Sarıkamış Harekatı

Dosya Kategorisi :
EPS , Ai , SVG , CDR , PNG ,
İndirilme :
3435
Dosya Şifresi :
www.vektorelcizim.net

VektorelCizim.net yazarlarından Yusuf Tercan tarafından Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılında tasarlanan "Sarıkamış Harekatı Anma Logosunu" ücretsiz, üyeliksiz indirebilirsiniz.


Sarıkamış Harekâtı, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu arasında Sarıkamış'ta gerçekleşen kara çatışmalarından olup Osmanlı İmparatorluğu için büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan bir askerî girişimdir.

 

1877-1878'deki 93 Harbi, Osmanlı İmparatorluğu'nun yenilgisi ile sonuçlanınca Batum savaş tazminatı olarak Rusya'ya verilmişti. Sarıkamış, Kars, Ardahan ve Artvin de Berlin Antlaşması ile Rusya'ya bırakılmıştı. 1914 yılında dönemin Başkomutan Vekili olan Enver Paşa, daha önce yitirilen bu yurt topraklarını geri almak amacıyla 19 Aralık tarihinde "Sarıkamış Harekâtı" planlarını kurmaylarına sundu.

 

Üçüncü Ordu'nun toplam gücünün 150.000 olduğu yazılsa da bu güce savaşçı olmayan taşıma birimleri, depo alayı, askerî polis ile ulaşıldığı anımsatılmaktadır. Osmanlının savaşa hazır gücü 83.000 düzenli asker, yedekler ve Erzurum Kalesi'nin personeli de içinde 118.000 silahlı güç. Bu askere 73 makineli tüfek ve 218 adet top destek vermekte. IX Kolordunun iki tümen hiçbir kış giyimi olmadığı ve sadece kuru ekmek ve erzak için zeytin ile uzun trek bulunmaktadır.

 

Cephedeki Kafkas ordusu mevcudu 100.000'di. Sayıca fazla olmamasına rağmen ağır silah, topçu ve donatım bakımından kesin bir üstünlüğe sahiptiler. Bu mevcuda dört tane olan Ermeni Gönüllü Tugaylarından iki tugay katılmıştır. Diğer iki tugay İran Cephesinde bulunmaktaydı.


Sarıkamış Harekâtı Kafkasya Cephesi
Tarih: 22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915
Sonuç: Rusya İmparatorluğu'nun zaferi, Rusya'nın Doğu Anadolu'yu işgali


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları