17 Bin TL Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Gölcük Belediyesi ve GFSD, “Somut Olmayan Kültürel Miras” ve “Gölcük te Bir Nefes” konulu 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda toplam ödül 17 Bin TL'yi buluyor...

Yarışmanın Konusu Yarışma; “Somut Olmayan Kültürel Miras” ve “Gölcük te Bir Nefes” olmak üzere 2 kategoride düzenlenmiştir.

Kategori A; Somut Olmayan Kültürel miras, toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar anlamına gelir.

Kategori B; Gölcük merkez olmak üzere; çevresindeki Ulaşlı, Halıdere, Değirmendere, İhsaniye, Hisareyn ve Yazlık Belde Belediyelerinin birleşmesi ile oluşan yeni sınırlar içindeki Gölcük ve bağlı köylerinde çekilen kareler.

Yarışma Şartnamesi 1- Yarışmaya, seçici kurul üyeleri, Gölcük Belediyesi Yönetim Kadrosu ile GFSD Yönetim Kurulu ve birinci dereceden yakınları dışında amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severler katılabilir.

2- Yarışmaya gönderilecek fotoğraf baskılarının kısa kenarı 20 cm"den küçük uzun kenarı 45 cm"den büyük olmamalı, paspartusuz, çerçevesiz ve kenarlarında boşluk bırakılmamalıdır. Fotoğraflar renkli veya siyahbeyaz gönderilebilir. Bir yarışmacı her kategoriye en fazla 5"er (beş) fotoğrafla katılabilir. Daha önce başka bir yarışmada ödül almış fotoğraflar yarışmaya katılamaz.

a) Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

b) Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

c) Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan yarışmacıların eserleri değerlendirilmeye alınmaz. Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla yarışmaya katılan kişilerin yarışmaya katılımları TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl süreyle kısıtlanır.

e) Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

3- Katılımcılar anlatım biçiminde özgürdür.

4- Fotoğrafların Ulaştırılması; Baskılar ile CD veya DVD'ler posta veya kargo sırasında zarar görmeyecek şekilde paketlenerek yarışma sekreteryasının adresine gönderilecektir. Gölcük Belediyesi ve GFSD, posta veya kargo sırasında oluşabilecek hasarlardan, kayıplardan ve/veya gecikmelerden dolayı sorumlu tutulamaz. E-posta ile gönderilen fotoğraflar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

a) Fotoğrafların İşaretlenmesi; Fotoğrafların arka sağ alt kenarına silinmeyecek şekilde 6 rakam veya harften oluşan bir rumuz ve sıra numarası katılım formu ile aynı olmalıdır. (Örn. 65A32B-1) yazılacaktır. Sergi ve katalog için gönderilen fotoğrafların kayıt ölçüleri, uzun kenarı 45 cm olarak, 12 sıkıştırma kalitesinde, 300 dpi, olacak şekilde CD ve DVD kaydedilip üzerine rumuz yazılacaktır. İki kategoriye gönderilen fotoğraflar aynı CD/DVD içine ayrı klasörlerde kayıt edilebilir. Klasörlere kategori (A veya B) harfleri yazılmalıdır.

b) Fotoğrafların zarflanması: Katılım Formu doldurulup imzalandıktan sonra, fotoğrafların kaydedildiği CD/DVD ile birlikte Fotoğraflar bir zarfa konmalı, zarfın ağzı yapıştırılarak üzerine yalnızca RUMUZ yazılmalıdır.

5- Ödül alan ve satın alınan fotoğraflar Gölcük Belediyesi ve GFSD tarafından arşivlenecektir. Gölcük Belediyesi ve GFSD, bu yapıtları tanıtım amaçlı olarak kendi yayınlarında (her türlü medya) ve internet sitesi gibi benzeri dijital ortamlarda fotoğrafçının ismini açık olarak belirtmek kaydı ile kullanabilecek, bunun için ayrıca telif hakkı ödemeyecektir. Kullanım hakkı yarışmayı düzenleyen kurumlar ve fotoğraf sahibinin olacaktır. Fotoğrafların Gölcük Belediyesi ve GFSD dışında üçüncü şahıslarca, izinsiz kullanımı durumunda, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek başına kullanabilir. Ödül alan fotoğraflar TFSF (Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu) yayımı olan Almanak 2013'da yer alacaktır. Yarışmaya katılan herkese katılım sertifikası, sergi davetiyesi ve ödül töreni ardından yarışma albümü gönderilecektir.

6- Katılımcılar, katılım formunu imzalayarak yarışmaya katılmalıdır; imzasız form ile gönderilen fotoğraflar yarışmaya alınmayacaktır. Yarışmaya katılan fotoğrafçılar imzaladıkları formla, bu şartnamede belirtilen tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar.

7- Jüri Toplantısı: Jüri en az 3 üyesinin bir araya gelmesiyle toplanır; değerlendirme sonrasında bir değerlendirme tutanağı hazırlar.

8- Yarışma sonrasında ve sergileme sırasında şartnameye uymayan yapıtların tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka bir eserin seçilmesi zorunluluğu yoktur. Yarışma iptal edilmez. Yerine başka bir eser konmaz, derece ve ödül boş bırakılır. Yapılacak itirazlar düzenleme kurulu ve TFSF' ye yazılı ve eş zamanlı olarak yapılmalıdır.

9- Yarışma sonuçları Gölcük Belediyesi (www.golcuk.bel.tr), GFSD (www.gfsd.org.tr) ve TFSF (www.tfsf.org.tr) internet sitelerinde ayrı ayrı duyurulacaktır.

10- Yarışma, TFSF 2012/33 numarasıyla onaylanmıştır. Yarışma süresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.

11- Fotoğrafların geri gönderilmesi; Yarışmaya gönderilen Fotoğraflar 30 Eylül 2012 tarihine kadar iade edilecektir. CD/DVD'ler geri iade edilmeyecektir.

Yarışma bitiminden sonra en geç 1 Kasım 2012 tarihinde TFSF temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.

Yarışma Takvimi Yarışmaya Son Katılım Tarihi : 20 Haziran 2012 Seçiciler Kurulu Değerlendirmesi : 22 Haziran 2012 Sonuçların Açıklanması : 25 Haziran 2012 Ödül Töreni ve Sergileme : 29 Haziran 2012

Ödül Töreni ve Sergileme Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezinde 29 Haziran Cuma günü saat 19.00 da yapılacaktır. Sergi ayrıca Gölcük Belediyesi Değirmendere Fındık ve Kültür-Sanat Festivali kapsamında da Değirmendere Çınarlık Meydanında gerçekleştirilecektir.

Seçici Kurul Kurul onursal başkanı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ"tir. Seçici Kurul, aşağıdaki isimlerden oluşur: 1- Prof. Dr. Özer KANBUROĞLU / AFIAP- Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü - Bölüm Başkanı 2- Erhan MUTLUGÜN / Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Arş. Görevlisi 3- M. Çağatay GÖKTAN / Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Arş. Görevlisi 4- Ali Fuat ALTIN / AFIAP / Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Arş. Görevlisi 5- Yük. Müh. Dilek PERÇİN / Gölcük Belediyesi Uluslararası Projeler Koordinatörü 6- Hadi ARSLAN / GFSD Başkanı - Fotoğraf Sanatçısı

Ödüller Kategori A: Somut Olmayan Kültürel Miras Başarı Ödülü (5 Adet) 1500 TL Satın Alma (En fazla 25 adet) 100 TL Kategori B: Gölcük"te bir nefes Başarı Ödülü (3 adet) 1500 TL Satın alma (En fazla 25 adet) 100 TL

NOT: Ödül ve satın almalar, ödül töreni ve sergi günü imza karşılığı elden nakit olarak Gölcük Belediyesi tarafından ödenecektir. Yarışma Sekreteryası (Gönderim Adresi) Şule Şüheda Işık Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi 41650 Gölcük/Kocaeli Tel: (0262) 412 00 17

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları