43 Yıllık Logosunu Değiştirdi!

Enver Ören'in kurduğu Türkiye Gazetesi'nde yeni bir dönem başladı...

Türkiye Gazetesi köklü bir değişikliğe imza attı. Gazete, "İşte Yeni Türkiye'nin Yeni Türkiye'si" sloganıyla Çırağan Sarayı'nda yeni logosunu ve yeni tasarımını tanıttı.

Murat Başoğlu'nun sunduğu tanıtım toplantısına siyaset, iş ve medya dünyasından çok sayıda seçkin konuk katıldı.

YENİ LOGODA BAYRAK YOK Türkiye Gazetesi'nin 43 yıllık logosundan Türk Bayrağı çıkarıldı. Bu durum sosyal medyadan, olumlu ve olumsuz tepkiler aldı.

Cumhuriyet Gazetesi logo değişikliğinden öte Bayrak vurgusunu ön plana taşıdı.

Türkiye Gazetesi'nin yeni logosu eskiye göre daha modern, daha sade ve net... Yeni logonun eski logoyla kıyaslandığında başarılı bir değişim süreci yaşandığı apaçık ortaya çıkıyor. Bayrak hassasiyetine gelince, Türkiye Gazetesi, kar amacı güden ülkemizin köklü ulusal gazetelerinden biri ve kar amacı güden her kuruluş gibi sürekli olarak kendini yenilemek çağın koşullarına ayak uydurmak zorunda...
turkiye_gazetesi_yeni_logo
Hal böyle olunca 2013 yılında bir gazete logosunda Türkiye Haritası ve Türk Bayrağı kullanımı modern tasarım trendlerinin sadelik üzerine kurulu düzenine aykırı bir durum oluşturuyor.

Modern çağın yani günümüzün tasarım trendlerine ayak uydurarak logosunu sadeleştirmeye gitmiş Türkiye Gazetesi ve bu durumun altında herhangi bir art niyet aramak hem tasarım kültürü açısından cahil bir zihnin, hemde ticari zeka açısından bir bağnazlığın örneğidir.

Aslında basın / yayın kuruluşlarının logolarının pek de önemi yoktur. Bir basın kuruluşunun logosunda Türkiye Haritası ya da Türk Bayrağı'nın bulunması hiçbir şey ifade etmez. Bir basın kuruluşu için logosu her ne olursa olsun gerçeklerin peşinden gitmesi esas prensip olmalıdır. Ülkesinin menfaatleri, imajını koruyan ve toplumu geliştiren basın kuruluşları ülkelerine logolarına Türk Bayrağı koymaktan çok çok daha fazla hizmet etmiş, fayda sağlamış olurlar.

Logo değişiklerine duygusal yaklaşmaktan öte profesyonel kültür çerçevesinde öncelikle tasarımsal olarak değerlendirilmeli daha sonra ise işin ticari boyutu ele alınarak başarılı ya da başarısız yorumları yapılabilir.

LOGONUN YANINDA GAZETE TASARIMI DA DEĞİŞTİ Türkiye Gazetesi, logosunu değiştirerek yakaladığı modern havayı gazete mizanpajında da yakalamayı başarmış, eski gazete tasarımına göre daha dinamik bir tasarımla okuyucularının karşısına çıkıyor.

Yeni tasarımda sürmanşet daha ilgi çekici ve görsel hale getirilmiş. Yalnız yeni Türkiye Gazetesi tasarımında göze batan en önemli sorun birinci sayfanın gereğinden fazla haberle doldurularak sürmanşetten sonrasının özellikle manşetin vuruculuğundan çalınması olmuş gibi görünüyor...

"İşte Yeni Türkiye'nin Yeni Türkiye'si" sloganıyla gerçekleştirilen değişim hareketine bir de reklam filmi yayınlandı. Reklam filmi de ilgi çekici görünüyor...

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları