Çalışmak İstemeyeceğiniz Müşteri Tipleri

Serbest tasarım işi yapanlar çoğu zaman piyasanın zorluklarından dert yanarlar. Alacakları ödemelerdeki sıkıntılar, müşteriler ile yaşadıkları problemler, bir çok projede tasarımcılara hayatı zindan eder. Günümüz şartlarında zor olsa da, işte uzak durmanız gereken bazı müşteri profilleri...

İlgisizler Aslında işine karışılmasından çok hoşlanmayan tasarımcılar için belki biraz çekici bir tip olabilir. Ancak bu tip müşteriler ile bir projenin yürümesi oldukça zordur.

Her ne kadar projenin gerçekleşmesini isteseler de, yeterince bilgi vermezler, yol gösterici olmazlar. Hatta çoğu zaman sıkıştığınız noktalarda telefonlarınıza bile çıkmazlar. Yaptığınıız tasarımı beğenmezlerse iş daha da zorlaşır. Çünkü yeniden bir şeyler yapabilmek için gereken bilgiyi de vermezler. Proje bir şekilde sonlanıp sıra ödemeye geldiğinde…. Eh hikayenin sonunu tahmin etmişsinizdir nasılsa…

Titizler Tehlikeli tiplerden biridir. Bu tipte bir profil ile çalışıyorsanız yorulmaya hazır olun. Projenin her detayı ile ilgilidirler ve bir yorumları vardır.

Projeye başlamadan sizden taslaklar isteyebilirler, demolar, detaylı ekran görüntüleri ve sahip olduğunuz her bilgiyi sizden isterler. Her aşamada titizlenip doğru yolda olup olmadıklarını sorgular, sizden bu konularda tavisye ister ama uymazlar. Tasarımınızdaki hemen her unsuru en az bir kere değiştirmenizi isteyip bir de öyle görmek isterler. Kısacası hep isterler…

Aceleciler Bir başka tehlikeli grup daha. İşleri sizden o kadar kısa sürelerde isterler ki, yaratıcılığınız daha başlamadan biter. Saatler, dakikalar size yetmez olur. Genelde size telefon açar ve kapsamlı bir tasarımı aynı gün içinde istediklerini söylerler.

Evet, belki yetiştirebilirsiniz ama, bu tip müşteriler için yaptığınız hiç bir işi portföyünüze koyamazsınız. Çünkü acele etmekten hiç ince çalışamamışsınızdır. Gerçekten aç kalmadıysanız ya da kendinize hız/kalite konusunda güvenmiyorsanız uzak durun…

Cimriler Öncelikleri pazarlık yapmak üzerine kurulmuş müşteri profilidir. Projenin başında, sonunda, her aşamasında sizinle pazarlık yaparlar. Bu çoğu zaman yaptığınız işi küçümsemelerinden de kaynaklıdır. Onlara göre yaptığınız basit çizimler neden bu kadar değerlidir anlamak zordur.

Bu tip bir profil ile karşılaştığınızda en iyisi pek taviz vermemek, fiyat kırmamaktır. Bırakın dışarda sizin fiyatınızın çok daha ucuzuna yaptırsınlar. Nasılsa farkı anlamaları geç olmayacaktır : )

Karışanlar Titizler grubunun biraz daha gelişmiş versiyonudurlar. Her tasarım öğesi hakkında bir fikirleri vardır. Sizi dinlemez, dinlese bile hak vermezler. Durmadan kendi fikirlerini size empoze etmeye çalışır, uygulamanızı isterler. Bu tip müşteriler karşısında yaratıcı ruhunuzdan fazlasıyla ödün vermek zorunda kalabilirsiniz. Bir şekilde proje tamamlansa bile, doğal olartak kendinize ait hissetmesiniz.

Sonuç olarak evet piyasa şartları zor, gönlünüze göre müşteri seçme şansınız çoğu zaman yok. Ancak, en azından bu tip profilleri fark ettiğinizde uzak durmaya çalışırsanız en azından sizin için faydalı olacaktır.

Grafik TasarımKaynak www.hasanyalcin.com

Yeni Yorum Gönder

Duygu

bravo cemil insanı böyle soğutuyorlar... (sen neyapıyorsunki?? programı bilsem bende yaparım, hadi yapın) bende bırakıyorum 15 seneden sonra yetti artık egolar tavannnn:)

cemil
ben artık tasarım işini bıraktım 7 yıldan sonra artık vasıfsız kişilerin işinden yapıyorum kafam rahat canları cehenneme müşterilerin para vermememk için kırk takla atanların. corel, photoshop, indesign, illistrator, autocad, 3d max, freehand, flash, dream wevarda öğrendik ama hepsi yalanmış en iyisi çalışmamamk bu sektörde canları cehenneme.
mustafa elgün
Sevigili Hasan Yılmaz'a gıyabında teşekkürler. Ne kadar güzel özetlemiş durumu. Genel olarak yaşanan büyük sıkıntılardan biri iş teslimi ödeme. Bazıları kendisininde anlattığı gibi gereğinden fazla sıkıcı olabiliriyor. Piyasadan binlerce lira alacağımız var. Ne telefona çıkıyorlar. Nede ödeme günü sizi arıyorlar. Fakat işleri olduğunda saatlerce sizi esir alabiliyorlar. Hepimizin mağdur olmaması temmnileriyle. Saygılar. Mustafa ELGÜN Affiliate Marketing Expert
emre
bu müşteriler peşimi bırakmıyor ::)
burcin
malesef hergün karşılaştığımız müşteri profilleri bunlar bu tip kişilerle çalışmak gerçekten sıkıcı oluyor
hasan
hep benin çalıştığım müşteri tipleri bunlar :)

Köşe Yazarları