17 Bin TL Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Kartepe Belediyesi 2. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda toplam ödül 17 Bin TL'yi buluyor...

KARTEPE BELEDİYESİ 2.ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI 2012

1-YARISMANIN ADI: MEVSİMLERLE KARTEPE

2-YARISMANIN AMACI: Fotoğraf yarısmasının amacı, Fotoğraf sanatının belgesellik gücünü kullanarak, Kartepe Belediyesine bağlı; Uzunciftlik, Uzuntarla, Esme, Acısu, Masukiye, Buyukderbent, Arslanbey, Sarımese, Suadiye, Kosekoy’ ve Kartepe ilce sınırları icinde bulunan Sultaniye, Pazarçayırı, Örnekköy, Karatepe, Balaban, Nusretiye, Sirinsulhiye, Avluburun, Esme Ahmediye, Ketenciler köylerinin doğal, tarihi, kültürel güzelliklerinin tanıtımını sağlamak,ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmak.

Yarısmaya katılan yarısmacıların fotoğraflarından seçilenler Kartepe Belediyesi arsivine kazandırılarak, Karetpe'nin tanıtımı için arsiv olusturulacaktır.

3-YARISMANIN KONUSU: Kartepe Belediyesine bağlı; Uzunciftlik, Uzuntarla, Esme, Acısu, Masukiye, Buyukderbent, Arslanbey, Sarımese, Suadiye, Kosekoy’ un doğal, tarihi, kültürel güzelliklerinin ön plana çıkarmaktır. Kartepe bölgesinde yasayan genci yaslısı ile Kartepe’den portreler. Ayrıca Kartepe Belediyesi sınırları içinde düzenlenen; at yarısı, güres, atv, motor kros yarısı, off road, tırmanma, su kayağı, kar kayağı gibi sosyal aktiviteler, doğal yasamdaki canlılar, meyve ve sebze yetistiriciliği, tarım, su sarnıçları, tarihi yapıtlar da yarısmanın konusunu kapsamaktadır.

4-GENEL KURALLAR: Yarısma, secici kurul uyeleri ve birinci derece yakınları dısında tum amator ve profesyonel fotoğraf sanatçılarına açıktır.

Yarısmaya eser gonderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhut etmis sayılır. Kartepe Belediyesi katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Yarısma “renkli sayısal” dalda duzenlenmektedir. Siyah-beyaz ve sepia gibi monokrom (tek renk) fotoğraflarla yapılan basvurular kabul edilmeyecektir.

Her katılımcı en fazla 7 (Yedi) adet fotoğrafla yarısmaya katılabilir.

Odul alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaclı olarak kurumumuz tarafından basılı hale getirilecektir. Sergilemelerde butunluk olusturmak icin dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların, Kartepe Belediyesi tarafından gerekli gorulen buyuklukte baskıları alınabilecek veya fotoğraflar yarısmaya gonderildikleri boyutlarda sergilenebileceklerdir. Bu nedenle basvuru formuyla birlikte gonderilecek CD kayıtlarında fotoğrafların eser sahibinin arzu ettiği kadrajda, buyuk baskıya uygun olacak sekilde (uzun kenarı en az 3500 pix.) ve en az 300 dpi cozunurlukte, JPEG formatında CD ile zarar gormeyecek bir sekilde gonderilmelidir.

Baskı sırasında bu kurala uymayan fotoğrafların odulleri iptal edilecek ve yerine başka bir fotoğraf konmayacaktır.

CD’ye kayıt edilen her fotoğrafın adlandırılmasında sırasıyla; 5 rakamdan olusan rumuz (tum fotoğrafların basında aynı rumuz kullanılacaktır), sıra numarası ve eser adı mutlaka bulunmalıdır.

(Ornek: 12345-1-eser adı ). Fotoğrafla ilgili bu uc unsurdan birinin noksan olması halinde basvuru kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır.

Basvuru formuyla gonderilecek CD’nin uzerine sadece rumuz yazılmalıdır. Birden fazla fotoğraf ile katılım durumunda tum fotoğraflar aynı CD icerisine jpeg olarak kayıt edilmelidir. Fotoğraf ismi CD’ye kaydedilirken formda bulunan sekilde sırasıyla rumuz-sırano-eser adı seklinde yazılmalıdır.

Gonderilen kayıtlardaki fotoğraflar paspartusuz ve kenar bosluksuz olmalıdır. Eserlerin kaydedildiği CD ve basvuru formu beraber zarflanarak son katılım tarihi olan gun, mesai saati sonuna kadar teslimat yerine ulasacak sekilde gonderilmelidir; aksi halde yarısmaya dahil edilmeyecektir.

Katılımcı, yarısmaya gonderdiği yapıtın tumuyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhut eder. Odul alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dısında hareket ettiği anlasılanlardan elde ettikleri odul, unvan ve her turlu kazanımları geri alınır.

Daha önce başka yarışmalarda ödül almış eserler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Temel düzeltmeler dısında photoshop mudahalesi ile ekleme/cıkarma yapılmış, manuple edilmiş fotoğraflar diskalifiye edilecektir.

Yarısmaya gonderdiği fotoğraf uzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmis gibi gostermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yonelik her turlu mudahale ve değisiklikleri yapan, odul almıs fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarısmalarda boyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kisilerin yarısmalara katılımı TFSF Yarısma Đlkeleri gereğince bir yıl sureyle kısıtlanır. Haklarında yukarıda acıklanan gerekcelerle verilmis kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarısmaya katılamazlar.

E-posta yolu ile gönderiler kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Ödül alan, sergilenen, satın alınan, fotoğraflar belediye tarafından Kartepe'nin tanıtımı amaçlı kullanılabilecektir.

5 - ESERLERİN GÖNDERİLMESİ VE İADESİ Katılım formu noksansız doldurulacaktır. CD kayıtlarındaki fotoğrafların adlandırılmaları katılım formu ile aynı olmalıdır. Kayıtlı CD ve katılım formu gonderim sırasında hasar gormeyecek sekilde paketlenip Kartepe Belediyesi Kultur Mudurluğu Yarısma Sekretaryası’na elden ya da posta yoluyla teslim edilecektir. CD’ler ve basvuru formları katılımcılara iade edilmeyecektir, 24 ARALIK 2012 Pazartesi tarihinden sonra, TFSF Temsilcisi gozetiminde imha edilecektir.

6 - KULLANIM HAKLARI Katılımcı, dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanmıs olan fotoğraflarının Kartepe Belediyesi yayınlarında sartnamede belirtilen miktarda bedelini odeyerek isminin ve eser adının kullanılması sartıyla kullanım hakkını verdiğini pesinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserinin / eserlerinin coğaltma, isleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı icin Kartepe Belediyesi’ ne izin / muvaffakatname verdiğini kabul eder. Bu sekilde kullanılan eserler icin, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki sekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin / muvaffakatname icin herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rucu kabul, beyan ve taahhut eder.

7- YARISMA TAKVİMİ SON KATILIM : 20 ARALIK 2012 PERŞEMBE JURİ TOPLANMA: 22 ARALIK 2012 CUMARTESİ SONUÇ BİLDİRİMİ: 24 ARALIK 2012 PAZARTESĐ SERGİLEME VE ÖDÜL TÖRENİ: 31 ARALIK 2012 PAZARTESİ

Sergi ve Ödül töreni 31 Aralık Pazartesi günü yapılacak olup, ödül ve sergileme alanlara ayrıca e-mail ve telefon yoluyla duyurulacaktır.

Sonuçlar Kartepe Belediyesi ve TFSF’nin web sayfası üzerinden, ayrıca basın aracılığıyla açıklanacaktır.

8-SEÇİCİ KURUL: Alfabetik sıraya göre; Yard.Doç.Dr. A.Beyhan Özdemir Fotoğraf Sanatçısı/Dokuz Eylül GSF-Fotoğraf Bölümü/ĐFOD/ĐZMĐR Gökhan BULUT Fotoğraf Sanatçısı/ANKARA Haluk UYGUR Fotoğraf Sanatçısı/AFIAP/EFIAP/Altın Oran Düsünce ve Sanat Platformu-ADANA İbrahim ZAMAN Fotoğraf Sanatçısı/ İFSAK ONUR ÜYESİ/BUFSAD/SAGİSAD/GİFOD-İSTANBUL Reha BİLİR - Fotoğraf Sanatçısı/ AFIAP/Hon.FBPS/Sille Sanat Sarayı-KONYA Sema ÖZEVİN – Fotoğraf Sanatçısı/KASK-KOCAELĐ Salih Nurettin ÇEVİK- Kartepe Belediyesi Temsilcisi /Kültür Sosyal Đsler Müdürü-KOCAELĐ Secici kurul en az uc kisi ile toplanır. TFSF Temsilcisi: Serdar AKYAY

9-ÖDÜLLER : Birincilik : 5000.- TL Đkincilik : 3.000.- TL Üçüncülük : 2.000.- TL Mansiyonlar : 500.- TL (3 adet) Kartepe Bld. Ö.Ö.: 1000.- TL Juri Özel Ödülü : 750.- TL Sergileme / Satın Alma : 100TL (33 adet) “Odul alan ve sergilenen ve satın alınan eserlerin kullanım hakları yukarıda belirtilen tutar karsılığında Kartepe Belediyesi’ ne ve eser sahibine ait olacaktır.”

10 - YARISMA SEKRETERYASI Yarısma Sekreteryası: Tulin Ocbe Tlf: 0 262 3534689 Adres: KARTEPE BELEDİYESİ Kultur ve Sosyal İsler Mudurluğu Marmara Orgeneral Atıtıf Ercakır Cd. No:9 Kartepe-KOCAELİ E-Posta: Sorularınız icin; yarisma@kartepe.bel.tr 11- Sanat Danısmanı: Sema Ozevin sema@kartepe.bel.tr 12-Yarısmaya katılan herkes bu sartnamedeki butun sartları kabul etmis sayılır. 13- Yarısmamız Turkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nca 2011/79 numara ile onaylanmıstır. 14- Yarısma suresince TFSF temsilcisi bulunacaktır.

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları