15 Bin TL Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yaklaşık 15 Bin TL ödüllü 4 Mevsim Kocaeli 8. Ulusal Fotoğraf Yarışmasına katılım başladı.

YARIŞMANIN ADI 4 Mevsim Kocaeli VIII.Ulusal Fotoğraf Yarışması

YARIŞMANIN AMACI Fotoğraf sanatı aracılığı ile tüm ilçeleriyle birlikte Kocaeli"nin doğal, tarihi, turistik, sosyal ve kültürel öğelerini belgeleyerek; kentimizin tanınmasını sağlamak, kente ait bir görsel bellek oluşturmak ve fotoğraf sanatına katkıda bulunurken Kocaelili olma bilincini vurgulamaktır.

YARIŞMANIN KONUSU Fotoğraf sanatının önerdiği kurallar kullanılarak, her türlü bakış açısıyla, Kocaeli"nin bilinen, görülen ya da bilmediğimiz, göremediğimiz çizgilerini klasik ve özgün çalışmalarla ön plana çıkarmaktır.

KATILIM KOŞULLARI • Yarışma, Seçici Kurul üyeleri ve onların birinci derece yakınları dışında tüm amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçılarına açıktır.

• Katılımcılar yarışmaya en çok 10 adet renkli baskı ile katılabilirler.

• Fotoğraflar, Kocaeli sınırları içerisinde çekilmiş ve daha önce hiç bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Ödül almış fotoğrafların kadraj farklılığıyla tekrar katıldığı tespit edildiği zaman yarışma dışı bırakılır. Ödül almış ise ödülü geri alınır. Bu durum diğer sıralamaları değiştirmez.

• Fotoğrafların uzun kenarları 45 cm'den uzun, kısa kenarları 18 cm'den kısa olmamalıdır. Herhangi bir yüzeye yapıştırılmış, paspartulu ve kenar boşlukları olan fotoğraflar kabul edilemez.

• Fotoğraflar, baskıları dışında 300 dpi çözünürlükte, en yüksek sıkıştırma kalitesinde, baskı kadrajında ve JPEG formatında CD

• Fotoğrafların arka sağ alt köşelerine yapıştırılacak etiketlere, altı rakamdan oluşan rumuz yazılmalı ve tüm fotoğraflara sıra numarası verilmelidir. (Örnek: 123456-1)

• Yarışma koşullarına uymadığı belirlenen fotoğraflar, yarışma dışı bırakılacaktır. • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır .

• Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapanlar ile ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı yarışmalarda böyle bir fotoğrafla ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir yıl süreyle kısıtlanır.

• Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar .

• Ödül alan ve satın alınan fotoğraflar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arşivine alınacak ve şehrimizin tanıtımı amacıyla belediyemizin uygun gördüğü çalışmalarda ve başka kamu kurumlarının aynı amaçlı çalışmalarında da, eser sahibinin ismi belirtilerek kullanmalarına izin verilecektir. Bu durumda ayrıca bir telif ödenmeyecektir. Eser sahibinin kullanım hakları saklı kalacaktır. Arşivimize bağışlanan fotoğrafların kullanım hakları da ödül alan ve satın alınan fotoğraflar ile aynı olacaktır. Ödül alan fotoğraflar TFSF yayını olan Almanak-2012 kitabında kurumumuza ayrılan sayfalarda da yer alacaktır.

• Sergilenen fotoğrafların dışında kalan fotoğraflardan da satın alınmasına karar verilen fotoğraflara 100 YTL ödenecektir. Satın alınmasına karar verilmiş fotoğraflar iade edilmeyecektir.

• Eserler gönderildikleri ambalajda ve biçimde iade edileceklerdir. (Elden teslim edilenlerin iadesi elden, kargo ile gönderilenlerin iadesi ise kargo ile yapılacaktır.) Eserlerin iade işlemi sırasında oluşabilecek kayıp ve hasarlardan kurumumuz, TFSF ve KASK sorumlu değildir. 1 ay içinde geri alınmayan ya da adresinden geri dönen eserler tutanakla TFSF Temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.

• Tüm yarışmacılar, yarışma koşullarını ve Seçici Kurul kararlarını istisnasız kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi Son katılım tarihi : 12 Ekim 2012 Cuma Seçici Kurul toplantı tarihi : 03 Kasım 2012 Cumartesi Sonuç bildirimi : 05 Kasım 2012 Pazartesi Sergileme ve ödül töreni : 07 Aralık 2012 Cuma Geri gönderme : 28 Aralık 2012 Cuma

Seçici Kurul Servet SEZGĐN Fotoğraf Sanatçısı Oktay ÇOLAK Fotoğraf Sanatçısı Cengiz AKDUMAN Fotoğraf Sanatçısı Cengizhan Günesen KASK Başkanı Ömer POLAT Kocaeli Büyükşehir Bld.Temsilcisi

Ödüller Birincilik Ödülü : 5.000 TL Đkincilik Ödülü : 3.000 TL Üçüncülük Ödülü : 2.000 TL B.Ş.B Özel Ödülü : 1.000 TL Jüri Özel Ödülü : 750 TL Mansiyon 1 : 500 TL Mansiyon 2 : 500 TL Mansiyon 3 : 500 TL Satın alma (Sergilemeler) : 100 TL

Yarışma Sekreteryası Meltem Mehtap KELAV Telefon : 0262 318 16 00 www.kocaeli.bel.tr - fotografyarismasi@kocaeli.bel.tr

TFSF Temsilcisi Serdar AKYAY

Katılım Adresi “4 Mevsim Kocaeli VIII. Ulusal Fotoğraf Yarışması” Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla Đlişkiler Dairesi Başkanlığı Karabaş Mh.Salim Dervişoğlu Cd. NO:80 İzmit, KOCAELİ

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları