Billboard ve Raketler, Reklamın Kelebekleri


Reklam projesi yürütürken, reklam enstrümanlarını senkronize kullanmayı sevmişimdir. Sadece billboard veya sadece internet üzerinden bir reklam yürütmenin yetersiz kaldığına inanıyorum.

 

 

Tabi müşterilere çoklu ortamda reklam yürütmeyi albenili hale getirdiğimizde kaçınılmaz olarak müşteriler sunulabilecek anlamları da arttırmaya çalışıyor. Benim aklımda tipografik ya da sadece bir fotoğrafla sunulacak bir billboard bir anda "şunu da koyalım, bu da yer alsın" kıvamına geliyor.

 


Bu bir reklamdır

 

Açıkhava reklam ürünleri üzerine yapılan araştırmalar da göstermiştir ki Billboard ve raketlerin müşteri üzerinde görsel algısı 3-5 saniye arasında değişiyor. Kelebek benzetmem temelini buradan alıyor. Algı süresi bu kadar kısa olunca asıl önemli olan tekrar "içerik" oluyor. 3-5 saniyede verdiğiniz anlam eğer etkili olursa izleyicilerin bilinçaltlarında yerinizi alıyorsunuz ve savaşı Müşteriniz, ajansınız ve tasarımcı olarak siz kazanıyorsunuz.

 

 

Billboard ve Raketler hatta (bu listeye megalightları ya da roll-over-board ları da ekleyebiliriz) reklam enstrümanları arasında hedef kitle algısı üzerine kurulmayan enstrümanlardan biri. Yani buralarda yaptığınız reklamı herkes görebilir sizin müşteri kitleniz arasında yer almamasına rağmen. AMA işin güzel tarafı hedef kitleniz de olmamasına rağmen onun da aklında kalma şansınız var. Ki bu tarz reklam enstrümanlarında artık reklamın bilgi verme unsuru çoktan tozlu raflarda yerini aldı yerine ilgi çalma ve dikkat dağıtma aldı. Hal böyle olunca ajanslar arası en uçuk tasarım yapma yarışı da yok değil. Bu yarışma arasında bazen "Bizimkisini yediniz mi?-Restaurant, Size bastık mı?-Matbaa, Adamsanız gelirsiniz-Erkek Giyim" gibi saçma sloganlar ve tasarımlar da çıkıyor.

 

 

Tabi bu algıda yine başarılı olan çalışmalar, ürün+ilgi çekici çalışma=İLGİ formülünü iyi oluşturmuş ajanslar ve projeler olacak ve hatta gizlide gizliye X firmasının reklamı, Y ajansının reklam kampanyası merakla bekleniyor olacak.Ajans tarafına bakarsak bizlerin yine müşterileri yönlendirmemiz, isteklerini sadeleştirmemiz ve açıkhava reklamlarının şehrin süsü olacağını gözardı etmeden tasarımları hazırlamamız, "ilgi çekici" olacak diye firma reklamını ikinci plana atıp farklı nın peşinde koşmamamız gerekiyor.

 


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları