Afiş Tasarımı Nedir, Kaça Ayrılır?


Afiş Nedir?
Afiş; tasarım ve sanatın aynı oranda gözetilerek tasarlandığı, mesaj iletme veya bir ürünü tanıtma amacı taşıyan, iç veya dış mekanda yer alan, grafik üründür. Afişin en baştaki amacı konu veya ürünü tanıtmak, duyuru yapmaktır. Bunu yaparken maksimum kitleye minimum görselle ulaşmaya çalışır.

 


Afiş ebadı mekana göre belirlenir, böylece tasarımcının özel fikirler geliştirmesine katkı sağlar.İç mekanda seyir süresi daha uzundur, dış mekanda ise kısadır. Bu sebeple iç mekan afişinde uzun metinler kullanılabilir. Dış mekan afişi ise daha büyük slogan ve puntoların kullanılmasına uygundur. Ayrıca afiş tasarımları mekana göre anlam kazanır ve reklamlar da aynı şekilde amacına ulaşmış olur.


Bu bir reklamdır


En önemli elemanı resimdir, bunun yanında içeriği yazı ve slogan ile desteklenir.Ayrıntısı az,anlatılmak istenenin sade ve direkt olarak ortaya konduğu, kısa ve keskin bir ifade biçimidir.


Afiş ilk keşfedildiği dönemden günümüze geçen süreçte, ürün veya hizmetin duyuruluşunun dikkat çekici bir ifade dili olarak varolagelmiştir.


Afiş geçmişte ilk olarak halka açık yerlere asılan el yazması veya basılı kağıt olarak ortaya çıkar. Reklam, festival, sosyal etkinlik, toplumsal farkındalık ve siyasi propoganda amaçlarıyla kullanılan, mesajı akılda kalıcı ve hızlı olarak ileten, önde gelen bir reklam şeklidir. Bu yönleriyle basın ilanına benzerlikler gösterse de şekil ve içerik yönünden farklılıklar gösterir.
Afiş, aynı zamanda TV, radyo ve basın ilanlarının desteklenmesini sağlar.


Afiş; asıl amacı olan bilgilendirme yanında tüketiciyi de bilinçlendiren bir duyuru şeklidir. Kullanılan görseller, renkler,yazılar ve içerik bu sebeple önemlidir.


Afiş tasarlandığı ülkenin kültürel, ticari ve politik özelliklerini taşıyan, canlı ve estetik bir göstergedir.


Afiş Tasarımı
Afiş tasarımında fark edilebilirlik önemlidir. Bu amaçla; 


1-) Görüntü sayısı asgaride tutulurken, yüksek kalitede görseller kullanılmalıdır.


2-) İsim-slogan, arkaplan rengi veya fon ve görseller iyi seçilmelidir. Renkler canlı olmalı ve kontrast oluşturmalıdır. Hedef kitleye direkt ulaşacak şekilde seçilecek slogan en fazla üç veya dört kelimelik olmalıdır.


3-) Yazı okunaklı olmalı, bold veya yarı bold fontlar seçilmelidir.


4-) Düzenli olması adına detaylar çabuk fark edilir şekilde tasarlanmalı.Bunun için fotoğraf, illustrasyon veya tipografi arasında etki düzeyine göre seçim yapılmalı.


5-) Anlatım açısından ise esprili, dramatik veya düşsel imajlardan içeriği desteklemeye uygun olan seçilmelidir.


Bunların dışında;
- Afiş dikkat çekici, sade ve anlaşılır olmalı.
- Afiş logo renkleriyle uyumlu olarak tasarlanmalı.
- Boşluklar düzgün ayarlanmalı.
- Konu düzgün bir Türkçe ile ifade edilmeli. Hedef kitleye uygun bir dil bütünlüğü içermeli.
- Çabuk anlaşılır olması için resim ve metin imgeleri büyük kullanılmalı.
- Bilgi verici ve etkileyici olmalı. Harekete geçirmeli.


Konuları itibarı ile afişler reklam,kültür ya da sosyal amaçla hazırlanmaktadır. Konusuna göre tasarlanan afişlerde dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:


1) Reklam Amaçlı Afiş: Örneğin bir firmaya yönelik tasarlanacaksa, göz önüne alınması gereken firmanın tanınır olup olmadığıdır. Eğer tanınmış bir firma ise firma adı arkaplanda, ürün ön planda tasarlanmalıdır. Firma tanınmış değilse, firma adı ön planda, ürün arkaplanda tasarlanmalıdır.


2) Kültürel Faaliyet Amaçlı Afiş: Festival vb. kültürel faaliyetler için hazırlanan afişlerde ise örneğin bir etkinlik afişinde etkinliğin ne kadar süreceği, kim tarafından düzenlediği ve içeriği ön planda olmalıdır.

 

 

3) Sosyal Amaçlı Afiş: Sosyal afişler ulaşım, çevre,sağlık,trafik konularını içerir. Bu afişlerde amaç toplumu bilinçlendirmek ve eğitmektir.Düşünce ve siyasi oluşum içerikli afişler de bu gruptadır.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları