Orkid Kızların Gözünden Fotoğraf Projesi

Orkid, Kızların Gözünden projesiyle; amatör fotoğrafçılıkla ilgilenen veya ilgi duyan genç kızlara ulaşarak, onları belki de kariyerlerinin ilk profesyonel deneyimini yaşamaya davet ediyor.

Proje kapsamında, ümit vaadeden, yetenekli, yaratıcı genç kızlar ilk profesyonel görevlerini alacaklar. Katılımcılar kendi yaratacakları fotoğraf, tasarım, illüstrasyon, prodüksiyon, müzik veya filmler aracılığıyla benzersiz hikayelerini milyonlarca genç kıza ilham kaynağı olacak şekilde dünyayla ve diğer kadınlarla paylaşma fırsatı bulacaklar ve böylelikle belki de kariyerlerine ilk adımı atacaklar...

Projeye katılmak isteyen genç kızlar, portfolio (lütfen bunu çok profesyonel bir hazırlık gibi düşünmeyin) veya daha once çekmiş oldukları fotoğraflarını paylaşıyorlar. Gelen başvurular değerlendirildikten sonra 5 genç kızla beraber devam edilmesine karar veriliyor ve kesinleşen bu katılımcılara brief veriliyor, briefin ne yönde olduğunu ön görebilmeniz için aşağıda çok kısa bir alıntı bulunmakta, sonrasında her bir katılımcıya başlayabilmeleri için 1500 USD ödeme yapılıyor. Daha sonra her 5 kişinin de, brief doğrultusunda yaptıkların çalışmalardan 10 adet fotoğraf seçiliyor ve yine her bir fotoğraf için ayrıca 350 USD ödeme yapılıyor.

Sonrasında bu fotoğrafların retouch, illüstrasyon gibi çalışmalarını Leo Burnett organize ediyor ve gerçekleştiriyor.

Ve artık fotoğraflar kullanıma hazır hale geldiğinde 5 genç kız Orkid markasıyla profesyonel bir iş birliği yapmış oluyor. Çalışmaları dünya genelinde bir çok kişiye ilham verecek nitelikte paylaşılıyor olacak...

Brief’ten kısa bir alıntı; Seni, kadınların yaşam anlarını yakalamaya, ilham verici fotoğraflarını bize yollamaya davet ediyoruz. Kadınların hayatlarında onlara ilham veren ve seni etkileyen farklı evreleri, anları fotoğraflayarak, kadınların paylaştıkları sayısız kültür ve etnik çeşitliliğini yakalayarak, kadın olmak ve genç kız olmakla ilgili zengin ve renkli bir galeri oluşturabilirsin.

İşte Orkid tarafından proje hakkında yapılan detaylı açıklama:

PROJE HAKKINDA Orkid markası kadınlara inanır. Bütün kadınlara. Kadınların hayatlarını doya doya yaşaması gerektiğine inanır ve bu düşünceyi sonuna kadar savunur. Biz buna inanırız ve bunun arkasında dururuz. İşimiz sadece kadın bakım ürünleriyle, kadınların yaşamlarını daha özgür ve rahat kılacak yenilikler sağlamakla bitmiyor. Orkid bu inancı bir adım daha ileri götürerek senin gibi kızların bize katılmasını ve sahip olduğun yetenekle markanın şekillendirilmesinde yardımcı olmanı istiyor.

Peki ama nasıl? 18-24 yaş arası ümit vaat eden, yetenekli, yaratıcı genç kızlar ilk profesyonel görevlerini alarak projenin başlamasına yardımcı olacaklar. "(Orkid) Kızların Gözünden" programımız, genç kızlara, benzersiz hikayelerini kendi yaratacakları fotoğraf, tasarım, illüstrasyon, prodüksiyon, müzik veya film aracılığıyla milyonlarca genç kıza ilham kaynağı olacak şekilde dünyayla ve diğer kadınlarla paylaşma fırsatı veriyor. Böylelikle de kariyerlerine ilk adımı atmalarını sağlıyor.

Çünkü biz, tek başımıza ulaşabileceğimizden çok daha fazlasına sizlerle birlikte çalışırsak ulaşabileceğimize inanıyoruz.

Fırsat: Fotoğraf Başarılı bir fotoğrafçı olarak senin, kadınlığın çeşitli evrelerindeki enerjiyi, tutkuyu, sıcaklığı ve güzelliği kendi gözünden bizimle paylaşmanı istiyoruz.

