8.500 TL Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Karşıyaka Belediyesi Bir Başka Yüzü ile Karşıyaka Ulusal Fotoğraf Yarışması

Karşıyaka Belediyesi düzenlediği şenlikleri ölümsüzleştirecek en iyi fotoğraf karesini arıyor. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu desteği, Ege Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (EFSA) katkılarıyla hazırlanan “Karşıyaka’nın Bir Başka Yüzü” isimli ulusal fotoğraf yarışmasında toplam 8 bin 500 Türk Lirası ödül, sahiplerini bekliyor.

AMAÇ: Karşıyaka'nın bir başka yüzü olan şenliklerin, festivallerin, yarışmaların, turnuvaların fotoğraflarının olduğu bir görsel arşivin oluşturulması...

ŞARTNAME 1- Yarışma, Karşıyaka belediyesi ile EFSA yönetim kadrosu, Düzenleme kurulu, yarışma sekreteri, TFSF Temsilcisi, seçici kurul ve birinci derece yakınları dışında amatörprofesyonel herkese açıktır.

2- Yarışmacılar siyah – beyaz ve/veya renkli baskı olarak en fazla 5 eserle katılabilirler.

3- Fotoğrafların daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış olması gerekir.

4- Fotoğrafların kısa kenarı 18 cm.den küçük, uzun kenarı 45 cm.'den büyük olmayacaktır. Fotoğraflar herhangi bir yüzeye yapıştırılmamış, kenar boşluksuz ve paspartulanmamış olarak yollanmalıdır.

5- Ayrıca Fotoğrafların cd dijital kayıtları 300 DPI çözünürlükte, “jpg” formatında ve gönderilen fotoğrafın kadrajında olmalıdır. CD kayıtları kayıt formuyla örtüşecek şekilde adlandırılmalıdır. CD kaydı olmayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

6- Yarışmacı altı rakamdan oluşan bir rumuzu baskıların sağ arka köşesine yapıştıracağı etiketi fotoğrafa ait sıra numarası ile birlikte yazacaktır. Örnek : 353535-1

7- Katılımcılar, katılım formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra fotoğrafların kayıtlı olduğu CD ile birlikte zarfa koyacak, bu zarfın üzerine sadece rumuz yazılacaktır. Daha sonra eserler içinde katılım bilgileri ve CD'nin bulunduğu zarfla birlikte daha büyük bir zarfın içine konacaktır. Zarf postada zarar görmeyecek şekilde kapatıldıktan sonra elden, kargo ya da posta yoluyla başvuru adresine teslim edilecektir.

8- Ödül kazanan ve seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülen eserler hazırlanacak katalogda yer alacak ve Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi'nde yarışma takviminde belirtilen tarihler arasında sergilenecektir.

9- Karşıyaka Belediyesi, yarışma ödülü alan fotoğrafların dışında kalanlardan, kendi seçeceği fotoğrafların kullanma hakkını 100 TL. (yüz Türk lirası) bedel üzerinden satın alabilecektir. Ödül kazanan ve Karşıyaka Belediyesi tarafından satın alınan tüm fotoğraflar, Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanacak kitap, broşür ve benzeri yayınlarda, internet sitesinde, turizm ve tanıtımla ilgili fuarlarda sanatçı ismi belirtilmek koşuluyla tanıtım amaçlı kullanılabilecektir. Bu durumda ayrı bir ücret ödenmeyecektir. Eserlerin kullanım hakkı Karşıyaka Belediyesi ve eser sahibine ait olacaktır. Yarışmacılar bu konudaki kabullerini katılım formundaki imzalarıyla taahhüt etmiş olurlar.

10- Ödül alan ve satın alınan fotoğraflar dışında kalan fotoğraflar CD'leri ile birlikte en geç Aralık 2012 sonuna kadar gönderildiği yolla (elden ve posta) iade edilecektir. Adresinden geri dönen ve Belediyeden alınmayan fotoğraf ve cd ler, 30 Mayıs 2013 tarihi itibariyle TFSF temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.

11- Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ayrıca şartname kurallarına uymadığı sonradan anlaşılan fotoğraf diskalifiye edilir, kazanımları geri alınır. Bu durum diğer katılımcılar için bir hak anlamına gelmez. Haklarında TFSF ilkeleri doğrultusunda kısıtlılık kararı bulunan kişiler bu yarışmaya katılamaz.

12- Işık, kontrast, renk, gren gibi fotoğrafın karakterini bozmayacak fotografik müdahaleler dışında, uygulanacak salt grafik nitelikli bazı Photoshop veya benzeri yazılım efektlerinin kullanıldığı fotoğraflar elenecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ Son Katılım : 30.10.2012 Değerlendirme : 03.11.2012 Sonuç Bildirimi : 05.11.2012 Ödül Töreni : 16.11.2012 Sergileme : 16 – 30.11.2012

SEÇİCİ KURUL *Fenay Ulu EFSA Başkanı Fotoğraf Sanatçısı *Erol Özdayı Fotoğraf Sanatçısı *Ahmet İmançer Fotoğraf Sanatçısı *Orçun Okul Fotoğraf Sanatçısı *Sedat SÖZER Karşıyaka Belediyesi Basın Danışmanı

Yarışmamız TFSF 2012/41 numara ile onaylanmıştır. Değerlendirme ve sonuç sürecinde TFSF temsilcisi hazır bulunacaktır. Sadece ödül alan fotoğraflar 2012 yılı TFSF yarışmalar almanağında basılı olarak yer alacaktır.

ÖDÜLLER Birincilik Ödülü : 2500 TL İkincilik Ödülü : 2000 TL Üçüncülük Ödülü : 1500 TL Mansiyon (3 adet): 750 TL EFSA Özel Ödülü : 250 TL ve Plaket

Düzenleme Kurulu: Hüseyin Çalışkan – Karşıyaka Belediyesi Başkan Yardımcısı Şebnem Güncü – Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürü A. Serdar Turan – EFSA Bilgehan Ata – EFSA Kemal Okul - EFSA

Yazışma Sekreteri: Arzu YÜCEL Tel. : 0232 399 40 92 e-posta : arzuksk35@hotmail.com Adres : Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürlüğü Bahriye Üçok Bulvarı No:5 K:2 Karşıyaka/İZMİR

Başvurular elden, kargo veya posta yoluyla ambalajlanarak yukarıdaki adrese gönderilecektir.

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları