ALTSO'da Logo Krizi!

ALTSO Yeni Yönetimi, 18 yıldır kullanılan ve Kerim Aydoğan döneminde değiştirilen oda logosunu tekrar eski logo olarak değiştirdi.

Logonun değiştirilmesi toplantıda hararetli tartışmalara neden oldu.

Oda faaliyetleri hakkında konuşan Mehmet Şahin, 18 yıldır kullanılan ve Kerim Aydoğan yönetiminde değiştirilen oda logosunu tekrar eski orijinal haline getirdiklerini söyledi.

Şahin'in konuşmalarının söz alan Meclis Üyesi Hasan Fevzi Yüksekkaya kürsüye çıktı. Şahin'in açıklamalarını eleştiren Yüksekkaya, Kerim Aydoğan yönetiminde değiştirilen logonun tekrar 18 yıl öncesindeki logoya değiştirilerek, odanın ileriye değil geriye götürüldüğünü söyledi.

Yüksekkaya'ya yanıt veren Şahin, oda logosunun değiştirilmediğini sadece orijinal haline çevrildiğini söyledi.
altso_yeni_eski_logo_krizi
LOGOYU DEĞİŞTİRMEDİK Logo konusundaki eleştiriyi de yanıtlayan Şahin, "Biz logoyu değiştirmedik. Logonun orijinaline döndük. Üyelerimizden logo konusunda tepki almamız nedeniyle bunu yaptık. 'ALTSO başkanlığını kazanırsan logoyu lütfen değiştir' dediler. ALTSO logosu yap-boz tahtasına dönecekti. Logonun tekrar değişmemesi için orijinaline döndük" dedi.

altso_degisen_yeni_logo BU LOGO NEDEN DEĞİŞTİRİLMİŞTİ? ALTSO'nun 1992 yılından bu yana kullanmakta olduğu logonun daha özgün, yörenin tarihi, kültürel kimliğini yansıtan, hafızada kalabilecek bir yapıda olması düşünülmüştü. Bu amaçla gerçekleştirilen değişim ile oda, üyeleri ve bölge için yeni bir enerji ve sinerjinin yakalanması, Alanya Kültür Turizm Kalkınma Projesi kapsamında kent için tasarlanan diğer proje ve çalışmaların da bir başlangıcı olması hedeflenmişti.

8 KÖŞELİ SEÇUKLU YILDIZI Alanya Selçuklu'lara kışlık başkentlik yapmış önemli bir kenttir. Kentte Selçuklu medeniyetinin yoğun etkileri ve günümüze kadar korunarak gelen çok sayıda eserleri bulunmaktadır. Alanya'nın ve Odamızın yeni vizyonu olarak, kültür turizmini öne çıkartacak özgün bir kimlik kazanması ve bu yönü ile turizmde marka bir kent olması için Selçuklu Yıldızı tercih edilmiştir.

Sekiz Köşeli Yıldız, Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden birisi olup, eski Ortadoğu ve İslam medeniyetlerinde yaygın olarak kullanılan bir semboldür. Yıldız, adaleti sembolize etmektedir. Üst üste iki kareden oluşan ve Selçuklu mimarisinde ve çiniciliğinde de yaygın olarak kullanılan, yıldız formu Odamızın logosunun tasarımında da esas alınmıştır. Bu form, yöremizde yagın olarak bulunan Selçuklu mimari eserlerinde egemen olan geometrik dengenin de en belirgin unsurudur.

GRİFON (KANATLI ASLAN) SELÇUKLU ASLANI Anadolu medeniyetlerine kullanılan ve Selçuklu mimarisi ile çinilerinde de yoğun olarak kullanılan bir figürdür. Selçuklu aslanı olarak da tabir edilen Grifon’da yer alan Aslan figürünün arka ayakları yerde, ön ayaklarından biri göğüs hizasında gövdeye doğru çekilmiş, diğeri ileriye doğru uzanmıştır. Vücutlarının üst kısmında ön bacaktan yukarı doğru uzanan kanat motifi yükselir. Kuyrukları ise arka bacak arasından geçerek gövde üzerinde sonlanır.

Logo tasarımda kullanılan bu Grifon /Selçuklu Aslanı • Selçuklu Kalesi çinilerinden alınmıştır.

• Koruma, güç ve kötülüklerden korunmayı ve gücü temsil eder.

• Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, ekonomik anlamda Alanya’nın en önemli kuruluşu olarak düşünülmüştür.

• Geçmişte Selçuklu’nun başkenti olan Alanya’nın bu özelliğinden dolayı Alanya, kültür ve turizmde liderliği ve zirveyi hedeflemektedir.

• Grifon mitolojik açıdan kutsal bir varlık olma özelliğindedir. Odamıza, Bölgemize ve üyelerimize şans getirmesi, yeni bir enerji ve sinerji alanı oluşturması için seçilmiştir.

• Altın renginin seçilme sebebi ise bolluk, bereket ve zenginliği temsil etmesidir.

Yeni Yorum Gönder


Köşe Yazarları