15 Temmuz Tankların Önünde Duran Halk

Dosya Kategorisi :
EPS , Ai , SVG , CDR , PNG ,
İndirilme :
8102
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

15 Temmuz Milli İrade Direnişi, Safiye Bayat, Tanklar, Osman Turhan'ın çiziminin vektörel görsellerini ücretsiz, üyeliksiz indirebilirsiniz.

 

Türkiye Safiye Bayat’ı Boğaziçi Köprüsü’nde darbeci askerlerin karşısında korkusuzca direnmesiyle tanıdı. Kahraman kadın o gece Boğaziçi Köprüs’ne ilk ulaşanlardan biriydi. Hiç korkmadan askerlerin karşısına geçti, yanağına silah dayandı ama o yine de korkmadı. Ölümü göze alıp direnişini sürdürdü, bacağından vuruldu.

 

Boğaziçi Köprüsü’de 15 Temmuz gecesi darbeci tankların önüne çıkan, askerlere tek başına direnen ve bacağından vurulan Safiye Bayat o anları anlattı.

 

Sokaklar bomboştu herkes karanlığa gömülmüştü
İki çocuk annesi 34 yaşındaki Safiyet Bayat , televizyonda köprünün askerler tarafından kapatıldığını görünce gece saat 12 civarında sokağa fırladı. Safiye Bayat, Çengelköy’den köprüye ulaşmak 45 dakika yürürken hissettiklerini şöyle anlattı,”Sokaklar bomboştu, benzin istasyonu, restoranlar kapalıydı. Herkes karanlığa gömülmüş bir şekildeydi. Neden kimse yok diye söylene söylene gidiyordum. “

 

Gitme abla dediler
Boğaziçi Köprüsü’ne ulaştığında tankları ve askerleri gören Safiye Bayat sonrasında yaşananları şöyle anlattı; İtfaiye aracının arkasında askerleri gördüm. Bana el sallıyorlardı. Ona anlam veremedim. Öncesinde bir polis grubu vardı. Onlar bana geçit vermek istemediler. 'Gitme Abla' dedi. Bana il emniyet müdürü izin verdi. 'Bırakın çok istiyor gitsin' dedi. Üzülerek. Bir erkek gitse onu indirebilirler. Biz kadınız ancak korkutup sindirebilirler diye düşündüm.”

 

Biri komutanım vuralım mı dedi
Safiye Bayat, darbeci askerlerin yanına ulaştığında aralarında geçenleri ise şöyle anlattı,” Askerin yanına gittim. Konuşmaya çalıştım. Bir yandan hırpalıyorlar, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Kalın giyinmiştim, askerin çok tesirinde kalmadım. Biri 'içeri alalım mı komutanım, vuralım mı' diyor. Olayı anlamaya çalışıyorum, cevap vermiyorlar." Askerlerin kumandanı bana sadece 'Buradan git' dedi. Ben de 'Lütfen bunu yapmayın, siz bizim Mehmetçiğimizsiniz' dedim.
 


Yanağıma silah dayadı havaya ateş açtı
Darbeci komutana direnen Safiyet Bayat, ölümle burun buruna geldiği anı şöyle anlattı; "Askerlerin başındaki komutan beni hırsla çekti. 'Gitmeyeceğim, senden korkmuyorum' dedim. Yanağıma silahını dayadı. Havaya ateş açtı. Kıvılcım parçalarının başörtümün üzerinden döküldüğünü hissettim. 'Beni bunla mı korkutuyorsun' dedim. Elinin titrediğini hissettim. 'Bunlar ne kadar korkak, ne kadar aciz' dedim. Elimi kolumu sallamaya başladım. Türk'ün kanı farklı akıyor. Elimdeki telefonu çekti, fırlattı. 'Dedim bunların gözü dönmüş, bunlar benim Türk askerimin kılığına girmiş katil. Bunlar öldürebileceklerini öldürürler, sonra bunları alır bizimkiler' dedim".

 

Arkamdan kurşun yağdırdılar
Safiye Bayat, "Komutan 'İşte sizi ananız bugünler için doğurdu' dedi. Şimdi havaya ateş açacaksınız, sonra ileri' dedi. Telefonumu aldım. Onun yanına giderek, onun yanından geçerek gittim. Vurabiliyorlar ise sırtımdan vursunlar kahpece. Geri döndüm. Bir baktım halk gelmeye başlamış. 'Halkı uyardım, lütfen gitmeyin' dedim. Askerler ateş açmaya başladılar. İnsanları öldürdüler. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, bütün insanlar ölmeye başladı.”


 
 İlk yardım bildiği için yaralılara yardım eden Safiye Bayat, bu sırada bacağından yaralandı, “ 8-10 yaralı taşıdığımı hatırladım. Bir doktor vardı. O çok mücadele verdi. En son bir bayan vuruldu, dediler. Ona giderken beni indirdiler orada. Sağ baldırımdan vuruldum. İyiyim. Kemiği delip geçmiş.  Aslında çok korkak kahramanız. Ne Nene hatun olabiliriz. İnanın biz onlar kadar değildik. Yaralılara yardım ederken vuruldum. O çok hoşuma gitti. Bir Müslüman kardeşimi taşırken vuruldum. Tüm vatandaşıma inançlı ve imanlı olduğunuz sürece hiç bir şey geri dönmez. Allah sizi koruyandır. Ben Hz. Hüseyin'in bir sözüyle hareket ederek gittim. 'Zalimin karşısına çıkıp sen haksızsın diyebilmektir cihat. Ben cihat ettim. Beni iman kuvvetim kurtardı. Oraya inananlar gitti"dedi.

 

Safiye Bayat, "Bunlar vatan şehididir, vatan gazisidir. Hiç kimse benim toprağımın hiç bir yerini kapatamaz. Baskıyla, darbeyle başkası toprağımın hiç bir yerini kapatamaz. Buna izin vermeyiz. Sahipsiz değiliz, etrafımız çok kalabalık. Bakmayın biz bir görünüyoruz. Türk askeri merhametli vicdanlıdır. Benim de eşim asker oldu, benim de kardeşlerim asker. ancak bu darbe girişiminde bulunanların hepsi katildi" diye konuştu.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları