Grafiker, Grafik Tasarımcı Maaşları Ne Kadar

Grafikerler ne kadar kazanıyorlar? Grafik tasarımcıların maaşları ne kadar? Grafiker ve grafik tasarımcı arasındaki fark nedir?

 

Günümüzde kullandığımız giysilerin, aksesuarların, broşürlerin, tabelaların, ambalajların çizimlerini yapan, bunları gerektiğinde üretime geçirip hazır giyim haline getiren kişilere tasarımcı denilmektedir. Tasarımcılar arasından grafiker ve grafik tasarımcıların kazancı, çalışma şartları, maaşları ve ortalama gelirleri hakkında bilgiler sektöre ilgi duyan, yeni başlayan, lise ve üniversite tercihlerinde araştırma yapan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.


Bu bir reklamdır

Grafiker nedir? Grafik Tasarımcı nedir? Arasındaki fark nedir?

Grafiker, grafikçi ya da dizgici daha çok hazır materyaller ile estetik kaygıları daha esnek, daha çok bir araya getirme, dökümanları birleştirme gibi  operatör diye tabir edilen işçiliği gerçekleştiren kişiye verilen addır.

Grafik tasarımcı ise adından da anlaşılacağı üzere tasarım ve estetik yönü kuvvetli, geleneksel ve dijital ortam araçlarından faydalanarak herhangi bir görsel kompozisyonu görsel sanatların temel ilkelerine uygun bir şekilde ilgi çekici sanatsal bir şekilde ortaya koyan kişiye verilen addır.

Grafiker ve grafik tasarımcı arasındaki en somut fark grafikerin genellikle tekrar eden işleri yapması ya da önceden belirlenmiş bir konsepti uygulamaya dökmesi, boyutlandırması, biçimlendirmesiyken; grafik tasarımcının sürekli kendisini geliştiren, yenileyen ve yenilenen tasarım trendlerine göre yeni konseptler ortaya koymak zorunda olmasıdır.
 

Grafiker, grafikçi, dizgici, grafik tasarımcılar eskiden sadece basılı medya alanında çalışmalar gerçekleştirirken artık hem basılı medya hem de sosyal medya ortamlarında en çok aranan elemanlardan biri haline gelmiştir. Nitekim, dijital ortamların ve görsel nesnelerin yardımı almadan meydana getirilen ürünler hem kullanıcıların dikkatini çok daha az çekiyor hem de istenen hedefe ulaşılması konusunda oldukça önemli rol oynuyor.

 

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve internetin daha da yaygınlaşması ile iş imkânı artan grafikerlerin maaş durumları biraz karmaşık diyebiliriz. Aslında belirli bir standartları yokken birisi 1.600 lira alabilirken bir diğeri 6.000-7.000 lira maaş alabiliyor. Yani burada yer alan uçurum çalıştığınız firmanın kurumsallığına ve iş olanakları ile sizin kişisel tecrübe ve üretkenliğinize bağlı diyebiliriz.


Grafiker maaşlarına baktığımızda alt sınır olarak yeni işe başlayan tecrübesiz bir grafiker asgari ücretle başlayabiliyorken genel ortalama ise 2.000 ile 2.500 lira arasında değişmektedir. Grafiker, grafikçi, dizgici olarak çalışan personellerin çalışma sürelerine göre maaşları farklılık gösterse de uzun yıllar çalışan bir personelin maaşı da maksimum 3.000 - 4.000 TL arasında kalmaktadır.

 

Örneklendirmek gerekirse grafik tasarımcıları ressamlara benzetebiliriz. Tek başına gördüğünüzde hiçbir anlam ifade etmeyecek ögeler, görseller uzman grafik tasarımcıların elinde kaliteli tasarımlara dönüşmektedir. Bu nedenle bir grafik tasarımcının maaşını belirleyecek en önemli kriter, tasarımcının tecrübesi, yapmış olduğu çalışmalar, portfolyosudur. Grafik tasarımcılar da kendi meslekleri içerisinde farklı çalışma alanlarına yoğunlaşabilirler. Örnek olarak bir grafik tasarımcı sadece sosyal medya grafikleri, dijital tasarımlar konusunda ihtiyaçları karşılarken bu alanda kendisini geliştirirken bir diğer grafik tasarımcı basılı materyaller alanındaki ihtiyaçları karşılama üzerine kendini geliştirmiş olabilir.
 

Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda 0-2 yıllık bir grafikerin 2.000 TL düzeyinde maaş aldığını söyleyebiliriz. Maaşlı bir işin dışında freelance olarak çalışanlar ise deneyimine ve kalitesine göre çalışma başına alacakları kazanç tipiyle aylık 10.000 TL’yi aşan gelirlere de sahip olabilme imkanına sahiptir.


Yurtdışındaki şahıs ve firmalarla freelance olarak çalışan ya da yurtdışı internet sitelerinde tasarımlarını satan grafik tasarımcılar Dolar ve Euro'nun yükselmesiyle birlikte 10.000 - 30.000 TL arasında gelirler elde edebilmektedir. Tabii ki bahsi geçen durum kolayca elde edilebilecek bir pozisyon değildir. Yoğun mesai, emek, tecrübe ve iyi bağlantılar gerekmektedir.
 

Kamu Kurumlarında Grafiker, Grafik Tasarımcı ne kadar maaş alır?
Grafiker, kamu kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan, eğitim durumları itibariyle ön lisans yada lisans “Grafik Tasarımı” programından mezun olmuş, görev yaptığı kurumda mezun olduğu alanıyla ilgili işler yapan kadrolu memurluktur. Özellikle kamu kurumlarında mezuniyet alanı ve KPSS ile atanmaları neticesinde bilgi ve tecrübe anlamında yeterli bilgi ve birikime sahip olmayan atamalar yapılmak zorunda kalındığından birçok kamu kurumu bünyesinde grafiker ya da grafik tasarımcı çalıştırmasına rağmen profesyonel anlamda bir sonuç alamadığından reklam ajansları ile çalışmaktadır. Reklam ajanslarına hazırlatılan logo, slogan vb. konseptler kurumlar bünyesinde bulunan grafikerler tarafından kullanılmakta, boyutlandırma, düzenleme (editlemek) işlemleri yapılmaktadır.
 

Grafik Tasarımcıları kamu kurumlarında; logo, amblem, ambalaj, afiş, ilan, pankart, broşür tasarımı işleri yapar, özel sektörde ise bunlara ek olarak, sanat yönetmeni, sanat danışmanı işleri de yaparlar.

 

Grafik bölümü mezunları formasyon almaları halinde grafik öğretmenliğine geçiş yapabilirler.

 

Grafiker Maaşı Ne Kadar?
D/K          Hizmet Yılı           Eğitim           Net Maaş
10/2 Yeni Başlayan Ön Lisans 3.441 TL
9/2 3 yıl Ön Lisans 3.448 TL
8/2 6 yıl Ön Lisans 3.451 TL
7/2 9 yıl Ön Lisans 3.511 TL
6/2 12 yıl Ön Lisans 3.516 TL
5/2 15 yıl Ön Lisans 3.523 TL
4/2 18 yıl Ön Lisans 3.804 TL
3/2 21 yıl Ön Lisans 3.848 TL
2/2 24 yıl Ön Lisans 3.980 TL
1/4 25 yıl ve üzeri Ön Lisans 4.054 TL


Not: Maaş hesaplamasında, kamu kurumlarında görevine yeni başlayan, bekar ve çocuksuz personel kriterleri dikkate alınmıştır.Hesaplamaya sendika aidatı, BES kesintisi, fazla mesai ve kalkınmada öncelikli bölgelerdeki ek tazminat yansıtılmamıştır.

 

Grafikerler Ne Kadar Zam Alacaklar?
Kamu çalışanlarının zam oranları iki yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Görüşmeye memurları temsilen, en çok üyeye sahip olan yetkili sendika, işveren olarak ta hükumet katılıyor. 2017 yılı Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 2018 ve 2019 yıllarında memurlara yapılacak zam oranları belirlendi.


Buna göre memurlara 2018 yılı için yüzde 4+3,5 oranında, 2019 yılı içinde yüzde 4+5 oranında zam yapılmasında anlaşmaya varıldı. Ayrıca bu yıllardaki enflasyon rakamları , verilen zam oranını aşması halinde aradaki fark kamu çalışanlarına ödenecek.GRAFİK SANATI NEDİR?
* İlk çağ insanları duvarlara iz bırakmışlar...
* Grafik; kağıda (yüzeye) bırakılan iz ile akıllara iz bırakma mesleğidir.
* Grafik; yazılı-çizili-basılı her şey demektir.

 

 

GRAF demek BASKI demektir.
* Fotograf IŞIK-BASKI demektir
* Fonograf SES-BASKI demektir.(günümüzde CD'nin atası)
* Tipograf YAZI-BASKI demektir.
* Kinematograf HAREKETLİ-BASKI demektir. (Cinematograph yani Sinema demektir.)

 

GRAFİK SANATI 3 önemli DEVRİM yaşadı:
1- Matbaa bulundu: Mekanik üretim teknolojisi başladı
2- Fotoğraf bulundu: Kimyasal üretim teknolojisi başladı
3- Bilgisayar bulundu: Dijital üretim teknolojisi başladı

 

1- MATBAA Mekanik üretim teknolojisi:
Matbaa bulununca;
1- Grafik Sanatı üretim teknikleri ve Karikatür Sanatı gelişti.
2- Tuvalden başka kağıda veya kalıp üzerine resim yapan matbaa veya klişe ressamları oluştu.
3- Reklamcılık ve Grafik Sanatı kendini göstermeye başladı
4- Resim yapan, karikatür çizen, afiş tasarlayan, yazı yazan bir sanatçı tipi ortaya çıktı
5- İşte bu komplike işi yapanlara Almancada GRAFİKER, İngilizcede Graphic Designer, Türkçede önceleri matbaa veya klişe ressamı, dizgici, sonraları da Grafik Tasarımcı denildi.

2-FOTOĞRAF Kimyasal üretim teknolojisi:
Fotoğraf bulununca;
1- Baskı teknolojisi ile fotoğraf, birbirlerini geliştirdi
2- Resim, temsili halden çıkıp gerçeğin ta kendisi ve belgesi haline geldi.
3-Tanıtım ve iletişim aracı oldu
4- Reklam fotoğrafçılığı gelişti.
5- Grafikerin ve Reklamcılığın önemli unsuru oldu.
6- Renkli fotoğraf ve matbaa teknolojileri gelişti. Grafik Sanatı ve Reklamcılık altın çağını yaşadı.
7- Dijital fotoğrafçılık ve dijital grafikerlik dönemi başladı.

3-BİLGİSAYAR Dijital üretim teknolojisi:
1- Yüzlerce yıldır uygulanan kağıt ve tuval üzerine çeşitli çizme ve boyama teknikleriyle iz bırakma yöntemleri dijital teknolojiye kadar fazla değişime uğramadı.
2- Tüm bunlar sanal olmayan elle tutulur bir ortamda gelişti.
3- Dijital teknoloji devrimi sayesinde İngilizcede adına Computer, Türkçede Bilgisayar denilen araç icat oldu.
4- Mertlik bozuldu. Bilek, fırça, boyama, çizim vs. yeteneğinin önemi bir anda yok oldu (mu?)
5- Grafikerlerin, ressamların, mimarların, bilumum tasarımcıların yaptıkları; sanal alemde Mouse'a dokunarak ve tuşlara basılarak yapılır oldu.
6- Computeri eline alan tasarımcı oldu (mu?).
7- Aynı zamanda film ve kimyasal sıvıları ortadan kaldıran, zaman kaybını ve hata riskini yok eden, çekilen resmi makine içinde anında görmeyi sağlayan dijital fotoğraf makineleri icat oldu.
8- Dijital makineyi alan da fotoğrafçı oldu (mu?).

Tasarımda Dijital Sonrası dönem geçiş sancıları
* "Dijital teknolojiyi bilenle bilmeyen bir olur mu?" tartışmaları yaşandı.
* Bunun karşısında da, "tasarımı bilenle bilmeyen bir olur mu?" diye soruldu.
* Dijital teknoloji gerçek tasarımcının işlerini kolaylaştıracak, gerçek fotoğrafçının risklerini azaltacak yardımcı bir dost olacakken...
* Tasarımı bilmediği halde bilgisayar kullanabilen grafikerler, fotoğrafçılığı bilmediği halde fotoğraf çeken amatörler yüzünden...
* Tasarımı insan değil, alet yapar mantığından hareketle hiçbir tasarım kuralına uymayan rastlantısal şekil, resim, yazı ve renk curcunası tasarım diye sunuldu.
* Grafik sanatının değerinin ucuzlamasına, ciddi ve gözle görülür bir kalite kaybına, grafik kirliliğine yol açıldı.
* Tasarım bilmeyip 15 program, 3 işletim sistemi bilenler tercih edildi.
* Tasarımcıya teknik eleman, teknik elemana tasarımcı muamelesi yapıldı.
* Ekonomik zorlukların dayatması, sosyal ve kültürel bilinçsizliğin etkisiyle; iş bölümü ortadan kaldırıldı, bir kişiden üç kişilik iş beklendi.
* Okullarda yetersiz bilgisayar eğitimi alan gençler sadece tasarım öğretilerek piyasaya salındı.
* Fikir ve Sanat Eseri yasasına aykırı olarak; Grafik tasarımcının tasarladığı bir afiş bir kez parası ödendikten sonra dergi kapağı, insert, Bill-board vs. gibi formatlarda defalarca ücretsiz olarak kullanılabildi.
* Fikir ve Sanat emeğinin değeri dijital ortamda çoğunlukla bilinemedi.
* Reklamcılar Derneği fikre değer verilmeyişinden rahatsız oldu. (Bu fikrin ucuzu yok mu?başlığı ile afişler basıp, fikire para ödenmemesini eleştirdi)

Grafik TASARIMCI Neleri Bilmelidir?
* Grafiker her şeyden önce eski ustaların bildiği ışık, gölge, renk, doku, perspektif gibi resmin temel kurallarını bilmelidir.
* Fotoğrafçılığı iyi bilmelidir.
* Matbaacılık, yayıncılık ve iletişim kurallarını bilmelidir.
* Sanat tarihini ve kültürünü, uygarlık tarihini bilmelidir.
* Yaşadığı toplumu bilmeli, dünyanın farkında olmalıdır
* İyi bir tasarımcı olması için AYDIN kimliğine sahip olmalıdır.

D.S. (Dijital Sonrası) dönemde;
* Dijital görüntü teknikleri (dijital fotoğraf, web ve multi medya)
* Dijital Tasarım (bilgisayarda tasarım programları)
* Dijital Baskı gibi 3 önemli aşamayı bilmek durumundadır.

Grafikerler, Grafik Tasarımcılar Nerede Çalışabilir?
* Reklam Ajanslarında
* Grafik Tasarım Bürolarında
* Matbaalarda ve Gazetelerde
* Serigrafçı veya Etiketçilerde
* Film ve Renk ayrımı atölyelerinde
* Kendi içinde reklam ve tasarım departmanı bulunan şirketlerde
* Web sayfası yapan şirketlerde
* Bağımsız olarak kendi işyerlerinde çalışabilirler.

Grafikerlik, Grafik TASARIMCILIK seçkin toplumlarda seçkin bir meslektir.
* Osmanlıca bir söz vardır; Marifet iltifata tabidir, iltifat görmeyen marifet zayiidir. (Beceri takdire ve ödüle bağlı olarak gelişir, takdir edilmeyen beceri körelir, yok olur)
* Marifet mesleği olan grafik tasarımcılık düşünceye, tasarıma değer verilmeyen ortamlarda yeşermez, körelir...
* Resim, yazı, edebiyat vs. gibi birçok sanatın modern teknolojiyle sentezi olduğundan çağdaş bir meslektir.
* Zevkli ve cazip yapısı nedeniyle ne yazık ki tasarım bilmeden yapılabileceğine inanılan, çok rağbet gören, çok kolay sanılan bir meslektir.
* Grafikerlik; sanayi ve ticaretin ihtiyaç duyduğu çok önemli bir meslektir.

Grafikerlik ya da Grafik Tasarımcılık ayrıcalıklı, zevkli ve dünyası çok geniş bir meslektir.

Çocuk kitapları dizaynından web tasarımına, kutu ve ambalaj tasarımına, gazete ilanı dizaynına kadar ufku çok geniş kültürel olarak zengin bir meslektir.

Türkiye'nin toplumsal ve kültürel gelişimi ilerledikçe grafik tasarım vb. sanatsal alanlar hem maddi hem de manevi olarak çok daha tatminkar hale gelecektir.


Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları