Çin Malı Üniversite Logosu!

Kırklareli Üniversitesi’nin logosu çalıntı çıktı.

Üniversitenin son logosunun Çin’e bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Macau (Makao)’nun bayrağından kopyalanmış olduğu anlaşıldı. 6 Mayıs 2009 günü kamuoyuna tanıtılan ve Kırklareli’ye has hiçbir özellik taşımayan logonun bir bayraktan çalıntı olduğunun öğrenilmesi şaşkınlık yarattı!

Kırklareli Üniversitesi Vektörel Logosunu İndirmek İçin Tıklayınız

Kırklareli Üniversitesi’ndeki logo skandallarına bir yenisi daha eklendi. 2008 başında belirlenen ilk amblemin kamuoyu tarafından hiç beğenilmemesi üzerine açılan yeni yarışma sonucu resmi logo olarak seçilen eserin de Çin’deki özel bir yönetim bölgesinin bayrağından alındığı ortaya çıktı.
kirklareli_universitesi_calinti_logo Kırklareli Üniversitesi’nin resmi amblemi ile Macau bayrağındaki simgenin birbirinin aynısı olduğunun fark edilmesi üzerine patlak veren skandal büyük yankı uyandırdı. Skandal, bir dergideki kredi kartı reklamında, söz konusu kartın geçerli olduğu ülkelerin bayrakları arasında bulunan Macau bayrağını gören bir vatandaşın benzerliği fark etmesiyle gün yüzüne çıktı.

Lüleburgaz’da çıkan bir yerel gazetenin konu ile ilgili yaptığı haberin ardından Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer de bu skandalı köşesine taşıdı. Kırklareli Üniversitesi adına utanç verici bu gelişme başka ulusal gazetelerin sayfalarında da haber olarak yer aldı.

Kırklareli Üniversitesi’ndeki ilk logo krizi, kurumun ilk logosunu belirlemek amacıyla 2007 sonunda açılan yarışmada patlak vermişti.

Bu yarışmaya katılan eserleri beğenmeyen yetkililer, açtıkları ikinci yarışma neticesinde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin’in tasarımını logo olarak seçmişlerdi. Japon bayrağındaki kırmızı güneşi andırmaktan başka hiçbir özelliği olmayan bu amblem Kırklareli kamuoyunca bir türlü benimsenmeyince geride kalan mart ayı içerisinde yeni bir logo yarışması açılmıştı.

İlk denemedeki gibi bu yarışmaya katılan eserlerden hiçbirinin beğenilmediğine dair bir açıklama yapan üniversite, birkaç gün sonra bu açıklamasını geri çekip yeni logonun belirlendiğini duyurmuştu. 6 Mayıs’taki basın toplantısında tanıtılan logonun da Kırklareli iline veya üniversiteye has herhangi bir özellik taşımadığının görülmesi büyük hayal kırıklığı yaratmıştı.

Yeni logonun ilan edilmesini takip eden hafta içerisinde yapılan Kırklareli Üniversitesi Bahar Şenlikleri’nin afişlerinde eski logonun kullanılması da kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Üniversitenin kurumsal kimliğinin henüz oturtulmaya çalışıldığı bu süreçte sergilenen bu dikkatsizlikten dolayı üniversite yönetimi ciddi biçimde eleştiri almıştı.

LOGO BENİM DİYOR! Kırklareli Üniversitesi’nin Japon bayrağını andıran ilk logosundan sonra bu kez başka bir bayraktan alındığı ortaya çıkan ikinci logo Kırklareli’de halkın sabrını taşırmış bulunuyor. Macau bayrağının üzerindeki simgeyi olduğu gibi kopyalayarak yarışmaya katılan Abdullah K.’nın logonun kendi eseri olduğunda ısrar ettiği öğrenilirken, Macau bayrağının 2004 yılından beri kullanılıyor olması bu iddianın geçersiz olduğunu gösteriyor.

Kırklareli Üniversitesi’nin yeni bir logo belirlemek üzere bir yarışma daha açmasını bekleyen vatandaşlar, bu defa üniversiteye yakışacak, Kırklareli’ye has özellikler içeren, özgün bir tasarımın logo olarak seçilmesini ve kalıcı olmasını umuyorlar.

Çalıntı logo Kırklareli Üniversitesi'nin web sitesinde gururla dalgalandırılmaya devam ediyor...
kirklareli_universitesi_vektorel_logo
Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer'in konuyla ilgili köşesinde dile getirdiği cümleler...

Bayrak Logo Oldu KIRKLARELİ Üniversitesi logosunun, Çin’in, Hong-Kong’un batısındaki özerk bölgesiyle ünlü kumar merkezi Makao’nun bayrağı ile aynı olduğu ortaya çıktı. Kırklareli’ndeki yerel gazete ve internette yer alan haberlere göre, ikinci kez yarışma sonucu Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ın “Bu amblem bize çok yakışacak” dediği logonun, üniversitenin resmi yazışmalarında da kullanıldığı ortaya çıktı. ‘Logo şoku’ karşısında üniversite henüz bir açıklama yapmadı.

Yeni Yorum Gönder

gÖKHAN
normaldır ınsana bır dusunme zamanı vereceksın eger acele olursa bir iş...bole olur tasarımcıları işe almıonuzkı 850 tl maasa okey dıyen milli eğtim bakanlıgının actıgı photoshop kurslarından grafıkerlerı ıse alıyorsunuz....adam gıbı bızım gıbı tasarımcıları alsanız min 1500 tl paranız gıder bosa cunku.. verılmez demı o kadar para enayilik ...O ZAMAN BU İŞİ YAPAN AJANSA KESİN CEZASINI OLSUN BITSIN...
@GVNKRMN
Fikir geliştirmek belki ama bizzat kopyalamak ne ilk nede son olacağını sanmıyorum...
İdris Averbek
başarılı, beklenir! sanatın değer bulmadığı bir ülkede eserlerin çalıntı olması muhtemeldir.
Koray Oğuz
ahahahaha :D ne güldüm ya :D
Egemen Canlı
Mehmet Bey ülkede üretim yok ki her şey perakende zincirinde hazır geliyor ne de olsa insanımızın önüne bu kadar mı düştük ....! diye sormuyor değilim kendime
Egemen Canlı
Üretime veya düşünmeye yönelik iş piyasası maalesef ülkemizde gelişmediği için, haklı olarak bu tarz uygulamalar sayısını her geçen gün artırmaktadır.Bir tasarımcı olarak yaptığım işten utanır hale geldim.
Mehmet Özdemir
bu tür yarışmalarda sonuç hep aynı olur; ya ödüle layık eser bulunamadı, yada yarışmayı birisinin(!) kazanması sağlanır.

Köşe Yazarları