Senin fotoğrafların ve hikayen bizim iletişimimizde yer alabilir. Hatta Orkid markasıyla ve reklam ajansıyla çekimlerde çalışma fırsatı yakalayabilirsin. Rusya'dan Japonya'ya, Japonya'dan Brezilya'ya, dünyanın her yerinden kadınlara seslendiğimiz için, çalışmaların dünya çapında gösterilebilir ve böylelikle kariyerine etkileyici bir giriş yapabilirsin.

NEDEN KATILMALIYIM? Seni, kadınların yaşam anlarını yakalamaya ve bu ilham verici fotoğraflarını bize yollamaya davet ediyoruz. Bizi nasıl fotoğraflar çekmemiz konusunda yönlendirmeni, bunu yaparken de kadınların hayatlarında sana ilham veren ve seni etkileyen farklı evreleri ve anları fotoğraflamanı istiyoruz. Kadınların paylaştıkları sayısız kültür ve etnik çeşitliliği yakalayabilmen, kadın olmak ve genç kız olmakla ilgili zengin ve renkli bir galeri oluşturabilmen bizim için önemli. Aynı zamanda, kadınların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan kardeşlik duygusunu da gözler önüne serebilmelisin.

Aşağıda ne beklediğimizle ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiyi paylaşıyoruz.

Fotoğraflarından oluşan portfolyonu, sana ulaşabileceğimiz telefon, mail gibi ayrıntılı iletişim detaylarını yazdığın basit bir dökümanla kizlaringozunden@leoburnett.com.tr adresine mail at. Dosyan yüklü dahi olsa portfolyonu bize wetransfer, yousendit, sendspace gibi ücretsiz dosya paylaşım siteleri vasıtasıyla yollayabilirsin. Çalışmalarından bazıları profesyonel iletişimde kullanılmak üzere seçilebilir. Eğer seçilirse, seninle anlaşma imzalanacak ve çalışmanı kullanmamız karşılığında sana belli bir miktar para ödenecek. İleride belki tekrar seninle çalışmak için iletişime de geçebiliriz.

Fotoğraf seçimi, Procter&Gamble tarafından seçilecek iletişim profesyonellerinden oluşan bir grup tarafından, genç yetenekleri desteklemek amacıyla yapılacak. Bu bir yarışma değil ve çalışmalarını sergileyeceğimiz katılımcılarla, verdikleri e-posta adresleri doğrultusunda birebir bağlantı kurulacak. Proje süresince (yayımlandıktan sonra 6 aydan daha fazla olmayacak şekilde) verilen bilgiler gizli tutulacak ve daha sonra yok edilecek. Çalışmaları karşılığında ödeme alacak kişilerden işlerinin yayımlanmasına ve iletişimde kullanılmasına dair izin veren belgeyi imzalamaları istenecek. Böylelikle fotoğraflarla beraber izin verilen bilgiler de yayımlanabilecek.

NASIL SEÇİLECEĞİM Fotoğrafa olan ilgin ve yeteneğin doğrultusunda çektiğin fotoğrafları bizimle paylaşmanı isteyeceğiz. Daha önce çektiğin fotoğraflara bakarak kısaca bir değerlendirme yapacağız. Bu sayede bizim kriterlerimize uygun olup olmadığını belirleyeceğiz. Avantaj sağlamak, bir adım öne çıkmak istiyorsan, eğer elinde aşağıdaki kategorilerle benzerlik gösteren daha önce çekmiş olduğun fotoğrafların varsa onları bize göndermeyi sakın unutma. Bu senin için büyük bir avantaj olur ve seçilme şansını artırabilir. İyi şanslar!

SEÇİLENLERDEN NASIL FOTOĞRAFLAR İSTİYORUZ? Muhtemelen şu ana kadar Orkid'in genç kızlar ve kadınlar hakkında neler hissettiğiyle ilgili zihninde bir fikir oluşmuştur. Bu hissi hayata geçiren ve dünya ile paylaşmaya yardımcı olacak fotoğaflar seçilecek.

Kadınların dünyaya kattıkları enerjiyi, tutkuyu ve sıcaklığı görmek istiyoruz. Onları kendi hallerinde eğlenirken, kendilerini ifade ederken, rahat ve özgür hissederken görmek istiyoruz. Diğer kadınlarda sana ilham verenin ne olduğunu görmek istiyoruz.

Özetle… Kadınların kendi aralarındaki iletişimlerini yakala. Kardeşlik, güzel ilişkiler ya da sadece çekici gülümsemeler, özgüvenleri ve görünüşleri. Böylelikle bakan kişi de kendini o anın bir parçası hissetmeli. Fotoğraf parlak, cesur ve eğlenceli hissettirmeli. Fotoğrafa bakan kişiyle olumlu duygusal bir bağ kurulabilmeli.

Fotoğraf; gerçek ve özgün anları gerçek bir şekilde yakalamalı. Kızların ve kadınların gerçek ve spontane bir şekilde kendileri gibi olmalarını istiyoruz.

Fotoğraf, görsel açıdan yakalayıcı olmalı ve hareketi, duyguyu, boyutu farklı bir yaklaşımla renge dahil etmeli (lütfen siyah beyaz olmasın). Mavi, Orkid için çok önemli bir renktir ama eğer fotoğrafa uyuyorsa kullanın, zorlamayın. Fotoğraf için doğru renk neyse onun kullanın.

Fotoğraftaki kızlar gerçekçilik hissini uyandırmalı, ulaşılabilir ve benzersiz güzellikleriyle ilham vermeli.

Fotoğraflar farklı sosyo ekonomik sınıftan kadınları yansıtabilmeli.

Bazı fotoğrafların Orkid'in sağladığı özgürlüğü yakalasın (örneğin başkalarıyla yakınlaşmak, hareket halindeyken kısa şort giymekten kaçınmamak, gece dışarı çıkarken dar pantolon giymek)

Marka kıyafetleri, dini sembolleri ya da uyuşturucu, alkol gibi maddelerin kullanılmasından çekinmelisiniz.

Evcil ve vahşi hayvanları kompozisyonunuzda kullanmayınız.

Fotoğraflardaki kızlara saygıyla ve sevgiyle yaklaşılmalı.

SEÇİLENLER İÇİN FOTOĞRAF KATEGORİLERİ Her kategoriden en fazla 20 fotoğraf yollayabilirsiniz. Yeni şeyler deneyin, yeni konular arayın, onların arkadaşları, aileleri ya da tamamen yabancı biri olun. Ama fotoğraflarda kullanılan kişilerin bilgilerini ve izinlerini de alın ki eğer fotoğrafınız seçilirse, kişileri fotoğraflarda izinli kullanabilelim.

Aşağıdaki yaş gruplarında verilenler sadece örnektir. Belirttiğimiz şartlara bağlı kalmak suretiyle istediğiniz gibi fotoğraf çekmekte, yaratıcılığınızı konuşturmakta özgürsünüz.

Gençler için 10-13 yaş arası Arkadaşlarıyla parkta eğlenirken Kaldırımda sırt çantalarıyla yürürken Fıskiyeler arasında koşuştururken

14-18 yaş arası Plajda birlikte zaman geçirirken Dondurma yerken Okul sonrası evde dinlenirken

Genç Kızlar-Kadınlar 18-24 yaş arası Cafe'de kahve içerken Bisiklet sürerken Gitar çalarken Arkadaşıyla spor yaparken

Hamilelik 24-35 yaş arası Çay içerken Bir pazardan alışveriş yaparken Yoga yaparken Piknik yaparken

Anne- Kız Çocuğu (Kızın yaşı 9-13 arası) Birlikte yemek pişirirken Salıncakta sallanırken Bahçe işleriyle uğraşırken Plajda birlikte zaman geçirirken

Kadınlar (40+) Büyük kızıyla (20+) piknik yaparken Terasta rahatlarken Cafe'de kahve içerken

Tavsiyemiz 2, 3 veya tüm kategorileri birleştirmenizdir. Aynı ve farklı nesiller arasındaki bağlantıyı yaşamın bütün evrelerinde gözler önüne sermek istiyoruz. Eğer yukarıdaki 5 kategoriye entegre etmediyseniz ayrıca içeriğinde ürünümüzün olduğu fotoğraflar da çekmenizi istiyoruz. Orkid ürünlerini kullandığınızda hissettiğiniz özgüven ve tamamen korunma hissini düşünün. Bu size yapmak istediğiniz şey için ilham veriyor mu? Sizin "durdurulamaz" anlarınız hangileri? Özgüveninizi ortaya çıkaran bu zorlu anlardan hangilerini fotoğraflayabilirsiniz?

Prensipler Tabii ki telif haklarını ihlal etmeyin ve izinsiz markaları çalışmalarınızda kullanmayın. Daha önceden çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı kullanabilirsiniz ancak fotoğraflar bize yolladığınız günden itibaren iki yıldan eski olmamalıdır. Fotoğrafınız seçildiği takdirde sizinle kurulacak iletişim neticesinde izin belgesini imzalamanız gerektiğini unutmayın.

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları