15 Temmuz, Hakimiyet Milletindir

Dosya Kategorisi :
EPS , Ai , SVG , CDR , PNG ,
İndirilme :
2686
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

Cumhuriyetimizin var oluşu ile günümüzde resmi kurumlarda TBMM, eğitim kurumları gibi yerlerde; Hakimiyet Milletindir gibi yazılar uzun süredir bulunmaktadır. Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişiminin halkın canla başla mücadelesi neticesinde püskürtülmesi sonrasında Hakimiyet Milletindir sözü geçmişte olduğundan çok daha fazla kez kullanıldı. Ancak yaşanan bu süreçte bu duruma tepki olarak "Hakimiyet Allah'ındır" şeklinde bir takım polemikler, krizler ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır.

 
Mutlak Hakimiyet Allah'ındır.

Allah, herşeye hakimdir. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yazılı olan ve demokraimizin temel ilkelerinden biri olan “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü inançsal bir olgu değildir. Bu söz devleti ve milleti yönetecek kişilerin halk tarafından seçimle işbaşına getirilmesine vurgu yapan bir ifadedir.


 
Dinimiz İslam'a göre hakimiyetin Allah'a ait olduğunu koşulsuz şartsız peşinen her Müslüman kabul etmelidir ancak bu sözü demokrasiyi tarif eden Hakimiyet Milletindir sözü ile kıyaslamak art niyetli olacaktır çünkü milletin hakimiyetinden bahsedilmesinin nedeni rejim belirlemesidir. Allah'ın hakimiyetine karşı çıkmak değildir. Bu söz bir siyaset sözüdür. Hakimiyetin bir koltukta oturanın değil onu o koltuğa oturtan, yani seçen milletimize ait olduğunu belirtir.

 

15 Temmuz, Hakimiyet Milletindir, Tank, Ay Yıldız, Bayrak ve Necmettin Asma'nın Daily Sabah'ta yayınlanan karikatüründen yola çıkılarak tasarlanan vektörel görseli ücretsiz, üyeliksiz indirebilirsiniz.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları