3 Bin TL Ödüllü AİBÜ Fotoğraf Yarışması

Bolu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) renkli fotoğraf kategorisinde düzenlenen, toplam ödülü 3 Bin TL'yi bulan, Bolu’da Gözden Kaçanlar isimli fotoğraf yarışması düzenliyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından fotoğrafların, Bolu ili dahilinde çekilmiş, mimari, yaşam, hayat, unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar ve benzer konularda çekilen fotoğraflardan oluşması istenilmektedir.

Yarışma Şartnamesi 1- Yarışmaya, seçici kurul üyeleri, İzzet Baysal Üniversitesi 20 yıl etkinlikleri komisyonu üyeleri kadrosu ile birinci dereceden yakınları dışında amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severler katılabilir.

2- Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar kısa kenarı 40 cm, uzun kenarı 60 cm yi geçmeyecek şekilde 300 dpi olarak hazırlanıp 12 sıkıştırma kalitesinde jpg olarak kaydedilerek yollanılmalıdır.

Bir yarışmacı en fazla 5"er (beş) fotoğrafla katılabilir. Daha önce başka bir yarışmada ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz.

· Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül ve her türlü kazanımları geri alınır.

· Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

· Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan yarışmacıların eserleri değerlendirilmeye alınmaz. Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla yarışmaya katılan kişilerin yarışmaya katılımları bir dahaki kurum yarışması kapsamında kısıtlanır.

3- Katılımcılar anlatım biçiminde özgürdür. Fakat gönderilen fotoğraflarda hdr uygulanmamalıdır. Yarışma sonunda yapılan küçük düzenlemeler hariç, kontrol edilerek, ödül alsalar dahi yarışma dışı bırakılabileceklerdir. Jüri sonuçları yayınlamadan fotoğrafların orijinallerini yarışmacıdan isteyebilecektir.

4- Fotoğrafların Ulaştırılması; CD veya DVD'ler sıkıca yapıştırılarak posta veya kargo sırasında zarar görmeyecek şekilde paketlenerek yarışma sekreter yasının adresine gönderilecek yada elden teslim edilecektir. Aibü, posta veya kargo sırasında oluşabilecek hasarlardan, kayıplardan ve/veya gecikmelerden dolayı sorumlu tutulamaz.

E-posta ile gönderilen fotoğraflar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Fotoğrafların İşaretlenmesi · Gönderilecek cd veya dvd nin üzerine 6 harf yada sayıdan oluşacak rumuz yazılacaktır. (Örn. 65A32B)

· Katılımcı rumuz yazılı cd-dvd yi ve Katılım formunu ayrı ayrı zarflara koyup sıkıca kapatarak üzerlerine rumuzu ekleyeceklerdir. Daha sonra her iki rumuz yazılı zarf tek bir zarf ile elden yada posta yolu ile ulaştırılacaktır.

· Cd ve dvd içerisindeki fotoğraflar Rumuz – sıra no ile numaralandırılacaktır. (Örn. 65A32B-1)

· Katılımcının yolladığı cd-dvd lerde bir takım işaretlemeler görüldüğü takdirde katılımcı, yarışma dışı bırakılacaktır.

5- Ödül alan ve sergilemeye layık görülen tüm fotoğraflar AİBÜ tarafından arşivlenecektir. AİBÜ, bu yapıtları tanıtım amaçlı olarak kendi yayınlarında (her türlü medya) ve internet sitesi gibi benzeri dijital ortamlarda kullanabilecek, bunun için ayrıca telif hakkı ödemeyecektir. Kullanım hakkı yarışmayı düzenleyen kurum ve fotoğraf sahibinin olacaktır. Fotoğrafların AİBÜ dışında üçüncü şahıslarca, izinsiz kullanımı durumunda, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek başına kullanabilir. Yarışmaya katılan herkese katılım sertifikası, sergi davetiyesi ve ödül töreni ardından yarışma albümü gönderilecektir.

6- Katılımcılar, katılım formunu imzalayarak yarışmaya katılmalıdır; imzasız form ile gönderilen fotoğraflar yarışmaya alınmayacaktır. Yarışmaya katılan fotoğrafçılar imzaladıkları formla, bu şartnamede belirtilen tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar.

7- Jüri Toplantısı: Jüri en az 3 üyesinin bir araya gelmesiyle toplanır; Değerlendirme sonrasında bir değerlendirme tutanağı hazırlar.

8- Yarışma sonrasında ve sergileme sırasında şartnameye uymayan yapıtların tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eserin seçilmesi zorunluluğu yoktur. Yarışma iptal edilmez. Yerine başka bir eser konmayabilir. Derece ve ödül boş bırakılabilir. Yapılacak itirazlar düzenleme kuruluna yazılı olarak yapılmalıdır.

9- Yarışma sonuçları AİBÜ internet sitelerinde ayrı ayrı duyurulacaktır.(www.ibu.edu.tr)

11- Fotoğrafların geri gönderilmesi; Yarışmaya gönderilen cd ve dvd ler ödül alan fotoğrafların seçilip çıkarılması sonrasında AİBÜ yetkililerince imha edilecektir. Cd yada Dvd ler iade edilmeyecektir. İsteyenler yarışma jürisi sonrasında 1 hafta içerisinde elden teslim alabilirler.

Yarışma Takvimi Yarışmaya Son Katılım Tarihi : 15 Eylül 2012 Seçiciler Kurulu Değerlendirmesi : 06 Ekim 2012 Sonuçların Açıklanması : 09 Ekim 2012 Ödül Töreni ve Sergileme : 22 Ekim 2012

Ödül Töreni ve Sergileme AİBÜ Kültür Merkezinde 22 Ekim Pazartesi günüsaat 17:00 da yapılacaktır. Sergi ayrıca AİBÜ tüm yerleşkelerinde değişik tarihlerde sergilenecektir.

Seçici Kurul Kurul onursal başkanı, AİBÜ Rektörü. Prof. Dr. Hayri Coşkun"dur. Seçici Kurul, aşağıdaki isimlerden oluşur.

· Nadir EDE / Mimar Sinan Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi · Emre İKİZLER / Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi · Berker DALMIŞ / Profesyonel Fotoğrafçı · Erol AYAZ / AİBÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi · Hamit Coşkun / AİBÜ Fen- Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi · İhsan AYITKAN / AİBÜ Eğitim Fak. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi · Selami Özsoy / AİBÜ Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürü

Ödüller Birincilik Ödülü: 1500 TL İkincilik Ödülü: 1000 TL Üçüncülük Ödülü: 500 TL

NOT: Ödüller, ödül töreni ve sergi günü imza karşılığı elden yada banka havalesi olarak AİBÜ Yönetimi tarafından ödenecektir.

YARIŞMA SEKRETERYASI ve POSTA ADRESİ Özlem ERSÖZ TEL : 03742541000 Dahili 1151 ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ www.ibu.edu.tr

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları