Desinatör mü? O Ne?Bu ilk yazım ve çok heyecanlıyım sizlerle buluştuğum için umarım bu ilk yazımı beğenir ve bizleri  takip edersiniz.
İlk olarak neyle ilgilendiğimi, alanımın ne olduğunu anlatmak istiyorum.  Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Halı - Kilim ve Kumaş Desenleri Tasarımı Ana Sanat Dalı Bölümü mezunuyum.
Şimdi bunun ne ifade ettiğini ne anlama geldiğini anlatmak istiyorum. Desinatörlüğe ilk zamanlarda elle çizim yaparak desen hazırlayarak başlanmıştı şuan teknolojinin  ilerlemesiyle artık bilgisayar programlarında çizilmektedir. Desen demek tekstil alanının en önemli unsuru demektir. Desinatör ise desen hakkında bilgiye sahip nerede, neye uygulanacağını bilen bunu en iyi yapan ve sunan tekstil elemanı demektir. Desinatörlerin olmaması demek yeni desen ve tasarımların üretilmemesi anlamına gelmektedir.
Desinatörlük bir çok dala ayrılır; halı-kilim desinatörlüğü, emprime baskı desinatörlüğü, t-short desinatörlüğü, mimari  desinatörlüğü, nakış desinatörlüğü olarak bir çok farklı alana ayrılır fakat burda önemli olan ilk olarak desen ve desenin uygulanacağı alandır. Tekstil sektörünün çok olduğu fakat desinatörlerin az olduğu bir ülkedeyiz bu yüzden pek çok firma desinatör açığı yaşamaktadır.
Peki desen tekstile nasıl uyarlandı?
Nasıl mı; çok eski dönemlerde insanlar ısınmak için ve yaşadıkları yerin etrafını örtmek için ve de korunmak amaçlı olarak  hayvanların kıl ve tüylerinden lif ve ipleri elde etmişlerdir. Bu ipleri dokuyarak yada örerek kumaşı elde etmiş  ve etraftaki  bitkilerden de renkler elde edilmeye başlayınca dokumaya daha cok önem vermişlerdir ve bu sayede bitki motifleri, hayvan motifleri ve desenler ortaya çıkmıştır. Günümüzde daha çok modern tasarımlar yapılmaya başlanmıştır.
Şimdilik bu kadar tanım yeterli ilerleyen haftalarda bu konuyu daha çok açacağım bir çok desen örnekleri ve tasarımlari sizlere sunacağım ayrıca bu sektörün ve bu alanla ilgili eğitim veren fakülte ve yüksek okullarla ilgili eksik yanlarını iyi olduğu yada olmadığı yanlarını ele alacağım...

Yeni Yorum Gönder

goncam
merabalar ben halı kilim deseninin nasıl bi kağıda çiziliceğini, boyutlarının nasıl ayarlanıcağını sorucaktım? şimdiden teşekkürler
Paşa
Teşekkürler. Güzel yazı olmuş. Elinize sağlık... Devamını bekleriz...

Köşe Yazarları