'un Fethi

Dosya Kategorisi :
EPS , Ai , SVG , CDR , PNG , FH ,
İndirilme :
2949
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

Tarihte cereyan eden olaylar, amaçlarınave elde edilen sonuçlarına göre önem taşırlar.İstanbul’un fethi, bir çağın kapanıp yeni bir çağınaçılmasına sebep olması itibariyle, insanlık tarihininen önemli olaylarından biridir.

 

YA BEN İSTANBUL'U ALIRIMYA DA İSTANBUL BENİ...

20 yaşında Osmanlı Padişahı olan Sultan İkinci Mehmet, İstanbul'u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak Fatih unvanını aldı. “Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!” diyen Fatih, tarihin en büyük komutanlarından biri olarak anılıyor..

 

İstanbul’un fethi esnasında her nefer bir arslan kesilmiş,canını, mübarek dini ve vatanının emrine vermiş;malını İslam’ın zaferi için feda etmiş, kanının sondamlasına kadar düşmanla çarpışmış;sonunda gürleyen topların sesleri,fethi müjdeleyen tekbir sedaları arasındaBizans düşmüş ve feth gerçekleşmiştir.İstanbul’u fethetmeyi kendisine nasip ettiği içinRabbine hamd ederek şükür secdesine kapanangenç hükümdar,çıkardığı bir fermanla;can, mal, ırz, namus emniyetini,inanç hürriyetinigaranti altına almış.Fatih Sultan Mehmet, gayr-i müslimlere bileyardım elini uzatmış,yoksulları doyurmuş,adaleti yerleştirmiş ve zulme son vermiş.O, sadece İstanbul’u değil, gönülleri de fethetmiş.Böylece İstanbul kısa zamanda dünyanın, ilim, sanat,teknik ve kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir. 

 

Vektörel Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed Silüeti, İstanbul'un Fethi vektörel görsellerini ücretsiz, üyeliksiz indirebilirsiniz.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları